Romeo a Julie

Romeo a Julie
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43627/bmid_romeo-a-julie-ZLs-43627.jpg 4 5438 5438

Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragédie o lásce dvou milenců ze znesvářených rodů Monteků a Kapuletů.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Atlantis

Romeo and Juliet , 1595

AnjuBlackCat
02.11.2020 5 z 5

Shakespeare... Nu, co dodat? Já osobně mám tedy raději překlady p. Hilského, to tedy pro úvod. Nicméně, toto dílo je prostě klasika - byť tedy dějem připomíná spíše aktuální dobu a vztahy dnešních teenagerů, jen bez smartphonů a sociálních sítí. A možná právě v tom je jeho nadčasovost...

Zelvicka03
31.10.2020 5 z 5

Krásná kniha o lásce, smrti a boje. Kniha je ideální jako povinná četba.

Set123
31.10.2020 4 z 5

Inu, Hamletovi jsem udělil relativně negativní hodnocení z toho prostého důvodu, že mi ono drama nemohlo poskytnout nic nového. Hamlet je neustále omílaná hra, kterou zná každý zpaměti a ač se bezpochyby jedná o dílo astronomické kvality a hodnoty, na mě mezi jinými hrami od Williama Shakepseara působil jako jedna z těch méně záživných. Nu a podle čísel zde na databázi knih, je Romeo a Julie hra ještě čtenější – tedy ještě známější. A s politováním musím konstatovat, že na mě tato hra má stejný účinek jako právě Hamlet.

Aby bylo jasno, text je neuvěřitelně krásný a propracovaný, což podtrhuje ještě překlad profesora Hilského, ale stejně jako u Hamleta musím konstatovat, že na mě hra nemá patřičný efekt.

Dovolím si každopádně dvě poznámky.

První je asi takováto. Romeo a Julie mají v Shakespearových tragédiích jeden svůj protějšek. A tím je hra Antonius a Kleopatra. Toto drama mám velice rád a rád jej také k Romeovi a Julii přirovnávám. Antonius a Kleopatra jsou vládcové světa, kteří si ve své moci v ničem nezavdají, kteří jsou protřelí světem nejkrutější politiky a intrik. Jejich láska je tímto velice poznamenána. Je vášnivá, ale nikoliv divoká a nerozvážená, je absolutní, nikoliv nárazová. Je pevná jako skála, není záchvatem mladistvé nerozvážnosti. Je krásná. Naproti tomu Romeo a Julie, ve svých čtrnácti letech jsou pouze rozvášnění životem, nerozvážní a nejistí, afektovaní a… no, nebojme se si to přiznat, hloupí. A Vavřinec je v tom ještě podporuje. Konec Antonia a Kleopatry je zkázou nekonečného oceánu. Konec Romea a Julie je konec přílivu. Je to smutné, je to silné, ale není to… takové.

Druhá poznámka, u které se toliko nerozvášním, je jenom takový postřeh. Vedle dramat napsal William Shakespeare mnoho sonetů. Doporučuji si je přečíst před Romeem a Julií a ještě jednou po Romeovi a Julii. Tato dvě Shakespearova veliká díla se úžasně prolínají. Nutno však podotknout, že Romeo a Julie není jedinou hrou, která na sobě tento znak nese.

Tím co zde píši, nikterak neponižuji hodnostu tohoto dramatu pouze si dovoluji tvrdit, že jiné hry jsou, inu pokud ne lepší, tak alespoň jiné a poněkud více osvěžující. Nic to nemění na tom, že Romeo a Julie je hra plná bolesti (v ostrém kontrastu s frivolním humorem), smutku a deprese. A je to opravdu dobrá hra.

Elsa14
28.10.2020 3 z 5

Kniha se čte dobře, přesto mám od Shakespeara oblíbenější díla. Jak může čtrnáctiletá dívka vědět, co je to partnerská láska? Je to stále ještě dítě, které si hraje na něco, co být nemůže. Nechci tím Shakespeara kritizovat, je to čistě jen můj názor. Podobně vidím i Romea. Jejich činy mi přišly přehnaně zbrklé, což způsobilo jejich mládí. Přesto nemohu říct, že to byl špatný příběh, přeci jen je to světově uznávaná klasika po celém světě.

_Žanet_
18.09.2020 3 z 5

Nebudu lhát, jsem teprve studentka, co čte tyhle knihy tak nějak z 'nutnosti' kvůli maturitní četbě, jelikož jsem právě v maturitním ročníku. A jak to tak bývá, co je povinné, do toho se chce každému o něco méně. U mě to není jinak, takže se do knih pro maturitu musím hodně tlačit. Nicméně Romeo a Julie patří ke knihám, které se mi četly dobře, pochopila jsme je hned na poprvé, nic jsem nemusela číst několikrát a to je pro mě dobrá maturitní četba. Příběh v knize je zajímavý a řekla bych, že když se podívám na dobu, kdy byla kniha napsaná, je i dost originální. Znám sice i lepší knihy, o tom žádná, ale tohle nebyla až taková katastrofa a i když byly v knize pasáže, které mě nudily, naopak jsem měla i momenty, kdy jsem chtěla číst dál, takže za mě dávám tři hvězdičky.

Lauralex
15.09.2020 1 z 5

Zdráhala jsem se jak číst, tak komentovat tohle veledílo (a teď nevím, jestli to označení veledílo myslím víc ironicky než ikonicky, tu jednu hvězdu dávám... vlastně nevím za co, asi za odvahu, moji i autorovu). Mám k němu už od základní školy nějakou antipatii. No dobře no, prostě ho nesnáším. Literárně to asi nějakou svou hodnotu má, nepopírám, ale na mě je to prostě nuda, nuda, šeď a otrava, nuda. Jsem romantik, ale tohle nedávám, a velebnosti, jdu blejt. Nikdy jsem tomu příběhu nepřišla na chuť, v žádné formě, nic mi to nepředalo a nikdy jsem nepochopila, co na tom má být a proč je to vlastně tak slavné veledílo. A jestli tohle má být největší romantické dílo všech dob a předobraz (ne)smrtelné lásky, tak já asi žiju v jiném vesmíru. Jako jo, ono to původně ani romantické být nemělo, ale ten problém tady je ten, že je to tak po staletí podáváno a předkládáno.

Trochu mě sere, že je tohle nám všem pořád a pořád nuceno jako povinná četba, jen proto, že to nese slavné jméno, ačkoliv je to vlastně chabé. Akorát to nikdo nechce přiznat. Shakespeare už bude navždy Shakespearem, v hrobě, ale my bychom se mohli trochu posunout. Na druhou stranu si nemyslím, že by to byla vina Shakespeara, nicméně Romea a Julii bohužel neshledávám nikterak výjimečně a vždycky mě ten příběh bude tak trochu strašit. Už to nechci nikdy vidět, díky.

Jo a myslela jsem, že budu jediná, nebo jedna z mála, kdo bude hodnotit nízko, ale překvapilo mě a i tak trochu škodolibě potěšilo, že je nás takových nejenom víc, ale spousta, haha. Už to musel někdo říct. Sdílejte to, než to smažou! :D

inachisio
30.08.2020 5 z 5

Zpočátku mě odrazovala ta propaganda okolo notorichy známé hry, jejíž příběh mě moc nenadchnul. Po přečtení a shlédnutí ještě několika adaptací jsem ale zjistila, jak dojemné to může být (když to neslyšíte z úst člověka, který to vůbec nečet a myslí si, úe je to pitomá romanťárna) a jak nadčasová hra to byla. Prostě skvělé.

VéjaTarabová
25.08.2020 5 z 5

Shakespear se mi většinou špatně čte, ale zrovna toto dílo bylo velice pěkné. Ani jsem neměla problém si zapamatovat jména postav. Překvapivě mě to naprosto bavilo.

mysik612
23.08.2020 5 z 5

Tohle je jedna z mála knih, které si musíte přečíst, i když děj znáte nazpaměť.

Orange8knihomol
22.08.2020 4 z 5

Jelikož jsem musela v rámci povinné četby přečíst nějakou divadelní hru, rozhodla jsem se pro úplnou klasiku - Romea a Julii. Myslím, že se jednalo o vcelku povedený výběr, neboť mne Shakespeare mile překvapil - dílo se dobře četlo (tedy až na pár slov), děj byl jednoduchý, ale pěkný a konec (alespoň pro mne) nepřekvapivý. :D Takže pokud tíhnete po nějakém dramatu či klasice a nebo si jen musíte vybrat z povinné četby, DOPORUČUJI tuto Shakespearovu tragédii - o lásce dvou mladých lidí ze znepřátelených rodů, o níž jste zajisté něco málo zaslechli ve škole.

dr.romca
06.07.2020 5 z 5

Nestárnoucí klasika, která bude vydávána i za 200 let.

adellza
03.07.2020 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale s několika lidmi jsme se po přečtení shodli, že je to jen láska dvou puberťáků, kteří to dokázali dotáhnout do extrému. O to víc možná Shakespeara cením, že z takového příběhu dokázal udělat "zakázanou lásku", která nás provází již několik staletí.

daneczech
24.06.2020

Nestárnoucí divadelní hra, která bude svým tématy bezhlavého dlouholetého boje mezi dvěma stranami a jakousi "zakázanou láskou" vždy aktuální. Četla se mi velice snadno i díky rozčlenění na jednotlivé repliky.

Jaňula08
21.06.2020

Tato kniha se mi četla velmi dobře. Občas zde byly dlouhé variace dialogů, které obsahovaly třeba stránkový monolog. Velmi mě bavilo napětí vytvořené v jednotlivých situacích, myslím, že to bylo velice brilantně vymyšleno. Celkově bych tuto knihu mohla všem jen doporučit. Můžu z vlastní zkušenosti porovnat s divadelní hrou, a musím říct, že oboje má něco do sebe.

gerzova_
21.06.2020 5 z 5

Trošku jsem se bála, že mě kniha nebude bavit a bude zastaralá a nebyla jsem si jistá, či ji do seznamu maturitní četby zařadit. Opak se stal pravdou. Přečetla jsem ji jedním dechem a poté se k ní ještě několikrát vrátila.

SLD
16.06.2020 4 z 5

Klasický příběh v podání Shakespeara. Milostný příběh Romea a Julie. Jejich smrt byla z hlouposti, úplně zbytečně. Achjo.

Jrsnbl
14.06.2020 5 z 5

Tenhle příběh byl naprostá radost číst. Krásná hra se slovy, úchvatné verše, které jsem si naprosto užíval. Za mě dílo k maturitě, ze kterého jsem opravdu nadšený a jsem si jist, že si ho někdy v budoucnu znovu přečtu.

petulik330
31.05.2020 5 z 5

Tuto knižní klasiku jsem četla poprvé ve 14 - to letech a naprosto mě nadchla pro svou propracovanost postav i děje.
Konec byl tak smutný, že ukápla i slzička, ale stálo to za to přečtení i když jsem měkdy bojovala s textem.

Doubravka1975
23.04.2020 5 z 5

Kdo by neznal tuhle klasiku. Příběh pěkný o znepřátelených rodech, jejich dětech, lásce a jejím nešťastném konci.
Ale co mě osobně hlava vůbec nebere,v takovém věku se tak bezhlavě a na první pohled zamilovat a další den se vzít, přitom se vůbec neznali a pak už je to souhrn nešťastných události a náhod.
Číst mi to vůbec nešlo, ani kdysi ani teď, tak jsem zkusila poslouchat a super i slzu jsem zamáčkla

Ellen16
16.04.2020 3 z 5

Na romantické příběhy a tragické nešťastné lásky moc nejsem, takže mě to úplně neoslnilo. Přečetla jsem si to, protože je to klasika, ale od Shakespeara mám radši jiná díla.