RU: Příběh vietnamské utečenky

RU: Příběh vietnamské utečenky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46412/ru-pribeh-vietnamske-utecenky-46412.jpg 4 27 8

V útrobách naší lodi snoubil se ráj s peklem. Ráj, to byl příslib obratu, lepší budoucnosti, nového života. Peklo, to byly naše strachy – strach z pirátů, ze smrti hladem, strach z otravy sucharem nasáklým motorovým olejem, strach z toho, že dojde voda, strach, že se už nikdy nepostavíme na nohy, strach z močení do červeného hrnce, který koloval z ruky do ruky, strach, aby prašivina na dětské hlavě nebyla nakažlivá, strach, že už nikdy nebudeme šlapat po pevné zemi, strach že už nespatříme rodiče, kteří sedí kdesi v pološeru mezi dvěma stovkami jiných lidí. RU je příběhem vietnamské utečenky, jedné z boat people, jejíž vzpomínky jsou podnětem k úsměvu i k zamyšlení. Je to pohnuté vyprávění o strastiplné cestě ke svobodnému životu.... celý text

Radimka
30.09.2023 2 z 5

Takový krátký, nesouvislý povídání. Nic mi to nedalo a ani mě to moc nebavilo .

Palorizek85
11.06.2022 2 z 5

Kniha na zajímavé téma, ale zpracovaná poměrně chatotickým způsobem. V knize absolutně ztratíte pojem o pojednávaném čase. Připomíná mi to psychadelický výlet, kdy se Vám jedna vzpomínka prolíná s druhou a nejste schopni posoudit co jak a kde. Jsou to spíše sestavené vzpomínky autorky, která zažila peklo převratu ve Vietnamu a její snaha začlenit se do západní kultury, resp. zjistit kam patří a jak by měla žít. Chápu, že to co si prožila muselo být hrozné, ale raději než napsat knihu, tak bych jí doporučil návtěvu psychologa.

Y2T
31.05.2018 5 z 5

Je to lehká kniha na vážné téma. Celkově jedna z nejlepších knihy, které jsem v poslední době četl (ačkoliv s autorkou nesdílím některé názory a přístupy k životu, což je přirozené).

Kniha je psaná velmi lehce a úsměcně, ačkoliv líčí krátké historky načrtávající těžké osudy autorky, její rodiny i řady jiných Vietnamců, jak těch, co emigrovali, tak těch co zůstali. Dokonce trochu i těch, co přišli ze severu "osvobodit" jih a vymést kapitalistické pořádky. Čte se jedním dechem, a je obdivuhodné, jak mnoho informaci o krušných osudech se dá lehce předat v krátké úsměvné knížce. Kniha je dobrá jak po stránce obsahu, tak i nevšední formy. Navíc je psána pozitivně a bez jakékoliv zášti či trpkosti.

Kniha je složena z několika desítek velmi krátkých kapitol, většinou o délce jedné strany (některé mají jen pár řádů, jiné i 2 strany).

Knihu bych navíc vyzdvihl za ještě jednu skutečnost, která není zásluhou autorky, ale odrazem omezenosti informačních zdrojů v českém jazyce - v českojazyčném prostředí jde o zcela unikátní knihu díky tomu, že je psána z pohledu nekomunistických vietnamců. České povědomí o válkách v bývalé Francouzské indočíně je formováno komunistickým výkladem, který byl u nás prezendován 40 let a pouze po roce 1989 byl doplněn i knihami knihami amerických odpůrců války, nebo pár veteránů a zastánců. Pohled jihovietnamský či vietnamský nekomunistický u nás zcela absentuje. Stejně tak vietnamská imigrace u nás má zcela jiný základ než v zemích jako USA, Kanada či Francie. Tam utíkaly společenské elity jihu před pronásledováním, k nám šli kovaní soudruzi a nemajetní ze severu za ziskem.

Kniha dává nahlédnout do klidného života vyšší jihovietnamské společnosti, do osudu uprchlíků (čímž je nadčasová), i integrujících se imigrantů.

bagel
19.10.2017 4 z 5

Hodně poutavý pohled na život jedné ženy z období, o kterém se moc nepíše.

Miborrow
11.08.2016 5 z 5

Velice zajímavý životní příběh, při kterém se i člověk zamyslí co je v životě důležité.

lucie4113
27.07.2016 4 z 5

Těžko hodnotit knihu s takovým silným životním příběhem, natož ji snad zkritizovat. Hvězdičku odebírám za styl vyprávění, kdy autorka nechává volnost myšlenkám a "skáče" z jednoho období do druhého. Těžce se mi v tom orientovalo.

zdenek5887
18.06.2016 4 z 5

Obvykle takové věci nečtu, ale nutno podotknout, že jsem rád, že se to ke mně dostalo. Zajímavý náhled do života ne tak úplně ledajaké Vietnamky z éry "boat people".

Merlinit
20.08.2015 4 z 5

Útržky vzpomínek ženy, která jako desetiletá opustila svou vlast a hledá na světě nové místo, jemuž se dá říkat domov. Přečteno jedním dechem, velmi zajímavá kniha!

útěk Vietnam vystěhovalci, emigranti podle skutečných událostí

Kim Thúy
kanadská, 1968