Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu." méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.63569
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc-Švarc
Více informací...

MartinObranec

Velmi jsem se u Saturnina bavil, vždy mne zaručeně rozesmál Bohouš a jeho přidrzlé připomínky nebo teta Kateřina svou hloupostí.

parxel

Velmi krásná kniha s jedinečnou a nezapomenutelnou atmosférou, která se podle mne zcela oprávněně stala jednou z nejoblíbenějších českých knih.

Nikolas0311

Doporučuji! Nádherná kniha plná humoru. Určitě si zhlédnu seriál.

shenandoah

Tahle kniha ukazuje, že vtip a moudrost jdou ruku v ruce.

Welinie

He, he, he. Super kniha a seriál také. Nemám co dodat.

HerrPilot

Ponejprv jsem tento příběh shlédl v malém zařízení jménem telèvise a ze všech postav , hrajících (jak se u nás , v tenisovém klubu říká) druhou raketu se ponejvíce do mé paměti vryl Strýc a jeho skupina , pracující v tom , čemu sluha našeho výborně servírujícího člena - p. J. Oulického - říká ,,továrna na katastrofy" . Dlužno podotknouti , že málokdy se v mé paměti zaryje člověk , jež v určitém prostora času řekne pouze dvě věty .
Nicméně nedalo mi spát , jak vesměs tichý a , mohu-li to říci vulgárně , nanicovatý p. Oulický pojal za svou dívku slečnu Barboru , jíž zde v klubu říkáme ,,naše Nataša Gollová" . Žeby jí okouzlily jeho přímo mistrovské forhendy ?
Zakoupil jsem si tedy knihu (jsa zvědav podrobností) , napsanou nějakým p. Jirotkou a pojmenovanou Saturnin (toť onen sluha p. Oulického) a pochopil , že kdo chce dívku snů svých míti , musí se chovati tak trochu jako (opět omluvte hrubý výraz) imbecil a míti výkonného sluhu .
A nyní dovolte , abych přešel k oficiélní částí prohlášení :
Kdož znalby pána , výkonnostně stejného , či velice podobného Saturninovi , jenž uvolil by se k tomu býti mým sluhou , nechť neprodleně dostaví se do Tenisového Klubu ,,Praha" a ptá se po mé maličkosti .
Kdožť neví , jaké jsou mé požadavky , nechť si VÝBORNOU knihu ,,Saturnin'' zakoupí/zapůjčí .

pif69

Naprostá klasika českého humoristického románu . Nevím zda je , ale měla by být povinnou četbou - zejména pro zapšklé státní úředníky a protivné sousedy .
Poprvé jsem Saturnina přečetl někdy kolem r.1980 a od té doby se k němu vracím pravidelně .
Příjemně překvapilo i filmové zpracování .

Petra88

Čtu již poněkolikáté. Saturnin je srdcovka.

Kačka15

Skvělá knížka!
Moc se mi líbil autorův humor a také obrovský kontrast osobností hlavních postav, díky němuž byla knížka velmi zajímavá, vtipná a poutavá. Rozhodně doporučuji.

bondula

Úrad pre uvádzanie románov na pravú mieru by si mal vziať na mušku román Saturnin! Nie je predsa možné, aby také ničím nevýrazné nemehlo, ako rozprávač v tejto knihe čo i len dúfal, že kedy môže získať srdce tak úžasnej ženy ako slečna Barbora! Jasný omyl, či dokonca úmyselná lož. Navyše, s odvolaním sa na boj doktora Vlacha proti ženským románom musím konštatovať, že táto kniha dáva neopodstatnené nádeje mužom priemerným a podpriemerným (ako napríklad ja), že raz aj oni získajú dokonalú ženu. A že je to teda nezdravé takto zavádzať čítajúcu verejnosť!
Skrátený komentár: hahaha! Saturnin je veľmi milý román, z toho najlepšieho v rámci českej humoristickej tradície.

ArwenAragorn

Skvělá knížka, jedinečný humor, pokud se cítíte dobře nebo vám zrovna není nejlíp.

theale
29.12.2016

Dlouho jsem znala jen film, ale samozřejmě kniha je kniha :-)

Dakarianna
29.12.2016

Klasika. Ať je vám deset nebo osmdesát, tahle kniha si vás získá. Vtipné, milé a nadčasové.

Klárai
19.12.2016

K téhle knížce se ráda opakovaně vracím. Líbí se mi i film.

MP17
13.12.2016

Humorem se tu neplýtvá, není tu nic laciného a podbízivého, každý vtipný moment tu má přesně své místo, podobu a v drtivé většině je i dostatečně promyšlený. Charaktery jsou zajímavé, "zlo" dostává celou dobu přes hubu, nekonají se žádné trapné situace, prakticky nelze knize vůbec nic vytknout. Velké plus vidím také v tom, jak je podaná ta romantická linka - žádné tlačení na pilu, nic vulgárního, troufám si říci, že takhle nějak by to pojal Tolkien, kdyby se věnoval tomuto žánru.

TomTomis
09.12.2016

Tohle nemá chybu. Přečteno už třikrát a stále se mi knížka neomrzela. Je to vhodné i pro hlasité předčítání, u čehož jsem se hodně bavil. A posluchači také:)

Wikira
07.12.2016

Saturnin nemá chybu. Velmi povedené je i filmové zpracování s Oldřichem Víznerem.

kara
26.11.2016

Pořád se k této knížce vracím. Mám ji moc ráda.

Briv
26.11.2016

Film jsem viděla několikrát, na knížku u mě došlo až nyní a zpětně je mi líto, že mi to tak dlouho trvalo. Protože tohle byl dokonalý balzám na duši. Čtu ji a mám pořád úsměv na rtech, protože jinak to ani u takového laskavého a dokonalého humoru nejde. Je to skvělá knížka!

Rawen616
25.11.2016

Pohodička která už je zřejmě notoricky známá.
Postavu Saturnina mám rád už od malička.

helusa2
21.11.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, audioknížek i filmů - seriálů :-)
Četla jsem ji mnohokrát - jako odměnu po složení maturity, státnic...
Filmové zpracování milují i naše děti, takže je to naše rodinná stálice :-)

Lessana
19.11.2016

Kúzelne napísaná knižka od autora s krásnym zmyslom pre češtinu, humor, spravodlivosť a etiku. Milo ma prekvapila, zohriala a vyčarila úsmev, úškrny i hlasný smiech. :) Správne to ingrediencie radostného čítania. :)

zaranda
01.11.2016

Klasika, která pobaví i při několikátém čtení. Hned bych jednoho takového sluhu brala do domácnosti.

Freedomova
31.10.2016

Moje oblíbená knížka už od dětství. Když je třeba zvednout náladu, nikdy nezklame. Dřív se mi nejvíc líbila postava Saturnina, jak stárnu, čím dál víc mě baví teta Kateřina. Tahle knížka mě určitě bude provázet celý život, pokaždé pro mne bude trochu jiná, ale vždy mile zábavná.

Sorrow
31.10.2016

Poprvé jsem knihu četla ve fyzické podobě někdy před deseti lety, pak viděla film a teď poslechla audio. A abych si Saturnina náležitě zamilovala a dokázala docenit, potřebovala jsem všechny tyhle tři formáty. Teď už ale nemůžu hodnotit jinak než pěti, musím smeknout před Jirotkovým krásným, čistým humorem, po duši hladícím jazykem i tím, jak skvěle dovedl vystihnout českou povahu.

laepus
19.10.2016

Jde tady dát něco míň než pět hvězd? Nejde. Zkrátka a dobře, prostě nejde. Když jsem přečetl i Woodehousova Jeevese (který je Saturninovým předobrazem), musel jsem smeknout před genialitou Jirotky, který k vtipným příhodám dokázal přidat i úžasný jazyk a cit pro českou povahu i český styl humoru. Je to naprostá pohádka češtiny. A komu se líbil seriál České televize (a do té doby nečetl knihu), ten se podle mě do té knihy musel pustit okamžitě. Jako já.

Mangi
16.10.2016

Výborná kniha. Četla jsem na střední a moc jsem se pobavila.

cincina
09.10.2016

K Saturninovi jsem se dostala už na základní škole. To jsem si ho přečetla jednou a ano, líbilo se mi to.
Potom jsem ho měla v povinné četbě na střední a to jsem ho přečetla znovu. A znovu. A znovu. Ten příběh mě tak baví! Pokaždé, když se do knihy pustím, tak mám pocit, jako bych ji četla poprvé, i když vím, co se stane a jak to dopadne. Příběh je naprosto vtipný a fantastický! Saturnin je moje srdeční záležitost:)

jadran
09.09.2016

Kromě oné humorné stránky věci, kterou tady velebí 90% a možná i o něco víc recenzentů bych připomněl i onu love story, jejímž středobodem je asi nejdokonalejší žena, která se v české literatuře objevila - slečna Barbora, oficiálním příjmením Terebová, neoficiálním Dokonalá. Tady se musím přiznat, že ono filmové zpracování mně až zas tak nenadchlo, protože obsadit tento skvost je úkol nadlidský, mně přineslo snad největší zklamání obsazením Lucie Zedníčkové, která postrádá pro danou roli absolutně všechno, sexappealem počínaje a laskavou ironií konče. A znalec starých aut musí zavýt hrůzou, když spatří, co je v seriálu (či filmu) vydáváno za bílého Rapida.....No, a pasáž, kde Zdeněk Jirotka radí, že v případě samé (slovy Shakespeara, haha) bouři vášně je nejlepší mlčet je stejně moudrá, jako použitý komický příměr pomocí představení ochotníků, kde (tuším) paní lékárníková deklamuje" "I já vás pane, miluji" se shodnou dikcí, jako by říkala: "Lidi, to je horko...".

Na druhou stranu stojí za úvahu, kdy kniha vznikala a kdy vyšla. Jako by Zdeněk Jirotka (podobně jako Karel Poláček svým Bylo nás pět) v těch nejtěžších dobách a zdánlivě zcela beznadějné situaci chtěl alespoň na papíře a asi hlavně sám pro sebe vytvořit snově dokonalý svět, do které by se uchýlil z děsivé reality, která ho obklopovala. A to je možná i ten důvod proč se svými dalšími díly se k Saturninovi nepřiblížil ani na dohled a zůstává vlastně autorem jedné knihy. No, ale je to kniha dokonalá a je stejně lepší napsat jednu z nejlepších knih a pak dál už skoro nic, než zahlcovat nakladatelství rukopisy pomalu několikrát do roka, a nějak tak kde nic, tu nic......

karin9196
03.09.2016

Saturnin je klasika, která by neměla chybět nikomu v knihovně. Vždy pobaví a nezklame i když jí čtete třeba po desáté. Všechny postavy jsou dokonalé.