Salin dar - Matčin příběh

Salin dar - Matčin příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119862/bmid_salin-dar-matcin-pribeh-1Tj-119862.jpg 4 17 5

Vzpomínky polské židovské dívky na pracovní tábor v Žacléři Sala strávila v pracovním táboře v Česku za války tři roky. Její vzpomínky a dopisy z té doby zachytila v knize Salin dar její dcera Saly, Ann Kirschner. Paní Sala po válce emigrovala do USA, její dcera je nyní děkankou Macaulay Honors College, City University of New York. O svých válečných zážitcích paní Sala doma nikdy nemluvila, až před operací srdce ukázala své dceři svazek dopisů a zápisků z té doby… Pro mnoho lidí v Česku je novinkou, že i u nás byly „Schmeltovy pracovní tábory s krutým zacházením“. V březnu 2012 se autorka osobně účastnila křtu knihy v Praze a Trutnově. Tento příběh zaujal studentku Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Karin Venhauer, která ze Žacléře pochází, natolik, že iniciovala české vydání této knihy a o osudu Saly připravuje dokumentární film - na projekt získala grant z programu Think Big od Nadace O2.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Mladá fronta

Sala´s Gift: My Mother´s Holocaust Story , 2006

sar.janurova
31.01.2024 5 z 5

Velmi kvalitně napsaná a ozdrojovaná kniha o osudu jedné Židovské rodiny, která se s válkou a odchodem některých jejích členů do pracovního tábora snažila smířit jak jenom to šlo... Nečekejte v knize žádné explicitní scény popisující život a strasti v pracovním táboře, těch se tu opravdu nedočkáte. Místo toho si přečtete osobní korespondenci mezi Salou a její rodinou, kamarádkami a příbuznými, kterou autorka dobrou rešerší doplní o spoustu věcí, které vám ještě více uvedou do kontextu Salin život v pracovních táborech. A vlastně i její chudé a ortodoxní rodiny, pro kterou jsou modlitby to jediné, co je udržuje pohromadě a naživu. Oceňuji přiložené fotografie, které jsou během knihy zmíněné, dokreslí vám to celou atmosféru...

Katka2382
13.05.2020 5 z 5

Moc pěkné čtení o lidské statečnosti.

imy.angel
12.06.2017 5 z 5

Netřeba slov, krásná kniha!

Chemiczka
22.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha!
Pokud neočekáváte, že na každé straně budou přesně do detailu uváděny krutosti nacistického pracovního tábora. Nejedná se o syrově vypovídající příběh o hrůze koncentračních táborů - Sala měla to štěstí, že se dobrovolně přihlásila do pracovního tábora místo své sestry.
Forma knih je skvěle zvolená - kopie dopisů od Saly a Sale samotné, protkané historickými fakty o jednotlivých událostech, které se staly součástí Salina běžného života. Velmi jsem ocenila nové informace o tzv. Schmeltových továrnách, a rozšířila si povědomí o tom, že nejen Oskar Schindler se zasloužil o záchranu "svých" Židů. Kromě těchto faktů, kniha mimo jiné zobrazuje židovskou samosprávu v Sosnowci a její osud v průběhu války.
Samotnou kapitolou je krásné povídání o Ale Gartner - hrdince, a přesto obyčejné ženě, která byla součástí povstání Sonderkommanda v Osvětimi, v říjnu 1944.

NaTuLdA
04.06.2012

V knize mi chyběly popisy, co se dělo v táboře, záběry utrpení, vlastně to bylo jen o jejím soukromém životě- takže mě to příliš nenadchlo.

Židé dopisy Polsko vzpomínky pracovní tábory osudy žen holokaust, holocaust

Autorovy knížky

Ann Kirschner