Zabiják

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na h... celý text

Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé.

Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá.

Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122482/zabijak-vI9-122482.JPG 4.41110

Rougon-Macquartové (7.)

L Assomoir (1877)

Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Frity
včera

Kniha o tom jak dokáže člověk klesnout až na samé dno. Bravurně, drsně a surově napsána. Člověk až hmatatelně cítí všechno to zoufalství, znechucení, odpor. Četla jsem ji před deseti lety, ale doteď mám v živé paměti ty pocity, které ve mě vyvolala. Moje jedna z nejoblíbenějších knížek.

Bumeso

Zabiják je kniha, k jejímuž popisu by stačila dvě adjektiva: ODPORNÁ a VYNIKAJÍCÍ.
V každé nálevně by měl být povinně výtisk této knihy, která působí jako memento proti nadměrnému pití.
Je to jedna z nejsilnějších knih, které jsem kdy četl, ovšem ze všech dějových linek zde popsaných mi přišel nejtragičtější osud malé Lalie, které opilecký otec Bijard utýrá matku, holčička se musí starat o rodinu, ale stejně ji nakonec z otcových rukou stihne matčin osud.
Zabiják byla moje druhá kniha Émila Zoly a rozhodně ne poslední!

Adelyna

Osudy postav jsou příšerné a alkohol dokáže zničit opravdu vše, ale i přes to musím říct, že Zabiják ve mě nezanechal takovou nechuť jakou slibuje definice naturalismu v hodinách literatury.Nevím jestli je to tím, že v dnešní době se kolikrát setkáme i s horšími věcmi než je alkoholismus, který už je sám o sobě hrozný nebo jsem prostě divná...!? Ale byla jsem prostě zděšená, tak jak jsem očekávala, tudíž kniha mi dech úplně nevyrazila, ale obdivuji jak Zola povedeně a objektivně zpracoval nadčasové téma závislosti na alkoholu a jeho důsledků.

StihOMam

Díky Emile, díky. Díky tobě jsem začala s chlastem později. A protože fantazii se meze nekladou, dodnes mám před očima barvitě vylíčené delirium tremens, které mě po nocích na střední škole někdy mučilo. Dneska už se na to dívám střízlivě; nicméně mám Zolu v popředí knihovny, aby mě realita neopila.

sikope

Výborné, depresivní čtení.

Ema22

Zola dokáže zbystřit všechny smysly, i po letech si vybavím dusné vedro v prádelně, tu špínu, pach alkoholu, zvratků, moči v zanedbané domácnosti Gervaisy. Napjatou atmosféru manželského trojúhelníku.

WeeWar

klasicky pekelné dílo...ačkoli jistě platí všemi ochlasty omleté heslo, že chlast je slast, je to taky pěknej průser, když se hladinka člověku vymkne kontrole. A zde je to popsáno více než barvitě.

Sofós

Kniha je názornou ukázkou, že klasika má co nabídnout. Příběh je nadčasový, děj by šel v pohodě zasadit do dnešní doby. Autor, jehož styl je velmi čtivý, popisuje vzestupy a pády hlavních hrdinů. A pády jsou to skutečně hluboké, až na dno lidské společnosti (a odkud už nebývá návratu). Příběh nenechá čtenáře chladným, donutí ho přemýšlet. Já osobně řadím tuto knihu mezi to nejlepší, co jsem četla.

-Pečivo-

Zolova Paříž koncem 19. století připomínala dnešní Václavák. Šlapky posedávaly u mekáče, fetky chodily krást do knihkupectví a hodně se žebralo. Do tohoto období je zasazen děj Zabijáka, což je jedna z dvaceti (!!) knih série Růžena-McKvartýr.

Hlavní hrdinka je buchtička, která se v útlém věku nechá zbuchtičkovat a porodí dva syny. Protože její starej je k ničemu, musí makat jako pradlena v prádelně. Starej jí uteče, ona si najde jinýho, pučí si prachy, otevře si svojí prádelnu, porodí dceru (Nana - o ní je taky jeden z dvaceti dílů), starej začne lejt, zkrachujou, ona začne lejt. Jak by řekla Lenka Kořínková - story of my life.

I když to nebylo hrozný, tak dalších 19 knih číst nebudu. 6/10

Hadrna
18.11.2016

Dočteno, k maturitě, ale i do života. Příběh je prostý, ale vcítit se do postav je neuvěřitelně pohlcující. Je neuvěřitélné kolik neštěstí člověk unese. Začíná to štěstím a krásnou budoucností a končí to zoufalstvím a nechutnou minulostí. Gervaisy mi bylo líto,ale slzy se mi z očí draly při příběhu osmiletého děvčátka, které muselo nahradit svou matku a to i se stejným osudem a smrtí. Je neuvěřitelné jak v té době byli lidé ignorančtí a zbabělí, ale co bylo, bylo, my si přečteme minulost a budeme se snažit změnit budoucnost. Doporučuji a přeji krasné, alkoholem nasákle nahlédnutí do minulosti NH ☺

Kao
09.11.2016

Tak. A od této chvíle až na věky budu na chleba pohlížet zcela jinak. Budu jej jíst s úctou a vzpomínat na tu beznaděj, kterou jsem tak jasně cítila při čtení této knížky. Jak může jeden člověk napsat něco tak neskutečného? Když jsem četla tuto knížku, musela jsem někdy na chvilku přestat, jak moc mě bolelo sledování tohoto příběhu. Jak se to jenom stalo? Bylo pro mně velmi těžké uvěřit, že to nebude mít krásný konec plný jídla a tepla. Do předposlední stránky jsem věřila, že ji Goujet zachrání. A až po dočtení jsem si uvědomila, jaký hlad jsem při posledních kapitolách měla...

Schwestrn
02.11.2016

Neuvěřitelná kniha popisující lidské zoufalství a úpadek

Jája92
25.10.2016

Má povinná četba, ze které jsem nakonec i maturovala :-) Knihu jsem měla přečtenou za týden, byla zajímavá a zároveň velmi smutná

Verča91
26.09.2016

Na knihu jsem narazila ještě na škole při povinné četbě a v tu dobu se mě kniha velmi líbila a myslím si, že není na škodu když si to studenti na škole přečtou, protože alkohol je v některých případech opravdu zabiják

Aerine
16.09.2016

Už mě to nedostalo tak jako kdysi. Pamatuju si, že jsem byla naprosto znechucená a vyděšená... Ale tenhle efekt už se po druhé nedostavil...

Nestorkea
05.09.2016

Krásně hnusné dílo :-)

Monul.ka
04.09.2016

Tak brilantně popsaný pád na úplné špinavé děsivé dno, že si teď budu muset přečíst něco tak pozitivně naivního, jako je třeba Medvídek Pú, abych se toho pocitu bahna zbavila. Ano, je to skvělá kniha! Na druhou stranu je to první kniha, která mě přinutila brečet (Lalie)....a to jí neodpustím (3 hvězdy).

Davina
02.09.2016

Povinná četba, která celkem zaujala. Je fascinující, jak spisovatel dokázal zachytit skutečnost tehdejší doby, ale to je asi tak všechno, Ničím jiným kniha zajímavá není, ale nejspíš to stačí. Já bych po ní tedy už znovu nesáhla, i když je to nejspíš ohromné dílo, alespoň podle mojí učitelky českého jazyka.

topipig
22.08.2016

Neskutečná sada! Špína, bída a chlast! Zola je mistr naturalismu a jeho popisování bídy se zažírá až pod kůži. Jakékoliv situace jsou popsány tak uvěřitelně, že si okamžitě celou situaci vybavíte před očima. Některé scény jsou v románu nezapomenutelné. Hlavně Coupeauvo delírium v blázinci anebo jeho postupná přeměna v ochlastu největšího rázu vyvolává mráz po celém těle. Celé dílo jasně směřuje za cílem, před kterým není úniku. Pozvolné padání Gervaisy s Coupeauem do stále většího bahna je temně depresivní. Mezi ústřední dvojicí se proplétají osudy dalších postav, charakterově tak vytříbených, že nemám slov. Těžko popisovat, tohle se musí přečíst. Já to četl jedním dechem a můžu Zabijáka označit za jednu z nejlepších knih, které jsem v životě přečetl.

KatChiss
17.08.2016

Hezky psané, čtivé. Občas mi přišlo, že je tam zbytečně moc informací a že se to tak nějak táhne. Tak nějak jsem tušila, jak to skončí. Čím dál více se mi začínala Gervaisa hnusit. Je to smutný příběh plný bídy a smutku. Po přečtení této knihy už asi nebudu pohlížet na alkohol stejně jako doteď.

annihilation
10.08.2016

Zabiják je nesmrtelná trefa do černého. Alkohol a bída tu jsou od počátku věků a surová připomínka v rámci tak neuvěřitelně detailně popsaného díla je nasnadě. Co mám na Zolovi ráda, je jeho empatie-neempatie. Bez okolků vás vtáhne do díla, ale nechá vás stát za mléčným sklem, kterým se na děj díváte čistě až po vlastním výběru a zhodnocení příslušných emocí. Rozebere každičkou maličkost, návaznost, propletení příběhu, ale zbytek nechá na vás. Vypráví, ale nevciťuje se a proto je tak skvělý.

Pajina68
27.07.2016

Miluji Zolovy kniha a tahle mne také velice zaujala. Jsou to sice drsné příběhy, které Zola popisoval, ale právě proto je to asi tak čtivé. A působivé.

martas1907
17.07.2016

Velmi dobrá kniha, bavila mě.

martin8613
04.07.2016

Právě dočteno, no byla to síla. Ale myslím to v dobrém, od knihy jsem se nemohl odtrhnout, jen pozdní noc a vidina vstávání mně donutili přestat. Jak už někdo napsal přede mnou, nejvíc mně dojal osud dívenky Lalie.

gonzikcz
11.06.2016

Kéž bych mohl své hodnocení rozdělit. Nakonec jsem dal 4 hvězdičky za význam díla a přínosný pohled do života dělnické třídy Paříže 19. století rozebraný do nejmenšího detailu (kdo např. chce zjistit jak kdysi pracovaly pradleny, tak zde má jedinečnou příležitost se to dozvědět). Navzdory vysokému hodnocení se mi části knihy četly opravdu špatně. A to nemyslím ty části popisující bídu, hlad, násilí a utrpení. Né, že bych se v něčem takovém vyžíval (běhal z toho mráz po zádech), ale aspoň to bylo poutavé a čtivé. Za to části o drbech a úskocích závistivých lidí, kterým hlavní hrdinka ještě podlézala, místo, aby je nakopla... no tak tyhle části byly fakt hrozné. Chvílemi mi přišlo, že čtu odpornou knihu o odporných lidech (hlavně chlapech, panebože to byli tenkrát fakt zvířata!). Hlavní hrdinka není nezdolnou rebelkou, která by s nepřízní osudu zatočila, ne je to obyčejná ženská z dělnické třídy, která pomalu podléhá tlaku okolí. Zabiják není kniha o neobyčejných lidech a to jí právě dělá neobyčejnou.

peta5472
06.06.2016

Zajímavý příběh, který je čtivý. Mnohokrát mě Gervaisa naštvala svým chováním a jednáním. Mrzelo mě, jak příběh skončil a doufala, že se to zlepší, ale všechno to šlo postupem času do pytle.

Lukyn96
19.05.2016

Vždy, když jdu ve svém městě kolem nějaké lidské trosky, na Zabijáka si vzpomenu. Určitě si přečtu Štěstí Rougonů a potom pravděpodobně i celou sérii Rougon-Macquartů.

SeverusSnape
16.05.2016

Zajímavé a poučné čtení,velmi naturalisticky popsané do detailů.

K.Mirek
21.04.2016

Jediná Povinná četba která mě kdy bavila.

sick.boy
19.04.2016

Šestá hvězdička, za esenci dokonalého příběhu, který mi poskytl Zola touto knihou.
Kniha o tom jak alkohol bere lidem jejich peníze, iluze, ambice, důstojnost a tak dále, až do hořkého konce, kde jsem se cítil jako by mnou cloumala pořádná kocovina.
Zaryje se vám pod kůži tohle vyprávění o Gervaise , jejich mužích, pomlouvačném okolí, to celé v prostředí prohnilé Paříže nasáklé vínem a kořalkou.
Špinavé a temné příběhy mám rád nejvíce ze všech a tenhle splňuje mé požadavky na sto procent, proto hodnotím jak hodnotím.