Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3127 562

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

Shimargh
10.08.2012 5 z 5

Srdcovka a to bez debat.

I.Zi...
28.07.2012 5 z 5

"Kdo může tvrdit, že moje světlo je lepší než tvoje tma? Kdo jsem já, abych ti to mohl tvrdit?"

milunka4
28.06.2012 5 z 5

Velmi emotivní kniha, která mě pohltila od prvního okamžiku. Hodnocení je tudíž jasné, 5 z 5 hvězdiček. Vřele doporučuji!

KellyH
18.06.2012 5 z 5

První (ale už ne jediná) kniha, která mě dokázala rozplakat. Poprvé jsem se s Růží pro Algernon setkala ve školní čítance. Úryvek mě uchvátil, nicméně na několik let upadl v zapomenutí. Pak jsem na knihu náhodou narazila v knihovně a rozhodla si ji vypůjčit. Rozečetla jsem ji ve vlaku, ve čtení pokračovala cestou domů, doma si sedla na postel, opřela se o zeď a četla a četla. A na konci jsem jen řvala.
Nedá se to popsat slovy, člověk to musí přečíst, aby pochopil, proč tato kniha dovede vzít za srdce.

Meii
12.05.2012 5 z 5

kniha, která chytí za srdce.. neuvěřitelný příběh, neuvěřitelné emoce... patří k mým nejoblíbenějším..

Athena
06.01.2012 4 z 5

Krásná kniha, ale ze začátku jsem nemohla překousnout špatný pravopis...

Angi
06.01.2012 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších a nejdojemnějších knih, co jsem kdy četla :)

kusma
05.12.2011 5 z 5

Nejdřív musím říci, že obdivuji překladatele!
Co říci k příběhu? Neuvěřitelné, fascinující, nádherné...poučné a možná i varující. Každopádně hodné k zamyšlení.

-Lenicka-
25.11.2011 3 z 5

Dle zdejších pozitivních komentářů jsem opravdu čekala nějakou "bombu"! Knížka mne však dosti zklamala! Ten začátek se mi tak špatně četl, že jsem myslela, že to snad ani nedočtu, což se mi moc nestává:( Knížku jsem však dočetla, avšak "zážitek" z ní skoro žádný nemám, příběh byl sice zajímavý, ale pro mne těžký průměr! :(

Ereniss
01.10.2011 5 z 5

Jedna z knih, která zbořila veškeré moje citové zábrany a spustila nekonečný potok slz...Těch knih je, podotýkám, velice málo...

jasmína
16.07.2011 5 z 5

U knihy jsem si poplakala, nejvíc tam, kde jsem objevila hrubky, které jsem naivně doufala, že neuvidím. Dokonalá kniha, nevadí mi ani obal..

Melic
16.06.2011 5 z 5

Půjčil jsem si jeden den knihu a druhý byla přichystána k vrácení (a to ne z důvodu, že bych ji po pár stranách odhodil, naopak - k odhození by sváděla obálka knihy. Neměl jsem sice myší verzi, ale i tato druhá vypadá jak béčková červená knihovna.). Na růži pro Algernon oceňuji několik věcí. Za prvé příběh samotný. Za druhé formu zpracování, deník byl opravdu vhodným způsobem vyjádření. A konečně se mi líbila psychologická stránka, jsem přesvědčen, že 90% nástrah a odvrácených stránek proměny by skutečně na hlavního hrdinu číhalo. Zkrátka, knížka vynikající.

p.mihoc
12.06.2011 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. Boží!

tessy999
08.06.2011 5 z 5

Krásná a velmi dojemná knížka, pěkně jsem si u ní pobrečela :)

Emmgirl
24.05.2011

Četla jsem povídkové zpracování (zřejmě jen několika deseti stránková ukázka), jež bylo zařazeno ve školní čítance a musím říci, že mi tak nějak nesedl styl s hrubkami, jenž byl použit.
Jinak příběh je opravdu dojemný a emotivně naladěný, ale bohužel mnoho lidí se musí přemáhat, co se týče těch chyb a překousat se přes onu část, jelikož přeci jen v knihách člověk očekává jen správný slovoslet a zejména hlavně správný pravopis. Čili pro základní školu bych řekla, že to není zrovna vhodná četba, jelikož mnohým spolužákům dělalo problémy vůbec rozluštit, co že to za slovo vlastně zrovna autor použil..

Jinak vcelku netradiční a příjemná forma deníku hlavního hrdiny, ale jak jsem již výše zmiňovala, styl s chybami mě nijak neoslovil a nebyl mi blízký..

pajunček
26.03.2011 5 z 5

Vynikající... Patří mezi moje top knihy! Tím, že je psaná formou deníku hlavního hrdiny, získává jakoby na autentičnosti. Úplně se do něho vcítíte - jak se stává chytřejším, ale méně šťastnějším, protože si uvědomuje i chyby ostatních a hlavně je postaven před volbu rozhodnutí (když zjistí, že kolega z pekárny okrádá svého zaměstnavatele) a neví co s ní. Jedinou spřízněnou duší v jeho genialitě zůstává myška Algernon. Opravdu doporučuji přečíst. Dojem z této knihy přetrvával hodně dlouho.

triatlet
28.01.2011 5 z 5

Při divadelní adaptaci jsem v komorním prostředí jihlavského Divadla Na Kopečku poprvé tleskal ve stoje. Výkon Honzy Potměšila byl obdivuhodný a výjimečný. Následně jsem viděl Charlyho ve filmovém zpracování. A nezklamal. Ale deníkový záznam v knižní podobě jsem si vychutnával. Dojemný příběh plný nádherných ideálů a lidství.

LooneyCZ
29.11.2010 5 z 5

Znala jsem povídku, ovšem kniha mě nadchla ještě víc. Marně ji už několik let sháním.
Jak už tu bylo řečeno, ta obálka je opravdu příšerná.

Mel
30.11.-0001 5 z 5

Kniha je celá psaná z pohledu Charlieho, čímž získává velké kouzlo. Jedna z mála knih, která mě skutečně rozbrečela a měla jsem potíž ji dočíst do konce.

Paulhunterspet
30.11.-0001 5 z 5

Jediná vada na tomto perfektním díle je příšerná obálka, ale obsah vše vynahradí :-) Koho oslovila povídka, nezklame ani román.