Ruthie a barevnost světa

Ruthie a barevnost světa https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14427/ruthie-a-barevnost-sveta-14427.jpg 3 10 10

Zaujatá poetická reportáž o životě, problémech, a zejména o neřešitelném vztahu Židů a Palestinců v Izraeli očima českého Žida, učitele hebrejštiny. Barvitá reportáž ze studijní cesty mladého pražského učitele hebrejštiny do Izraele se po zážitku teroristického sebevražedného palestinského útoku v jedné jeruzalémské kavárně láme do poetického příběhu s prvky mystiky. Autor hovoří s duší první palestinské ženy, která se stala sebevražednou "bombou", dobírá se metod, jimiž aktivisté fanatických fundamentalistických hnutí zpracovávají mladé lidi, aby byli ochotni stát se sebevražednými vrahy a zabíjet své židovské vrstevníky. Zároveň líčí historii rozvíjejícího se vztahu s krásnou Ruthie, jeruzalémskou židovkou. Současnou izraelskou realitu, v níž je obava z teroristického útoku běžnou součástí života, a celou izraelskou společnost líčí autor velmi zaujatě, poučeně, se vcítěním do situace a s neskrývanými sympatiemi, ale nikoli konfrontačně. Závěr vyznívá jako touha po nalezení cesty ze smrtící nenávisti.... celý text

Nofar197
05.04.2023 3 z 5

Kniha je velmi dobře napsána a téma nosné, ale obávám se, že přílišné množství abstrakce a mystiky čtenáře, který se teprve začíná o dané téma zajímat, jen zbytečně zmate, podobně jako dialogy autora s Wafou Idris, která drží smutné a tragické prvenství zfanatizovanych sebevražedných atentátnic v Arafatove "Armádě růží. "
Mimochodem s autorem jsem chodila několik let do kursu hebrejštiny.

EmiClare
19.08.2018 3 z 5

Zvláštní kniha. Dost jsem se u ní rozčilovala, spoustě věcí jsem nerozuměla, přesto si mě něčím trochu získala.

Autorovy knížky

Tomáš Kolský