Romaňi čhib - učebnice slovenské romštiny

Romaňi čhib - učebnice slovenské romštiny https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275698/mid_romani-chib-jGP-275698.jpg 5 4 3

Učebnice slovenské romštiny je první rozsáhlejší příručka, podle níž se mohou tomuto dialektu naučit všichni, kteří o to mají zájem.Dosavadní příručky slovenské romštiny (J. Lípa: Příručka cikánštiny [1963], M. Hüibschmanová: Základy romštiny [1973] a M. Hübschmannová: Cikánština [1976]) sloužily svým rozsahem či pojetím pouze omezenému počtu zájemců. A hlavně - jsou již dávno rozebrány.Nejlépe se bude studovat těm, kteří mají možnost navštěvovat kursy romštiny a zároveň konverzovat s romskými sousedy či přáteli, kteří jistě snahu naučit se romsky velmi příznivě ocení a rádi pomohou. Pro samouky se předpokládá znalost základních mluvnických pojmů (na úrovni střední školy humanitního zaměření) a ... velká trpělivost a nezbytné nadšení. Pomůckou jim bude i Klíč k učebnici slovenské romštiny, který obsahuje překlady všech romských textů, řešení úloh a cvičení a slovníček vybraných slov.... celý text

milan0925
21.05.2021 5 z 5

Kvalitně zpracovaná učebnice. Učení je zábava díky doprovodným textům, písním a zajímavostem. Určitě je třeba dokoupit i klíč pro jednodušší kontrolu cvičení. Doporučuji.

martivan
16.12.2019 5 z 5

Učebnice vychází ze slovenského dialektu romštiny, mluví jím 80 % Romů žijících na území Čech a Moravy (dalších 10 % hovoří maďarským dialektem nebo olašsky). Učebnice je srozumitelně strukturovaná, obsahuje vždy úvodní tematický článek, slovní zásobu, vysvětlení nového gramatického jevu, cvičení a dále různé kulturní vsuvky a informace o Romech. K učebnici je vhodné zakoupit si také Klíč ke cvičením.

2ndFebruary
21.01.2019 5 z 5

Řekla bych, že je to "spisovná" romština, ač jsem studium romštiny strašně flákala, nějaké základy si pamatuju a místním (nebo už nemístním?) jihočeským cikánům rozumím dvě slova z celé věty. :(
Mám moc ráda tenhle jazyk, protože je vidět, jak moc jsou kultury propojené - vzhledem k podobnosti s jinými, především románskými jazyky.
Protože žádná obdobná kniha není a obsahuje všechny potřebné základy, dávám 100%