Říkejte mi Greta

Říkejte mi Greta https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431536/bmid_rikejte-mi-greta-bc9-431536.jpg 3 32 32

"Svět můžeš zachránit i ty!" Greta Thunberg dokázala zaujmout statisíce svých vrstevníků a strhnout je k boji za ekologii, který se pod hashtagem #fridaysforfuture stal celosvětovým fenoménem. Přidej se k misi za záchranu planety! Dozvíš se, jak mohou vypadat dopady klimatické změny a co můžeš udělat, abys ulehčil životnímu prostředí. Nemáme sice žádnou planetu B, ale stále je čas, abychom se postarali o planetu A – přispět k tomu může úplně každý.... celý text

Literatura naučná Pro děti a mládež Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , CPress

Il mio nome è Greta , 2019

DYRKA98
08.08.2023 4 z 5

Kniha je zajímavá

NGC6715
15.06.2021 4 z 5

Kniha primárně cílí na děti. Nečekejte nic, co by člověk, kterému záleží na ekologii a už se o ni nějakou dobu zajímá, nevěděl. Je to spíše kniha, kterou dají rodiče dětem, aby je s ekologií seznámili. Je to ale napsáno celkem pěkně.

Gabi13
05.01.2021 3 z 5

Dobrá myšlenka, jen mi začátek knihy přišel moc propagandistický a druhá půlka už jen zase informační. Ale asi to byl záměr knihy. Moje dcera (12) ji nutně potřebovala koupit a číst a ona byla spokojená a zanechala v ní spoustu poznatků.

Pasadenka
31.12.2020 3 z 5

Hele jako klidně. Neurazí, ani nepotěší. Je jasné, že je to pro mladší ročníky, kde je to zcela v pořádku.

Ze širšího pohledu je super, že děti mají maskotku, která ztělesňuje otázku klimatické budoucnosti – při čtení mě napadlo, zdali by se neměla prodávat i akční figurka, nebo plyšák. :) Jo vím, je to trošku jízlivé, ale jenom trošku! :P

Jinak asi není moc co říct. Pro děcka myslím úplně super. Naopak si myslím, že pro starší už méně. Mě knížka zaujala spíš jako vhled do pohledu mladší generace a jejího „manifestu“. A v téhle rovině je knížka pro mě zklamáním. :/

whack
23.08.2020 5 z 5

Klimaštrajky bývajú často dehonestované popieračmi tvrdením, že neponúkajú žiadne riešenia. Tak v tejto knihe sú riešenia pekne naservírované čiernym na bielom. Ide o prezentáciu klimatického hnutia, konkrétne najmä študentského hnutia Fridays for Future. Myslím, že kniha je mierená práve na študentskú vekovú kategóriu, do ktorej sa snaží posunúť nádej na zmenu. Je to pozitívne. Možností, ktoré toto hnutie ponúka, je naozaj veľa.

Keďže však už mám strednú školu dávno za sebou, úprimne, také veľké nádeje si nerobím. Každé z uvedených riešení je super a mali by sme sa ich chytiť konečne, ale ak chceme skutočne niečo zmeniť, nemôžeme iba vymeniť energetické napájanie tejto šialene rozbehnutej civilizačnej mašinérie ekonomického rastu, nadvýroby, nadspotreby a preľudnenia, ale zastaviť ju. Nie debatovať o tom, či všetky tie k životu nepotrebné, energiu pohlcujúce zbytočnosti, nasýtime energiou zo solárnych panelov alebo z jadrovej elektrárne, ale o tom, kedy a ako ich konečne už odstavíme. Ak tri elektromobily majú rovnakú ekostopu ako jedno auto na benzín, jediným ekologickým riešením je nemať ani jedno z nich (a ešte ekologickejším je všetky ich zničiť). Cestou by mala byť v prvom rade skromnosť – a ak nie dobrovoľná skromnosť, tak bude musieť byť nedobrovoľná. Všetko to dať na uzdu, kontrolovať a regulovať. Navyše, nepoznám žiadnu neziskovku v rámci klimatického hnutia, ktorá by hovorila o preľudnení, čo ma naozaj dosť šokuje. Niekedy mám pocit, že klimatické hnutie je totálne presiaknuté antropocentrizmom a bojuje za Zem kvôli ľuďom a nie kvôli Zemi – ak raz budeme všetci ekologickí, sebestační, lokálni a vegetariánski, a nikto už nebude hladovať, bude to znamenať, že už nie sme premnožení? Misia splnená? Ide nám o planétu, alebo o jeden živočíšny druh?

PS: aj na Slovensku máme klimatické skupiny, môžete sa zapojiť, nájdete na nete: Fridays For Future Slovensko, Extinction Rebellion Slovakia, Extinction Rebellion Youth Slovakia, Climate Save Slovakia, Mladí za klímu.

SpiritErised
20.07.2020 4 z 5

Pro mladší čtenáře je tohle určitě skvělý úvod do problematiky spojené s klimatickými změnami.

Ďumbierka
31.05.2020 3 z 5

Moje hodnotenie: 3,5*
Toto bolo za mňa fajn čítanie.

Už asi nie som cieľová skupina tejto knihy, ale aj tak ma bavila.
Stručne a jasne podané fakty.
Podľa mňa je fajn pre rodičov, ktorí si našli v takejto zmene a v tomto smere cestu a chcú to predať ďalej a zrozumiteľne aj svojim deťom.
Ja sama sa snažím žiť udržateľne a brať ohľad na životné prostredie a klimatické zmeny, atď...
No nemala som k tomu nijakú publikáciu. Ja som to tak cítila a baví ma hľadať iné riešenia. Nebývam síce v meste, ale každý deň, keď idem do práce, tak chodím určitú trasu (cca4km) pešo. A baví ma to. A samozrejme sú tu rôzne iné “drobnosti”, ktorými môže jednotlivec prispieť.
Tie nájdete aj v knihe. ;)
Občas na mňa však kniha pôsobila tak nejak nátlakom.
Krikom sa veľa vecí nezmení, ale určite je rozumné, ponúknuť takéto zaujímavé riešenia (obzvlášť podložené faktami).
Je to proste realita a deje sa to.
Každopádne, každý sa musí rozhodnúť sám za seba.
Žiť najlepšie podľa svojho vedomia a svedomia.
Ale bola to pekná knižka.
Možno skúsim z tohto súdka aj niečo iné :) aj keď veľa vecí je na internete a ja mám osobne radšej dokumenty na túto tému.
A z kníh ma viac bavia tie: hygge, sisu a lagom knižky, kde vieme bez nátlaku sledovať skrz upokojujúce fotky, ako jednoducho a urdžateľne sa dá žiť a mať z toho aj pohodu.
Bolo to však zaujímavé čítanie :) .

kikikrat
14.03.2020 3 z 5

Dávám 3,5*/5*. Určitě nejsem cílová věková skupina ale i tak jsem se dozvěděla mnohé zajímavosti a to jak i já můžu nějak přispět světu. Doporučuji hlavně mladším čtenářům.

nofreeusernames
25.02.2020 4 z 5

Říkejte mi Greta je middle grade, takže jednoduše a srozumitelně napsaný text, který pochopí i starší děti. Není to ale jen čtení pro ně, ani dospělým to nebude připadat mimo. Pouhých 120 stran o klimatické změně, jasně, stručně, takový tahák k tomu pochopit, proč malá Greta stávkovala u parlamentu místo toho, aby šla v pátek do školy.