Rozina sebranec (a jiné pražské obrázky)

Rozina sebranec (a jiné pražské obrázky) https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38449/bmid_rozina-sebranec-j6b-38449.jpg 4 5 2

Soubor historických črt, napsaných na podkladě archivního historického materiálu, uveřejněných poprvé porůznu v časopisech v letech 1889-1903. Rozsahem největší povídka titulní vypráví o dětství, nešťastné lásce, smutném manželství a tragickém konci děvčete čistého charakteru, jehož celý život je pokřiven a posléze zmařen proto, že je nalezencem. Povídka je současně obrázkem života v osadě okrsku kláštera svatoanežského v době rudolfinské. Náměty krátkých obrázků dalších (vesměs z doby předbělohorské): příběh "ohloupeného" mistra universitního (Mistr Kodicill), nešťastná příhoda Řeka Anastasia, v "zásobnějších domech" pražských žebrajícího, aby mateř svou v Turcích vězněnou vykoupil, a co se jemu a mnichům polským natrefilo, když si přes míru hrdlo hořkým pivem pražským prolévali (Bál na Malém rynku pražském); o tovaryši Janovi, který pohaněnou čest řemesla důsledněji hájil než samotní mistři pekařští, o dva prsty proto přišel a štěstí lidského nakonec došel (Pro čest řemesla); črta poslední o tom, jak rytíř Sekerka ze Sedčic neprávem pachole cizí v pokoutní pražské škole německé zkrvavil (V soukromé škole).... celý text

witiko
18.10.2018 5 z 5

Skvělou titulní povídku jsem okomentoval v samostatném vydání, nicméně kromě povídky "Bál na Malém rynku pražském", barvitě popisují noční život ve staré Praze, mě tu mimořádně zaujala povídka "Pro čest řemesla", kde v silném příběhu vystupuje jeden krásný muž a jedna krásná žena, kteří se ryzostí svého charakteru v bezcharakterním prostředí sblíží a odcházejí jako Adam a Eva žít spolu nový život. Vytvořit si ráj jeden v druhém. Podle mě jedna z nejhezčích, ač málo známých Winterových povídek. Zbylé dvě kratší povídky jsou jen letmo nastíněné črty či spíš kuriozity.

WEIL
15.08.2011

Nalezenec to má těžké v každé době.
Jen někteří mamjí štěstí, že je chce rodina, kde najde nový domov. Ale co na to nalezenec? Nemusí si toho vážit.

Kniha je známá z retro filmu.