Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3144 3144

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

Morsie
10.09.2013 5 z 5

Úžasná kniha, úžasný příběh! Ještě teď mám mrazení. Je to něco úžasného a taky děsivého.

Chvíli po dočtení jsem si říkala, že už se ke knížce víc nevrátím - tak mě vyděsila. Jenže pak ve mně ten příběh začal zrát a zapouštět kořeny a já pochopila, že tohle je láska na celý život - že jsme si s Růží pro Algernon souzeni, že ji budu číst znovu a znovu.
A je to tak, četla jsem ji už třikrát, byla jsem na dvou divadelních inscenacích a pořád je mi to málo!

Až dopíšu tenhle komentář, nejspíš se k ní znovu vrátím - je to jako bumerang.

Úchvatné dílo...

tlapička
22.08.2013

Báječné čtení a film s C.Robinsonem Charly !

HanaNov
14.08.2013 5 z 5

Skvělé! Experimenty s lidskou inteligencí jsou zajímavé a lákavé, při domýšlení důsledků však eticky hodně na hraně, což reflektuje i tahle knížka. Jak dokázat, aby pacient plně souhlasil s jakýmkoli testováním, když nechápe význam toho, co se bude dít, co mu to přinese, jak ho to změní a co se mu může stát? Kniha je skvěle napsaná - strašně mě bavilo sledovat změny v Charlieho písemném projevu tak, jak odrážejí jeho momentální mentální úroveň. Tleskám!

Donika
04.08.2013 4 z 5

Před časem jsem na internetu narazila na příspěvek, kde někdo kdysi četl nějakou knihu o člověku který měl nízké IQ a snažili se mu ho zvýšit. A že mu udělali nějaký zákrok, po kterém se mu zvýšilo. A ptal se, jestli si někdo nevzpomene, jak se to jmenuje.
Když jsem se pak dozvěděla, že se to jmenuje Růže pro Algernon, tak jsem na internetu našla tu povídku, po jejímž přečtení jsem si říkala, že bych si měla přečíst tu knihu, protože mě velmi zaujala.
Hodně se mi líbila. Nemůžu říct, že bych u ní plakala, protože už jsem věděla o čem to bude, ale když Charlieho vyhodili z pekárny, když vzpomínal, jak mu jeho máma ubližovala a jak mu Meyer Klaus ubližoval, když se pak vrátil do pekárny, tak mi do pláče bylo.
Samozřejmě mi vadily ty hrubice v textu na začátku knihy, ale to k příběhu patří a nedovedu si to bez toho představit. A třikrát sláva překladateli, protože přeložit něco takového, aby se zachoval ten význam, to je umění.
Na pět hvězdiček to není, není to něco co bych si chtěla ještě někdy číst znovu, ale nelituji toho, že jsem tomu věnovala čas. Je to velice zajímavý a nadčasový příběh.

Takše moc pjekná kňíška.

puml
24.07.2013 4 z 5

Velmi dobré čtení, které má výborný tah a ani chvíli nenudí. Slabinou ale bylo, že děj je poměrně předvídatelný a to ždímání citů mě taky moc nebralo. Myšlenkově nijak závratně originální, ale věřím, že to ve své době mohla být literární senzace, která snese srovnání s úspěchem Vyhoďme ho z kola ven. Román je totiž napsaný velmi čtivě a problematika zásahů do mozku, a tím i změna chování člověka a potažmo změna vědomí a myšlení, je aktuální stále. Jen mi trochu vadil ten nadbytečný sentiment a patos. Ale jinak ideální školní četba.

Marky.F
23.07.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha s výborným námětem a geniálně napsaná. Krásná ukázka toho, jak inteligence může zcela změnit lidskou osobnost. Knížka rozhodně dává hodně podnětů k zamyšlení, ještě spoustu dní po přečtení jsem jí nemohla dostat z hlavy. Jednou si jí určitě ráda přečtu znovu.

Luxiee Axony
09.07.2013 5 z 5

Povídka mne naprosto dojala. Úžasný námět, když přihlédneme ještě k datu napsání.

orson
04.07.2013 5 z 5

Moc pěkný nadčasový sci-fi román, ač napsán před téměř 40 lety, nic se na něm nemusí měnit a je stále aktuální.

Mrs.Domis
23.06.2013

Super knížka! Jsme zvědavá na film..

DasaN
09.06.2013 5 z 5

Vážně nádherná kniha, bylo velmi zajímavé pozorovat vývoj lidského IQ.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

V prvom rade mi nedá, nevyjadriť sa k obálke od Knižného Klubu z roku vydania 2000. Obrázok ako z najsladšieho románu, ktorý sa ani v najmenšom nehodí k obsahu tejto knihy. Ten, kto to "spáchal" by si zaslúžil nakopať do zadku a už nikdy viac sa do podobných vecí nepúšťať.
Knihou nás sprevádza hlavná postava Charlie, ktorý podstúpi operáciu a jeho IQ na hranici demencie začne stúpať na úroveň génia a my máme možnosť nahliadnuť do jeho duše a mysle. Spoločne s ním zdieľa podobný vývoj aj myška Algernon, ktorá podstúpila operáciu ako prvá.
Príbeh, ktorý sa pred nami otvára je skutočne silný a kontrast demencie a inteligencie podaný takouto formou, vo mne vyvoláva otázku: " ktorý z nich bol šťastnejší?" Aj keď som doteraz na to neprišla, považujem túto knihu za veľmi vydarenú.

Firefox4
05.06.2013 3 z 5

Při čtení mi běžel v hlavě film, velkolepý a výpravný a kniha jako by byla jen náčrt scénáře k němu...ten opravdový život jako by byl skrytý ještě za stránkami knihy. Nesmála jsem se ani neplakala, jen mi místy zatrnulo nad lidskou hloupostí a omezeností.

Zorka
09.05.2013 5 z 5

Jedna z nejpůsobivějších knih, které jsem v poslední době četla. Přestože je zařazená do kategorie sci-fi, řadila bych ji spíš mezi psychologické romány. Pozorovat, jaké se s člověkem dějí změny s růstem jeho inteligence, dojít k poznání, že když člověk prozře a pochopí, může být najednou opuštěný a nešťastný. A přesto ta zoufalá touha zůstat chytrým, to vše umocněné vývojem jazykových a stylistických prostředků v ich-formě hlavního hrdiny...opravdu velmi působivé. Knížka mě dokonale vtáhla do děje.

Lensiiee
20.04.2013 5 z 5

Poprvé jsem se s Růží setkala v hodině češtiny ještě na základní škole. Učitel nám tehdy přečetl malinkatý úryvek, který mě zaujal a uvízl mi v hlavě na x let. Po knížce jsem dlouhé roky pátrala a nakonec na ni narazila v levných knihách. Dodnes se k ní ráda vracím a pokaždé, když ji znovu a znovu čtu, mám husí kůži

Atheal
24.03.2013 5 z 5

Tahle knížka mě rozemlela na malinkatý kousíčky, který jsem ještě několik dní po dočtení v slzách slepovala dohromady. Charlieho příběh vás donutí zamyslet se nad mnohými etickými problémy a výsledek toho zamyšlení nemusí být vůbec příjemný. Už to je znak skvělé knihy, tady je toho ale mnohem víc.

Faby
20.03.2013 5 z 5

Poprvé jsem na toto dílko narazila v čítance pro 8. ročník. I když tam bylo jen pár stránek, velice mě to zaujalo a já si řekla, že tato kniha bude určitě něčím vyjímečná. Po pár letech jsem na ni narazila v knihovně a přečetla ji jedním dechem. A musím říct, že jsem se nespletla.

Zlosynus
11.03.2013 5 z 5

Krátký ale o to víc intenzivní. I slzička ukápla... Jestli si někdy pořídim myš, dam jí jméno Algernon :-)

Kdybych měl někomu doporučit jednu jedinou knihu, tak to bude tahle.

Freedyn
07.03.2013 5 z 5

Knížka, která chytne za srdce. Opravdu pěkná maturitní četba.

terkycca
04.03.2013 5 z 5

tadle knyha se mi velyce lýbyla, vlastně my chitla za srce :-) a na koncy slzički taky nechiběli :-))

ve starším filmu - Charley ... děj dost překroutili, ale zas je pravda, že tento příběh by se celý, tak jak je, filmoval nejspíš dost obtížně...
divadelní představení od Potměšila také vypadá zajímavě, ale té knize se to prostě nevyrovná :-)

Neo1tex
03.03.2013 5 z 5

Je to asi deset minut, co jsem tuhle knihu dočetl. Přiznám se, že nevím, co bych napsal. Poprvé se skláním před překladatelem. Především začátek a závěr knihy - to musel být slušný oříšek, přeložit vše tak, aby to dávalo smysl a zároveň zůstalo zachováno to, co zachováno být mělo.

Podruhé se skláním před autorem. Růže pro Algernon je naprosto strhující dílo. Dokonalá kniha. Od začátku, až do konce... Připadá mi, že ať napíšu cokoliv, nevystihne to knihu samotnou ani okrajově.

Přečtěte si to. Fantastická kniha, fantastický příběh. Patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy mohl číst...