Romány: Zdržíte sa v Linárese?

Romány: Zdržíte sa v Linárese? https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390927/bmid_romany-zdrzite-sa-v-linarese-O4E-390927.jpg 5 3 2

3. zväzok súborného diela obsahuje romány: Polárny motýľ, K-85 a román z pozostalosti Lináres.

lusila
29.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Ak máte chuť na slovenský magický realizmus, tak určite siahnite po tejto knihe.
Na 512 stranách sa môžete začítať do troch tématicky rôznych románov napísaných spisovnou slovenčinou. Takže tí čitatelia, ktorí sa obávajú nárečia, sa báť nemusia.
Román Polárny motýľ Priestor 3x4/ prvýkrát vyšiel v roku 1997/ je svieži príbeh vysokoškolských študentov , ich lások , nelások a samozrejme nesmie chýbať svojská postava. V tomto prípade bývalý študent, bláznivý Ďunďa, ktorý prebýva pri školskom internáte, nazvanom Priestor, a živí sa prehrabávaním odpadkov.
Príbeh o prerušenej mravčej ceste je takmer detektívny príbeh z lôžkového oddelenia v nemocnici. Rozprávač pozoruje pacientov,dozvedá sa ich príbehy a zároveň pátra po osobe, ktorá ho neustále vyzýva, aby napísal jeho životný príbeh.
Posledný román Lináres /Féria de San Augustín/ ostal nedokončený. Autor, žiaľ, pred dokončením románu zomrel. Vydavateľ KK Bagala však čitateľom približuje zamýšľaný koniec románu prostredníctvom poznámok autora, ktoré pochádzajú z pozostalosti.
Tento román mal byť väčším dielom, odohráva sa v roku 1924. Keď dolinou prechádzali kočovní cigáni, dedinčania našli malého chlapca s kartičkou na krku, kde mal napísané meno a dátum narodenia. Postupom času sa v dedine začnú diať čudné veci, zomierajú ľudia z psychiatrického oddelenia v kaštieli, jeden obyvateľ odíde do lesa a tvrdí o sebe , že je prorok, v podzemných chodbách sa nájde zvlášna debna, ktorá sa nedá otvoriť. Z Bratislavy pricestuje do dediny novinár, ktorý má za úlohu zistiť, čo sa tam v skutočnosti deje.

cessy
12.03.2020 5 z 5

Drala som ešte lavice základnej školy, keď som natrafila na Pompiliovu Madonu Jána Hrušovského. To bolo to prvé a zároveň osudové stretnutie s magickým realizmom. Ale to som vtedy ešte nevedela. Potom prišiel Marquéz a Isabel Allende a cesty späť už nebolo... Sú to už toľké roky a magický realizmus je stále vášňou, slabosťou, trvalým hladom. Najmä ten slovenský magický realizmus je mi svojim spôsobom veľmi blízky, možno až intímne blízky. No aj tak som si myslela, že keď sa dostanem na koniec tohto tretieho súborneho Pankovčínovho diela, nakoľko som ich čítala relatívne v krátkej dobe po sebe, a niektoré časti nie prvý krát, budem mať Pankovčína konečne dosť. A tudle. Mám chuť nájsť Tuleju a odtiaľ pokračovať prechádzkou po Lináreskej doline, túžbu ponoriť sa pod hladinu mora a dúfať, že vďaka podmorskému tunelu sa vynorím v Diablovom oku, za tmy skorého rána zobrať stopára a veriť, že mi ukáže tajnú odbočku do Firgasu. Ale v prípade Pankovčína už niet čo čítať, tak sa teda asi budem musieť porozhliadnuť po čriepkoch Pankovčínovho sveta vo svojom okolí a som si istá, že niečo z nich určite aj nájdem. Tu sa usmejem na bláznivého Ďunďu, tu pozdravím Hababuka, tam sa zasmejem na Rýchlej rote. Skvelé, že sa našlo vydavateľstvo, ochotné pripraviť reedíciu dávno vypredaných Pankovčínových kníh. Pankovčín si nezaslúži upadnúť do zabudnutia. A kto si tieto súborné diela zadováži, u toho určite nebudú zapadať prachom.

Kniha Romány: Zdržíte sa v Linárese? je v