Santiniho jazyk

Santiniho jazyk https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1030/bmid_santiniho-jazyk-nXX-1030.png 3 479 92

Nový román Miloše Urbana je nebezpečným pátráním po tajemství univerzální věty. Existuje vůbec? Nebo je to chiméra? A proč někdo neváhá prolít krev, jen aby zůstala utajena? Martin Urann je zaměstnancem reklamky, kterému docházejí nápady, a tak mu hrozí propuštění. Dostane však ještě jednu šanci, úkol, do něhož se nikomu jinému nechce a nikdo nevěří v jeho splnitelnost. Martin Urann musí vymyslet slogan, který by platil pro všechny lidi a všechny situace a mohl by prodat jakékoli zboží. Ve svém zoufalství se hrdina chytne toho, co mu jako první přijde do cesty. Je to dívka, jež čte v metru knihu o světcích, hvězdách a kostelech. Odpověď je možná právě v této knize a inkoustem může být krev.... celý text

bílárůže
18.08.2019 3 z 5

Z této knihy jsem celkem zmatená. Již je to nějakou dobu, asi rok, co jsem si ji přála a dostala k narozeninám, ale zřejmě jsem netušila, co si přeji. Nikdy jsem nečetla nic podobného. Během četby jsem měla o hlavního hrdinu a vypravěče strach, který přetrval až do konce a celkově mě kniha dost děsila. Měla jsem co dělat, abych vydržela číst až do konce, jelikož tento typ knih moc nevyhledávám. Když se však na knihu podívám jako na umělecké dílo, tak jsem nadšena. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, které mě obohatily a bavily číst. Jan Blažej Santini byl zajisté velmi zajímavý člověk a román pana Urbana vede k zamyšlení, což je pro mě u každé knihy plus. Jazyk i styl vyprávění jsou pro dnešního čtenáře lehce stravitelné a mě vyhovovaly. Kniha má také rychlý spád. Již teď se těším na filmové zpracování od pana Stracha.

JanaPokorná
28.07.2019 2 z 5

Trošku zklamání, podle mě Urban napsal mnohem lepší knihy, nechápu, proč je právě tato tak populární a dočkala se i zfilmování, údajně, film jsem neviděla.

iiiccc
04.07.2019 3 z 5

Tohle mělo takový potenciál! Santini a jeho odkaz mě fascinuje a z příběhu se dalo vytřískat mnohem víc, tohle mě nebavilo. Na druhou stranu, je knížka naprosto nádherná (přebal i desky) a pro někoho, kdo o dané problematice nic neví, je to skvělý dárek či pobídka k dalšímu pátrání :).

Eicherik
07.06.2019 5 z 5

Mysteriózní příběh plný světla, sakrálních staveb a bizarních postav. Pokud jste naladění na stejnou vlnu, tak autorovi odpustíte nějakou tu konstrukci a nebo sentiment. Jen pozor na to, když se v okolí mihne zlověstný světlý stín.

remoska
13.03.2019 odpad!

Kniha, která mě s**** od začátku do konce

cubeice
08.02.2019 3 z 5

Moje třetí kniha od Urbana a výsledek stejný jako u té první (Lord Mord), neurazí, ale ani nenadchne. Pan Urban umí vykreslit atmosféru, jeho popisy architektury jsou celkem přitažlivé. Škoda, že si nedal více práce se zápletkou a motivací hrdinů. Také šifra mistra Santiniho byla až moc jednoduchá na rozluštění, slušelo by jí trochu více tajemství. Přesto už za tu odvahu k takovému tématu a formě vyprávění si "Urbanovek" cením více než literárních kýčů od silně přeceňovaného Hartla, Viewegha a spol.

tereza0319
28.12.2018 2 z 5

Přestalo mě zajímat, jak to dopadne, což pro detektivku asi není moc dobrá vizitka. :-D Na druhé straně se mi moc líbily pasáže o architektuře a vzbudily ve mně chuť ty kostely vidět.

greetchen
29.11.2018 3 z 5

Po knize Sedmikostelí můj druhý tajuplný vhled do Urbanem představené české mysteriozní architektury. Žánrově těžko uchopitelné, je to trochu detektivka, trochu horor, trochu mysteriozní průvdce po vlastech českých, díky kterému mám hned několik námětů na výlety. Dojem z knihy je zvláštní: chvilkami se to špatně čte, někdy je hodně hutné, možná i nudné, ale přesto ji nedokážu odložit, protože autor má osobité kouzlo.

akzena
19.11.2018

Tomu se říká "magický realismus" - a jeho síla je právě ve zkoumání poměrů a průniků reality a absurdních fantasmagorií. A právě taková literatura objevuje něco nového. A právě taková literatura pro mě má hodnotu. Plus Urbanova záliba v symbolech, mýtech a vyšších pravdách sdílených napříč generacemi...ach.

Vilma232
18.10.2018 2 z 5

Loni mě zaujala Zelená hora i Sedlec a od té doby jsem si chtěla tuto knihu přečíst - film jsem neviděla. No - nic moc. Zmínky o Santinim a podrobné popisy architektury byly fajn, ale potřebovala jsem k tomu obrázky. Jinak dost neuvěřitelné chování postav, naprosto násilně napsané erotické scény. Dočetla jsem, byla jsem zvědavá, jak to dopadne. A asi se podívám i na film.

evickakyticka
04.10.2018 3 z 5

Miloše Urbana mám ráda, hezky se čte. Kostely mám taky ráda. Je hezké se na ně občas podívat. Tato směs mi ale moc nesedla. Místy jsem se nudila a ani nevnímala, co čtu. Místy to bylo ale i takové tajemné, jak jsem očekávala. Takže půl na půl.

Petass
19.04.2018

Nedočetla jsem a už se k ní nevrátím. Lákala mě hlavně kvůli Santiniho architektuře, ale nedostala jsem se za 1. třetinu. Prostředí reklamky mi vůbec nesedělo, hlavní postava se chovala iracionálně a celkově mě to nepřesvědčilo, nevtáhlo... Je mi líto, svůj čas věnuji něčemu zajímavějšímu. Hvězdami nehodnotím.

Sůvazknihovny
16.04.2018 4 z 5

Detektivky normálně nečtu. Když je tam jedna mrtvola, budiž. Je-li jich víc, už knihu odkládám. Tohoto Urbana jsem ale přečetla celého. Bylo to tak trochu jiné a chtěla jsem vědět, jak to skončí. A to je tedy ode mne pochvala :-).

tonysojka
25.03.2018 4 z 5

Tato i ostatní knihy od Urbana mne baví víc než pitomosti od Dana Browna

šmerdžito
23.02.2018 4 z 5

Tato knížka je zvláštní. Tímto výrokem obvykle nezačínám psát o knize, ale na první dobrou, je to tak. Nemyslím to špatně. Pokusím se knihu trochu přiblížit. Na první začtení má kniha strukturu jako podobné Urbanovy knihy. Muž v hlavní postavě, trochu nejistý, neví co se sebou má dělat. Děj se přesune do fáze detektivní, tentokrát navštívíme Santiniho stavební projekty. Do děje nám vstupuje něžné pohlaví... a nejedno. Kniha se dá brát i jako exkurze po Santiniho památkách, při čtení jsem dostal chuť navštívit zmíněné stavby. Celkově se mi kniha líbila, přesto mi přišel příběh slabší, jako by hrál druhé housle za popisem Santiniho staveb. Přesto bych knihu doporučil, především těm, kteří mají rádi architekturu a mysteriózno.

MíšaS.
02.02.2018 1 z 5

Nechci napsat, že to byla blbost, protože je vidět, že si autor dal záležet na historických faktech o Santinim a jeho architektuře, a za to ta jedna hvězda, ale nedalo se to číst. Ze začátku jsem nevěděla, co z toho bude, a nakonec je to taková "detektivka", která ovšem postrádá napětí a postavy jsou nijaké.
Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy, protože se tam měla jedna postava jmenovat jako já, ale ty dvě stránky, kde se bývalá manželka objevila snad ani nelze považovat za splnění výzvy...
Za ten čas jsem si mohla přečíst zajímavější knihu...

laepus
01.11.2017 2 z 5

Až do konce knihy jsem zvažoval, zda dám dvě nebo tři, nakonec bohužel musím jen na dvě. Vysvětlím samozřejmě proč. Každopádně budou to ty stejné neduhy, jaké mi u Urbana vadily u jeho Lorda Morda. Nejdřív, proč aspoň ty dvě za plusy: 1. čtivý jazyk, který se příjemně vnímá a dobře to odsýpá, 2. všechny (škoda, že jich není víc) scény, ve kterých vystupuje úžasná Santiniho (a nejen jeho) architektura. Teď k minusům: 1. často se opakující nelogické chování postav a příliš mnoho neuvěřitelných náhod a setkání, 2. absolutně zbytečně explicitně popsané sexuální a násilné scény, které bijí svou přehnaností do očí. Takže zatím je to 2:2... Na tři nejdu kvůli závěru - znám film a čekal jsem, že autor vymyslí opravdu pořádné rozřešení a ne že se jen na třech stránkách něco jen polovičatě poví a vše je v pořádku? Je mi líto, ale jsem zklamán.

Janek
17.10.2017 3 z 5

Možná si Miloš Urban prostě jen ukousl příliš velké sousto, když se snažil napodobit trochu Browna a trochu Eca. První třetina mě hodině bavila, byla čtivá a napínavá, byl tu slibný příběh. V druhé půlce knihy už se mi ale zdálo, že z příběhu nezůstalo skoro nic, jen ta mysteriózní nálada, spousta symbolů, podivných setkání...a uhnaný hrdina, ženoucí se... za jakým vlastně poznáním? Asi jsem to úplně nepobrala.

Vojslava
21.05.2017 3 z 5

Škoda, že jsem před četbou viděla seriál - na knížku už pak moc mysteriózna nezbylo. Na thriller moc uspěchané a některé prvky jsem ocenila jen díky tomu, že jsem většinu Santiniho staveb viděla na vlastní oči. Neurazilo, nepotěšilo...

hanoule
08.03.2017 2 z 5

Celá kniha mi přišla jako snaha o Šifru mistra Leonarda, akorát dost ujetá. Každopádně zajímavý literární zážitek.