Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu." méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.64021
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc-Švarc

Ewilka
dnes

Saturnin je jedna z mála knížek z povinné četby, na kterou jsem se opravdu těšila. Jsem asi jedna z výjimek, ale mě prostě Saturnin nijak nezaujal. Nemohu říci, že bych se u knihy smála a ani se mi kniha nečetla zvlášť rychle.

konicekbily
dnes

Saturnin určitě patří do "Diamantového fondu" české humuristické litaratury. Ani ironie knížce není cizí. Hlášky a repliky jsou v nás a nestydíme se je opakovat a hlasitě se jim smát. A filmové zpracování je třešnička na dortu!

Dutohlav

Naprostá klasika mezi českou humoristickou prózou, kdo Saturnina nepřečetl aspoň jednou, jako by nebyl.

irmag

Nádhera!

Michalka98

Už dlouho jsem se u knihy tak nepobavila. Kniha plná humoru, psána moc hezkým jazykem, díky které poznáte, že obyčejné situace lze prožívat neobyčejně. Příjemné zpestření maturitní četby.

magdacev

Absolutně nejlepší kniha co se týče humoru. Neskutečně mi sedla a doporučuji všem lidem, kteří si potřebují oddychnout a pobavit se. Vracím se k ní neustále a i filmové zpracování nemá chybu - postavy vypadaly přesně tak, jak jsem si je představovala.

Tessina

Úchvatná kniha plná suchého anglického humoru a díky tetě Kateřině, také spousty pořekadel. Můžu ji číst pořád dokola.

kní

"Co je tohle za chvat, Saturnine?" - "První pomoc, pane." - tak je to - tahle kniha je první pomoc. První pomoc, když na cestě životem zase upadnete a připadá vám, že už nemáte sílu ani důvod vstávat...

opic 12

Saturnine,ty chlape roztomilá,jak je to možné že nás tak stále bavíš ? Ano je to možné,poněvadž kdyby to nebylo možné,tak bys už tolik desetiletí,nerozdával radost při čtení knížky o Tobě.A nejmožnější je to právě v tom,že to pan spisovatel Zdeněk Jirotka tak pěkně napísal.
I když se v životě lidským přihodí epizody leckdy nechtěnné,bolestné i zcela s prominutím na hovno,muším si vzpomenout na sluhu který bere (skoro) vždy vše s nadhledem.
Takže,když nám nic v podstatě nechybí,no vždyt co by tomu řekli takové děti v Africe a máme ten mír a přitom jsme tu přeci všicky na pověstný mámivý skok.
Copak náš Saturninku jistě sám tušíš,víš ty jsi oslavou optimismu,být nad věcí,brát to jak to je a se životem se veselit.
Bud jak bud,nechám osobní důležitost doma na věšáku,po zaklapnutí za futrama si budu notovat forever young,vys...vykašlu se na vážně blbou náladu a budu mít příjemnej pocit s připitomnělým úsměvem a vzpomínku na to ...
Vzpomínku na to,jak jsem Tě našel v té nepřeberné nabídce žánrů a užil si to.Někdy si to zopáknem,bereš.Budu se těšit :-)

maly1929

Super čtení, vždy mě nadchne nadhled Saturnina.

Rita55

Knihu mám ráda, ale televizní zpracování se opravdu povedlo... Výběr herců naprosto dokonalý a suchý humor doktora Vlacha v podání pana Lasici nemá chybu :-)

bakjo95

České klasika. Výborná oddychovka pro zasmání. Nadčasová ironie v knize nestárne a je připravena ještě pro několik dalších generací. Ke konci už to bylo chvílemi nudné, ale úplně poslední kapitola to celé vymazala a zanechala příjemnou vzpomínku na tuto knihu. Doporučuji - 90%.

banánovépyré

Kniha, u níž se člověk vždycky směje nahlas a která je podle mého už tak zakořeněna v našich životech a kultuře, že bychom jen těžko hledali jinou jí podobnou. vždyť některé fráze a hlášky používáme v běžné mluvě tak automaticky, že nám možná ani hned nedojde, odkud je vlastně máme. Miluju tu knihu :)

pagac17

Dočetl jsem již poněkolikráté tu mojí oblíbenou publikaci od Zdeňka Jirotky, jsou to jeho nezapomenutelné příhody fiktivních osob, ale jakoby zaznamenaných z našeho žití. Jednoduše řečeno, Saturnin je Saturnin.

Faila

Z nějakého důvodu jsem se k Saturninovi roky nemohla dostat. Už několikrát jsem ho měla v různých verzích po ruce, ale nikdy jsem po něm nesáhla. Snad že jsem se obávala, že mě tahle klasiky, na kterou jsem vždy slyšela jen chválu, zklame. Z nějakého důvodu jsem po Saturninovi před pár dny sáhla a díky bohu nejsem ani trochu zklamaná. Dílko je to krátké a čtivé, velmi vtipné a milé.

frantisek8863

Skvělá kniha plná humoru, kdy děj potěší a pohladí na duši. Na to, že je napsaná v těžké době protektorátu je skvěle a vtipně napsaná. Ovšem nezkrácený film mě též skvěle pobavil a slušně držel krok s knihou až na jedno malé zaškobrtnutí co se do filmu nedostalo. Ztvárnění Saturnina O. Víznerem ve filmu mě přišlo zajímavější a vtipnější než v knize.

Lilly4

Tuhle báječnou knihu si beru sebou vždy, když jdu k zubaři a potřebuju trochu zvednout náladu. Jedna z mých top 5.

Martis

Zábavná kniha, na které naprosto obdivuji, že dokázala oslovit i několik různých generací. Skvělý humor a tato kniha bude vždy moje oblíbená, ráda se k ní vrátím.

DennisMoore

Nemůžu skoro uvěřit, že mi Saturnin tak dlouho unikal. O takovou porci naprosto úžasného humoru jsem se připravoval...! Nedělejte stejnou chybu.

Petrben

Skvělá humorná kniha, spoustu smíchu a zábavy. Určitě ještě mnohokrát přečtu!

kh123

Tuhle knihu jsem poprvé přečetla asi ve 13 letech a od té doby každý rok aspoň jednou nebo třeba jen kousek, když potřebuji rozveselit a pořád mě neomrzela a myslím, že neomrzí. Dialog, kdy chce teta Kateřina spravovat stěžňovou plachtu, je pro mě vzorem logiky a ..... komiky :-) anglický a zároveň český humor... prostě nemá chybu!

kapr

Zdeněk Jirotka

hamstergraf: i v těch nejtěžších!
...
(původní komentář:)
2 Izzy:
= Osobně mám radši knihy s vážnějším obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... =
Nejlepší česká kniha. Já z těch anglických miluji 3 muže. V komentářích uváděné příhody Jeevese jsem četl mnohokrát, ale moc je nemusím. Proti Saturninovi jsou jen chabým odvarem. Prostě S. je špičková záležitost. Zlatý fond. Ne, že bych si nevážil vážné literatury, ale jsou jí kvanta, i té kvalitní. A když máte vážný a těžký splín, prostě smutek, depku, když potřebujete pomoc, lék, tak Vám všechna ta kvalitní literatura je dobrá leda tak na podpal. Ne, že bych zrovna tohle myslel tak úplně vážně, ale děl na která je i v těch nejtěžších chvílích spolehnutí, je jako šafránu. Knížka je prostě úžasná.
Chtěl bych mimo to poděkovat i všem, kteří se ať už jakkoliv zúčastnili na filmovém zpracování. Vzpomínám si na pana Víznera v geniální roli už ve filmu Léto s kovbojem. Jeho role v Saturninovi je epochální záležitostí. Kdysi jsem měl to štěstí se s ním kraťoučce setkat. Bylo to v ordinaci praktického lékaře, a pro něj to tedy tehdy pravděpodobně moc štěstí nepředstavovalo. I všichni ostatní herci v tom filmu byli fantastičtí. Především bych ale chtěl moc poděkovat onomu = zahraničnímu = herci, panu Vašáryová, který je tak milý a drahý našemu českému srdci.

hamstergraf

Četl jsem mnohokrát. Tento druh humoru miluju. Kniha mi již několikrát pomohla v těžkých chvílích...

Hanjimka

Humor, smích, odpočinek, relax. To je pro mě Saturnin.

mirektrubak

Sáhl jsem po Saturninovi po dlouhých letech a byl jsem zvědavý, jestli jsem třeba k této oslavované knize už nějak nedozrál. No ... a nedozrál. Pro mě vtipné jen místy, jinak příliš upovídané - ale četl jsem jako audioknihu při úmorném cestování, takže účel byl splněn.
Jen mě přijde divné, že je tenhle příběh chválen pro laskavý humor, když si tam lidi tak často dělají nějaké naschvály a vůbec jsou na sebe nepříjemní ...

Maanna

Knihu lze číst stále dokola a nikdy nezklame. Postavy spolu výborně ladí a dohromady vytvářejí úžasnou grotesku, kdy si člověk připadá trochu jako hlavní hrdina - nestačí zírat, ale vlastně je rád, že mu šeď každodenního stereotypu přišel narušit nějaký Saturnin s gejzíry nápadů, který i nejobyčejnější situaci změní v dobrodružství. A byť již kniha není nejmladší, situace v ní tolik nestárnou - není to tak dlouho, co jsem řešila problém, kdy mamku odvezla sanitka do nemocnice s akutní bolestí zad, kdy se nemohla ani pohnout. Tam dostala nějakou injekci, ale zpět se měla nějak dopravit sama, protože "sanitky vozí pacienty pouze do nemocnice" - a to bylo půl třetí ráno a kvůli bolavým zádům se mamka nemohla ještě stále posadit...

iška

Vždy se k ní mohu vrátit. Dnes již čtu třeba jen určitou kapitolu, kterou mi připomene něco, co se právě kolem mě děje a vždy se s chutí zasměji. (A přestávám si dávat rakvičky.)

_Joker_

Senzační kniha s humorným dějem. Jakožto fanoušek filmové verze jsem neváhala přečíst i knihu. :) Ráda se k ní opět někdy vrátím :)

NiNo

Přiznávám, že kniha je vtipná, dobře se čte a díky nekomplikovanému ději nevadí ani delší pauzy ve čtení. Zarytého fanouška ze mě ale neudělala. Možná jsem jí četla ve špatném životním období nebo prostě jen nemám dostatečně vytříbený vkus, abych ocenila veškeré nuance počeštěného anglického humoru. Zkrátka a dobře nadšení kolem Saturnina mě minulo.
Je možné, že mu dám ještě šanci, ale v nejbližší budoucnosti to pravděpodobně nebude.

kapr

Zdeněk Jirotka

2 Izzy:

Citace:

= Osobně mám radši knihy s vážnějsím obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... =

Nejlepší česká kniha. Já z těch anglických miluji Tři muže. V komentářích uváděné příhody Jeevese jsem četl mnohokrát, ale moc je nemusím. Proti Saturninovi jsou jen chabým odvarem. Prostě S. je špičková záležitost. Zlatý fond. Ne, že bych si nevážil vážné literatury, ale jsou jí kvanta, i té kvalitní. A když máte vážný a těžký splín, prostě smutek, depku, když potřebujete pomoc, lék, tak Vám všechna ta kvalitní literatura je dobrá leda tak na podpal. Ne, že bych zrovna tohle myslel tak úplně vážně, ale děl na která je i v těch nejtěžších chvílích spolehnutí, je jako šafránu. Knížka je prostě úžasná.
Chtěl bych mimo to poděkovat i všem, kteří se ať už jakkoliv zúčastnili na filmovém zpracování. Vzpomínám si na pana Víznera v geniální roli už ve filmu Léto s kovbojem. Jeho role v Saturninovi je epochální záležitostí. Kdysi jsem měl to štěstí se s ním kraťoučce setkat. Bylo to v ordinaci praktického lékaře, a pro něj to tedy tehdy pravděpodobně moc štěstí nepředstavovalo. I všichni ostatní herci v tom filmu byli fantastičtí. Především bych ale chtěl moc poděkovat onomu "zahraničnímu" herci, panu Vašáryová, který je tak milý a drahý našemu českému srdci.