koupit

Rozruch v Andénách / Troubles dans les Andains

Autor: Boris Vian

Ohodnoťte knihu:
Rozruch v Andénách

První román vynikajícího a u českého čtenáře dobře známého francouzského prozaika, který však knižně vyšel až po Vianově smrti. Absurdní nadsázka, jejíž ostří je zjemněno břitkým humorem z této absurdity vyplývajícím. "Je jenom málo děl, která se zrodila ve stejném okamžiku jako Rozruch v Andénách –...celý obsah knihy

První román vynikajícího a u českého čtenáře dobře známého francouzského prozaika, který však knižně vyšel až po Vianově smrti. Absurdní nadsázka, jejíž ostří je zjemněno břitkým humorem z této absurdity vyplývajícím.

"Je jenom málo děl, která se zrodila ve stejném okamžiku jako Rozruch v Andénách – v onom kratičkém okamžiku, kdy se to, co je jen způsobem chování, druhem zábavy, nezávaznou recesí, sváteční formou každodennosti, může spontánně přeměnit v literaturu."
(Jiří Pelán, Literární noviny (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/84_/84686/rozruch-v-andenach-84686.jpg 3.926

Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:1992, rok vydání originálu: 1966 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
učtese 27.04.2013

Adolfín a Serhomil jdou na raut k baronce Dologechcijové. Zde Adolfín zjistí, že mu byl ukraden pazneht. Na pomoc je zavolán detektiv Major, ten po zvážení situace zapojí do pátrání ještě svého pomocníka Lůzyhněva Kolibřichoslava. Pátrání zavede skupinu do Majorova domu kde je nalezen rukopis popisující část života Barona Visiho. Při čtení vyjde najevo, že baron je otcem Lůzyhněva a také že Adolfínova matka byla baronovou milenkou a jemu pazneht ukradla.Po tomto zjištění Major neváhá a Adolfína zastřelí. Poté se Serhomil přizná, že jeho matka se za svobodna jmenovala Honisvojová a je tudíž sestrou Honisvoje též vylíčeného rukopisem jako baronova nepřítele. A snad proto jej Lůzyněv zabije. Lůzyhněv se s Majorem vydává pátrat po svém otci. Naleznou jej v Majorově domě, jenže je rukojmím Zuzleho -Adolfínova komorníka, který pase po paznehtu. Zuzle se již chystá umučit Majora s Lůzyhněvem, aby dostal z barona odpověď na to kde je pazneht. Situace se zdá bezvýchodnou, ale zasáhne letec Popotepec Betlasotl, Majorův dávný přítel. Zabije Zuzleho, ale sám zahyne. Starý baron jim poví kde je ukryt pazneht. Major s Lůzyhněvem jej vezmou a poté co jej Major vhodí do oceánu, odjíždějí spolu vstříc prosluněné budoucnosti.

Amaranta 21.03.2012

Vyjedou si mladí za město a nestačí se divit: "Jé, ta tráva, ta je tak... zelená!"
Vian, můj oblíbený písničkář, poslechněte si aspoň toto: http://www.youtube.com/watch?v=gjndTXyk3mw