Meč králů

Meč králů https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435251/bmid_mec-kralu-xtE-435251.jpg 5 130 130

Saské kroniky série

Wessexský král Edward chřadne a s blížící se smrtí ztrácí kontrolu nad svými následníky i podporovateli. Možní dědicové jeho trůnu jsou dva a mezi nimi se schyluje k boji nejen o to, kdo se stane příštím vládcem Wessexu, ale také který z nich bude pokračovat v uskutečňování snu krále Alfreda o sjednocení všech saských království v jedinou zemi. Pro Uhtreda z Bebbanburgu je však nejdůležitější, aby jeho milovaná Northumbrie zůstala nezávislá. A i když nemá chuť se v očekávaném boji na jihu Británie jakkoli angažovat, zavleče ho do něj útok hlavního podporovatele jednoho z kandidátů a nečekaná žádost o pomoc ze strany druhého z nich. A Uhtred, vázaný přísahou, že po Edwardově smrti zabije dva muže, se vydává s malým oddílem svých bojovníků do boje, který rozhodne o osudu Anglie. Série Anglosaská kronika líčí historii vzniku Anglie očima velmože Uhtreda z Bebbanburgu. Je to působivý příběh, jenž začíná v časech Alfreda Velikého v pevnosti ošlehávané mořskými větry na severu Northumbrie a vrcholí krutou bitvou, která nakonec sjednotí Anglii; příběh z dramatického období historie, o němž většina z nás ví jen málo, vyprávěný mistrem vypravěčem Bernardem Cornwellem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Sword of Kings , 2019

Aileena
12.11.2020 4 z 5

Po dvanácté knize jsem poprvé měla onen jinými čtenáři již dříve zmiňovaný pocit, že všechno podstatné již bylo napsáno. Pan Cornwell píše stále velmi pěkně a čtivě, ale děj se již více-méně opakuje. Nepopírám, že můj dojem umocnilo, že jsem na knížku dlouho čekala a možná přehnaně se těšila.

SPOILER: Vůbec poprvé jsem panu spisovateli nevěřila, ohledně závěrečného Uhtredova souboje, kdy starý a rozbitý přemohl mladého silného obra, když s ním měli poprvé problém ve dvou s Finanem - opravdu pohádkové.
Zvykla jsem si, že Uhtred potřebuje v každém dílu jinou ženskou, nic proti tomu, ale přiznání, že si přál smrt oblíbené Eadith, aby mu mohla kolem krku skočit nesympatická Benedetta mě fakt namíchlo!
Také Sigtryggrova hloupá smrt zamrzela, přišla mi zbytečná, snad se v dalším dílu dozvíme, proč s ním pan spisovatel tak rychle a nepěkně skončil - konec SPOILERU.

Co říct závěrem, i když mě osobně tentokrát Pan Cornwell příliš nepotěšil, nemůžu dát míň než slabé čtyři či poctivé tři a půl, protože své řemeslo ovládá na výbornou. Přesto celkově hodnotím jako zatím nejslabší díl celé série.

Ladiva
31.10.2020 4 z 5

Opäť som sa niečo dozvedela z zo stredovekých dejín Anglicka. Páčilo sa mi to a páči sa mi aj vývoj hlavnej postavy. Uhtred už nie je ten mladý muž, ktorý sa s elánom vrhal do boja, je to starnúci vojvodca, ktorý si cení pokojné chvíle a na svojom panstve a iba sila prísahy ho opätovne prinúti zapojiť sa do bojov uchádzačov o trón. Opäť pútavo napísaný román, jedine čo mi v ňom chýbalo bola výraznejšia ženská postava.

Hotovson
18.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Pan Uhtred měl zase jednou (nebo tady spíš dvakrát) na kahánku, ale opět z toho pomocí svých přátel a i svojí zásluhou vybruslil a to i bez Hadího dechu. Všechno dobře dopadlo, Aethelstan se stal králem, nepřátele jsou mrtví, akorát ten návrat na sever byl trochu smutnej.

Jinak opět čtivě napsáno, že jsem se nemoh odtrhnout a sem zvědav na 13 pokračování a zřejmě sjednocení Anglie, jak zde bylo naznačeno. Nechce se mi čekat tak dlouho, než se dozvim, jak to všechno dopadne.

Igor1311
11.10.2020 5 z 5

Uhtred má už úctyhodný vek. Na tú dobu, v ktorej žil a v ktorej prežil toľko štítových hradieb viac než úctyhodný. Napriek tomu sa odpočinok ešte nechystá, práve naopak. Ešte má zabiť dvoch mužov, aby sa zo saských kráľovstiev stal Alfredov sen - jeden Englaland. Tak sa Uhtred vydáva znova s Hadím dychom a Finanom do boja, ktorý môže rozhodnúť o všetkom.
V porovnaní s predchádzajúcimi časťami tu vôbec nejde o boje medzi Sasmi a severanmi, ako o to, kto zasadne na trón po čoraz viac chorom Edwardovi. Avšak absencia sasko-severských bojov nie je žiadnou prekážkou, pretože nás čaká boj oveľa dôležitejší a pre starnúceho Uhtreda o to ťažší.

nero 13
11.10.2020 5 z 5

Opět čtivě napsaný, nevím jak to Bernard Cornwell dělá, ale od něj by mně asi bavilo číst i seznam obsahu špajzky.
Pokud jde o děj dvanáctého dílu saských kronik, tak Uhtredu z Bebbanburghu se rozhodně nechce do důchodu a dokazuje čtenářům že pořád ví za jaký konec se drží meč, i když o ten svůj, slavný Hadí dech na nějakou dobu příjde, aby ho dostal zpět v jednom z nejtěžších bojů kterých se účastnil.