Ruské disko

Ruské disko https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80478/bmid_ruske-disko-WVF-80478.png 4 12 5

Ruské disko (něm. orig. Russendisko) je taneční večer ruské hudby, který v 90. letech začal provozovat Vladimir Kaminer v proslulém berlínském squatu Tacheles. A je to také soubor krátkých povídek, nazvaný podle jedné z nich. Autor s nezaměnitelným suchým humorem a sebeironií nejprve vypráví o své emigraci z rozpadajícího se Sovětského svazu do Berlína, poté o problémech, které zažívá, když se pokouší začlenit do života německé metropole. Podobně líčí i všednodenní, ovšem obvykle nevšedně bizarní osudy imigrantů, kteří se snaží hledat na Západě své štěstí.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Dauphin

Russendisko , 2000

lencin
23.09.2020

Sbírka Rusa, Wladimira Kaminera, od roku 1990 s rodinou a dětmi žijícího v Berlíně.
Suchý humor a sebeironie.
Líčí všednodenní, obvykle ovšem nevšedně bizardní osudy imigrantů.
(2012)

salamandrina
08.09.2019 5 z 5

Hodně fajn povídky o městě, který mám ráda. Nějak jsem si původně myslela, že to budou příbehy z bohémsko punkáčskýho prostředí. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená, že tomu tak nebylo. Asi už jsem stará :)

kristleko
20.01.2019 4 z 5

Jsou to takové povídkové jednohubky, v nichž Kaminer vypráví leckdy až bizarní příběhy a příhody z Berlína začátku 90. let, kdy bylo v opojení z pádu železné opony a v souvisejícím chaosu možné zjevně úplně všechno. Kdyby jen půlka z toho, co Kaminer píše, měla pravdivé jádro, byla by to dost divočina. Kromě zábavných historek o soužití Rusů a Němců mě zaujala uvolněná a radostná atmosféra všech těch příběhů. Jsou totiž o lidech, kteří utekli na Západ až po roce 1989 a hledali tam po desetiletích sovětské šedi hlavně svobodný život. Neodcházeli za kariérou a úspěchem, a proto jim bylo v (multi)kulturním podhoubí divokého Berlína tak dobře, byť se životem spíše protloukali, z místa na místo, ze vztahu do vztahu a hlavně z flámu na flám. Čte se to každopádně skvěle, byť se některé motivy ke konci už opakují. (8/10)

Škuch
30.10.2017 4 z 5

Ruští imigranti v Berlíně - vtipně, ironicky. Fajnové čtení.

camillio
28.03.2016 5 z 5

Četl jsem tuto knihu v originále a asi si budu muset přečíst i překlad, abych mohl srovnat. Je totiž skvělá, vtipná a velmi dobře se čte.

povídky humor Berlín humoristické povídky Rusové přistěhovalci, imigranti

Vladimir Kaminer (p)