Robohistorie I.

Robohistorie I. https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2319/mid_robohistorie-i-zoU-2319.jpg 4 57 6

Autor ve svém souboru devatenácti povídek přibližuje historii soužití lidí a robotů. Povídky začínají krátce po vynálezu pozitronického mozku, líčí, jak se lidé vyrovnávají s existencí umělých výtvorů, až po pochopení, že roboti mohou lidem pomáhat a být jejich rovnocennými partnery. zdroj - KJM Brno

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

The Complete Robot , 1982

Luigi1
05.12.2023 5 z 5

Tato kniha se moc povedla je moc dobře čtivá doporučuji

Phoenix16.cz
30.01.2022 4 z 5

Kniha obsahuje hodně kvalitních povídek, které už jsou většinou známé z jiných sbírek. Je tu i pár nových. Za zajímavé plus považuji roztřídění povídek do tématických celků, takže kniha působí promyšleně a není to jen sbírka několika povídek, které někdo dal náhodně k sobě.

gagi25
11.12.2020 4 z 5

Povídky jsou již tradičně velmi poutavé. Jako nejlepší z nich mi ale přijdou ty, které jsou obsaženy už ve sbírce "Já, robot", která povídky navíc i spojuje v jeden ucelený příběh. Nemůžu se zbavit pocitu, že vydavatel se snažil ještě něco vyždímat ze jména Asimov, čemuž trochu nasvědčují i autorovy komentáře v knize. Určitě tím nechci nikoho odrazovat od čtení, stojí to za to, ale novým čtenářům bych nejprve doporučil "Já, robot".

Greenfingers
16.06.2020 5 z 5

Isaac Asimov byl mimořádně plodným spisovatelem se širokým záběrem. Z jeho rozsáhlé tvorby se mi nejvíce líbí povídky s tématikou umělé inteligence.
Robohistorie 1. nabízí část příběhů, které se zabývají zejména vztahy člověka a robota; zvláště pak etickými otázkami, které z tohoto vztahu pramení.
Autorem formulované robotické zákony skýtají značný prostor pro situace, kdy lidé nebo roboti musí řešit nejedno dilema. Současně tyto situace neposrádají napětí a o dramatické okamžiky není nouze.
Doporučuji!

bukiet
04.03.2020 4 z 5

Ucelená sbírka povídek o robotech, která ale trochu mate názvem, protože historii nevypráví moc chronologicky. Autor, jak sám upozorňuje v úvodu, se rozhodl povídky poskládat do několika motivických bloků. Kniha také obsahuje všechny povídky z knihy Já, robot, ovšem bez spojovacích textů. Najdeme zde další povídky se Susan Calvinovou a objeví se i důležitá dvojice postav, která nás bude provázet v robotických románech. Robohistorie, ač ne chronologicky, tak ukazuje dlouhou cestu od prvních domácích robotů, přes dobývání vesmírů a náznak vzniku budoucí Říše až k robotí emancipaci. Mimochodem, k Andrewovi z povídky Dvěstěletý člověk se ještě znovu vrátíme v románové verzi příběhu.
Cyklus Nadace:

0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)

LucyMi
16.03.2014 5 z 5

Je to přímo luxusní kniha, která je pro mě nezapomenutelná!!! :3 Všem doporučuju! :) Hned se Vám všem bude určitě líbit a rychle se do ní začtete!!! :D Doporučil mi ji táta a navždy mu budu děkovat!!! :3