Rozsypaná slova

Rozsypaná slova https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433572/bmid_rozsypana-slova-hS7-433572.jpg 5 68 68

Být novinář, spisovatel a Žid v Praze za druhé světové války, neprchnout, nýbrž vytrvat ve své zemi, znamená stavět hrdlo svému katovi na odiv. Kdo je ale katem a kdo obětí? Kdo zabíjí koho a v jakém pořadí? V reálném světě se zdá vše jasné, dějiny nelze přepsat, i když… Spisovatel má tu moc nabídnout čtenáři i jiný pohled. Pokud Karel Poláček alias Karel Hirsch — hrdina prvního Poláčkova značně autobiografického románu Lehká dívka a reportér — inspiruje spisovatele Martina Daneše, pak si autor vyšlápl na tenký led. Obratně vytváří svůj vlastní styl a prostor, přenáší nás do atmosféry předválečných i válečných let a udržuje jemnou rovnováhu mezi svědectvím a románem. Čtenář se noří do vnitřního světa hrdiny a čím dál ostřeji vnímá dějinný kontext. Tragédie se hlásí jemným i kousavým humorem, jenž nikdy neupadá do vulgárního blábolu či patosu, Daneš si nehraje na vševědoucího ani nemoralizuje. Život, stejně jako historie, má v knize podobu promyšlených „fejetonů“, jejichž síla se projeví v propojení a celku. A tak i díky působivé formě se tato kniha stává výjimečnou poctou Karlu Poláčkovi a jeho tragickému osudu. Nabízí se otázka: co když jsou Rozsypaná slova především příběhem o lásce a lidství v celé jeho hrůze i kráse? Román vychází souběžně také ve francouzské verzi — pod názvem Les Mots brisés v prestižním pařížském nakladatelství La Différence. Lenka Horňáková-Civade... celý text

piquillio
21.08.2020 5 z 5

Kniha, která mě dohnala k slzám. Skromný román bez patosu o hrůzách, které se staly.

Felidae
18.08.2020 5 z 5

Po dlouhé době skvost v rámci české literatury. Dojemná, ale bez patosu, zachovávající Poláčkův styl, neuvěřitelně lidská kniha. To jsou Rozsypaná slova zaznamenávající poslední léta Karla Poláčka. Plním autorovu prosbu v doslovu a sahám po Poláčkově knize.

1amu
21.07.2020 5 z 5

U mne bezkonkurenčně nejlepší kniha, kterou jsem přečetl "jedním dechem" v roce 2020 . Je to dáno i tím, že jsem autora Martina Daneše neznal. V současné době žije ve francouzské Bretani. Ale umínil si a to také splnil, že napíše knihu líčící poslední životní etapu Karla Poláčka. Knihu věnoval vnukovi Karla Poláčka - Tomáši Jelinowiczovi.
Kniha se čte krásně, i když je dost ponurá, zejména když se blíží nenávratný konec života tohoto spisovatele.
Ani ono datum nevíme přesně, zatím se hovoří o 21.1.1945 "na pochodu smrti" z Auschwitz-Birkenau do Gliwice.
Čtenář, který knihu začne číst, je posléze odměněn. Dostane se mu informací, jak to bylo vlastně s knihou "Hostinec u kamenného stolu"
a kdy byl napsán kouzelný příběh "Bylo nás pět" a zejména více informací o jeho životní ženě JUDr.Doře Vaňákové.
A nezbývá mi než moc poděkovat "Milé Maruš", které mě na tento literární skvost upozornila.

Gigy
25.06.2020 5 z 5

Neskutečně skvělá knížka. Do rukou se mi vlastně dostala úplně náhodou, což je velká škoda. Právě o takových knihách by se totiž mělo mluvit a právě takové knihy by neměly zůstávat v pozadí. Příběh je napsaný brilantním jazykem, děj má solidní spád a je natolik přesvědčivý a podmanivý, že si každý čtenář po dočtení odnese kus Poláčka v sobě. Rozhodně doporučuji.

Tatrman
22.06.2020 5 z 5

Krásná kniha, byť o smutných věcech... Autor Martin Daneš nám předkládá zajímavě pojatý životní příběh Karla Hirsche (alias Karla Poláčka) začínající typicky poláčkovskou poetikou a nadsázkou, ale později nemilosrdně cítíme blížící se katastrofu. Škoda jen, že tato kniha asi neprorazí mezi širší veřejnost. Určitě by si zasloužila více čtenářů.