Šaman

Šaman https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484693/bmid_saman-gct-484693.jpg 4 14 3

„Měli jsme špatného šamana. Tuhle větu Trn opakoval vždycky, když také dělal něco špatného.“ Trn je šaman. Smyslem jeho života je předávat moudrost kmene a jeho příběhy, učit ty, kteří budou kráčet v jeho stopách. Vřesa je léčitelka. Bez ní by klan nedržel pospolu a zemřel. Elga je ta, kterou všichni podceňují, a která pak změní jejich života od základu. A pak je tady Potáplík. Šamanův učeň, rozhodnutý najít si svou vlastní cestu. Ale svět je zrádný, cesta není nikdy jednoduchá, a není jisté, kam povede. Šaman je silný, vzrušující a srdcervoucí příběh o cestě chlapce k dospělosti. A také úžasná vize o tom, jak jsme žili před třiceti tisíci lety.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Planeta9

Shaman , 2013

lampernaqui
05.05.2023 3 z 5

Zajímavý dobrodružný román z dob předávných. Nečekejte nějaké velké akce a děj, který se dá stěží stíhat. Všechno plyne velmi pomalu, poznáváme hrdiny, učíme se společně s nimi a také je v druhé polovině románu zachraňujeme. Protože člen tlupy je rodina a té se pomáhá za všech okolností. Zatímco velké putování za záchranou a cesta zpět zabírají většinu knihy, já si stejně nejvíc užil počáteční Potáplíkovu zkoušku o samotě uprostřed lesa, kde se poprvé ukázalo, jestli má na to, aby se mohl stát šamanem.

kirkpatrick
11.02.2023 4 z 5

Tak jsem tuhle knihu četl bezmála měsíc. Hodně mně upoutala divočina a syrovost příběhu, zrod nového šamana a jeho pouť životem kdysi před několika tisíci léty. Soudržnost tlupy a jak se vzájemně podporovali.

RaptoR
02.01.2023 4 z 5

V Šamanovi držíte v ruce knihu, kde krásně zapadnete do fungování prvotně pospolné společnosti, ale neubráníte se představám toho, jak se tlupa brání smečce jeskynních lvů. Což se ovšem pro všechno to míchání barev a přežívání pod náporem pořádné zimy ani nestalo. Přesto Robinsonův styl psaní není zbytečně školometský a četba příjemně ubíhá. Ale na "příjemné počtení" je 648 stran sakra moc, když první větší thriller zažíváte až za polovinou knihy.
Více v recenzích.

Kim Stanley Robinson