Řezárna

Řezárna https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15585/bmid_rezarna-m4X-15585.jpg 4 40 10

Autorka, Skotka žijící v Glasgow, se mnoho let zabývala obchodem s antikvárními knihami, odkud čerpala i námět pro svou veleúspěšnou prvotinu. Její ústřední postavou je Rilke, nevázaný homosexuál, odborník na starožitnosti zaměstnaný v aukční agentuře. Při likvidaci jedné pozůstalosti narazí na soubor snímků, jejichž obsahem je tzv. snuff pornografie (vyobrazené sexuální násilí končící skutečnou smrtí). Rilke začne pátrat, zda jsou fotografie reálné či jen aranžované. Při pátrání ho zvědavost a promiskuita zavádějí do všemožných bizarních míst zaplněných neméně bizarními figurkami. Román tvoří sled barvitých výjevů z glasgowského podsvětí a zřetězených setkání s jeho obyvateli transvestity, prostituty, obchodníky s drogami a pornografií i dalšími okrajovými existencemi. Autorka postavy i situace líčí s vtipem a citem pro detail a nadsázku. Čtenářský zážitek z napínavého výletu po tajemstvích nočního města umocňuje autorčin svižný, zajímavý jazyk, přesně vystihující neobyčejnost námětu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Cutting Room , 2002

sgjoli
04.09.2022 4 z 5

Řezárna určitě nebude literaturou pro všechny. Autorka zde poodkrývá ne zrovna růžový svět neřestí, různých sexuálních fantazií a kam až to může dojít, když to zajde do krajnosti. Nicméně byť se to někomu nemusí líbit, autorka tématem této knihy zobrazuje realitu v její syrovosti a drsnosti a dává nahlídnout do světa lidí, kteří existují na nebezpečném okraji společnosti.
Hlavní hrdina knihy Rilke je dost zvláštní patron, kterému člověk musí přijít na chuť. Ne každému nakonec bude sympatický, ale já si k němu cestu našla a bylo na něm něco, kvůli čemu mi prostě seděl. Byť sám žije dost neřízeným způsobem života, umí mu záležet na lidech, když na to přijde - jak se ukazuje v tom, jak urputně se snaží rozklíčovat, původ nalezených fotek (víc čtenář pochopí při čtení knihy).
Kniha sama o sobě mi připadala taková ponurá, pochmurná, drsná a nelítostná. Ale přitom mne dokázala připoutat k sobě, dostat se mi pod kůži a nepustit. Z té atmosféry tak trochu mrazí - jako by v sobě schovávala něco tajemného, zakázaného a člověk při čtení přemítá, zda to nepoznané má skutečně chuť poznat, nebo ne.
Jednu hvězdu nakonec ubírám, na některých místech jsem se občas zasekla kvůli stylu psaní, možná na mne trochu náročnější. Ale to je spíš chyba u mne. Protože tohle bylo jinak hrozně zvláštní dílo, u kterého jsem ale ráda, že jsem ho zkusila, protože to pro mne bylo zas něco nového, co jsem ještě nikde jinde moc neviděla.

KapitánSmrt
20.11.2021 3 z 5

Čistokrevný průměr. To, co by mělo být hlavní premisou filmu, tedy nález snuff snímků a kolem točícího se pátrání, zde hraje spíše vedlejší roli a slouží jako expozice pro více méně zajímavé vedlejší postavičky. Ty povypráví svou osobní historii, dojemnou či smutnou a pak opět navždy zmizí. Ani ty gay vsuvky mi moc neseděly, není to můj šálek čaje. Když jde o příšery z vesmíru, nemám problém. Ale tohle mě nechytlo. Na druhou stranu se kniha pěkně čte.

gleti
03.08.2020 5 z 5

Bizarní příběh o bizarních lidech, napsaný vynikajícím jazykem, na první stránce vtáhne čtenáře do děje, aby ho na poslední stránce vyplivnul s pocitem - ´to byla jízda´.

boticelli
15.06.2020 5 z 5

Delikátní NOIR. Do velice vybraného panoptika nás zavede temný dobrodruh Rilke, má nová oblíbená románová postava.

Rubbertrouble
25.03.2019 5 z 5

Dokonalá znalost čistě mužského prostředí a světa mě uzemnila. A navíc je to skvěle napsaná (ne zcela tradiční) detektivka.

Dervish
09.11.2018 4 z 5

Fíha, bylo to rozhodně hodně zvláštní čtení. Kuriózní hlavní hrdina, prostředí i zápletka příběhu. Svým způsobem laškovní a zajímavá, ve skutečnosti temná a děsivá. Nicméně neubráním se srovnání s filmem 9 mm, kde bylo podobné téma dovedeno až do klaustrofobního stavu, kdy mně stály chlupy na rukou. Řezárna taková není, zlo v knize poletuje sem-tam, ale ve skutečnosti bezprostřední hrozbu pro hlavního hrdinu nikdy nepředstavuje. Dokázal bych si představit, že Louise mohla ještě přitlačit na pilu tak, aby si i čtenář kousal nehty hrůzou, aby nemohl v noci spát, pak by šlo o geniální dílko. Takhle jde o kvalitní thriller, který způsobí lehké šimrání v podbřišku, ale dlouhodobě u vás v hlavě dlouho nepobyde. Přesto se čte velmi dobře.

greatbear
17.07.2017 5 z 5

Nemusím krváky, ale od tohoto se nedalo odejít, četl jsem napjatě stránku za stránkou. Určitě je to kniha, která zanechá stopu.

Evina25
04.12.2015 4 z 5

Nečetla jsem knihu ani tolik s pocitem ,,chci vědět, jak to dopadne", jako jsem si spíš užívala atmosféru a styl, kterým byla kniha napsána. Bylo skvělé se podívat zase do trochu jiného světa, než ve kterém žiji.

yamk
26.11.2011 3 z 5

Jesenné čítanie do vlaku. Nič moc. Strašne veľa hluchých miest a cítiť z toho prvoplán. Ale zase moc neurazí.

Arlique
02.01.2011 5 z 5

úchylná detektivka, dobře se čte =)

prvotina

Louise Welsh