Šepot podzemí

Šepot podzemí https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289054/bmid_sepot-podzemi-z6P-289054.jpg 4 450 72

Tentokrát to začne mrtvým tělem na konci stanice metra Baker Street, vším, co zůstalo po americkém studentovi Jamesi Gallagherovi. Jeho zámožná a politicky vlivná rodina se chce pochopitelně dostat této hrůzné vraždě na kloub, potíž však tkví v tom, že Jamesova smrt představuje ještě větší a nepřirozenější záhadu, než kdo vůbec tuší… tedy kromě londýnského konstábla a čarodějova učně Petera Granta. Jelikož je inspektor Nightingale, poslední oficiální čaroděj v Anglii, zaneprázdněn pátráním po nevyzpytatelném kouzelníkovi známém také jako Muž bez tváře, je pouze na Peterovi, aby začal zkoumat strašidelné hlubiny nejstarší, největší a nyní i nejvražednější podzemní dráhy na světě. Ovšem nebude na to sám. Kdepak, FBI mu posílá pomocnici. Mladou, ctižádostivou, krásnou křesťanku, která má sklony vnímat veškerá kouzla jako dílo ďáblovo. No, to tedy bude…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Whispers Under Ground , 2012

JSmerda
26.12.2020 4 z 5

Začíná být zřejmý autorův záměr vytvořit knižní sérii. Je již možné rozpoznat dílčí detektivní případ (příběh řešený v této knize) i to, že hlavní zloduch uniká a je potřeba ho najít, než způsobí světový převrat. Knížky zpětně začínají dávat větší smysl, resp. některé nedořešené odbočky začínají dávat smysl. To je asi pro některé čtenáře smutná zpráva, protože není dvakrát rozumné začínat od 2, 3 dílu :)
Příběh samotný je slabší, ale opět musím zdůraznit, že toto není klasická detektivka. Příběh je jen kulisou pro glosování života ve Velké Británii, resp. Londýně.
Osobně jsem si knihu užil.

mehilainen
06.12.2020 4 z 5

Pomalejší rozjezd než předchozí díly, trvalo mi déle se do knihy začíst, ale nakonec se jim příběhem, humorem a Londýnem vyrovnala. Navíc jásám nad každou referencí na Harryho Pottera a Pána prstenů.

nefernefer
27.10.2020 4 z 5

„Jak slavně poznamenal barbar Conan: To, co nás nezabije, nás
nezabije.“

I další díl si zachovává nastavenou úroveň, přestože ve srovnání s tím minulým trochu zvolnil tempo. Exkurze po tunelech londýnského metra a kanalizačním stystému byla sice taky zajímavá, ale proti striptýzovému baru v Soho to byl jen čajíček. Ovšem anglický humor je přítomen ve stále stejné míře a to mi ke spokojenosti úplně stačí. Vždyť kvůli němu to v podstatě čtu. :o)

Luigi1
16.08.2020 5 z 5

Trochu krimi,trochu fantasy a vtipné pasáže při kterých se mi samovolně uvolnil smích.

Terva
14.07.2020 4 z 5

Tak kde máš toho ducha?
Jak to, že jste dva?
Tohle je moje kolegyně Lesley Mayová.
Proč máte masku?
Protože mi odpadl obličej.

Třetí příběh ze série Řeky Londýna přináší opět další překvapení. Myslel jsem si, že kvalita příběhů bude mírně klesat, ale je vidět, že Ben Aaronovitch má co říci a v rukávu má ještě pár es. V tomto příběhu opět najdeme odlehčený britský humor, nám známé postavy, pár nových přírůstků, zažijeme další dobrodružství a zde je přidána i špetka napětí až hororu. A nesmí chybět pár narážek na Harryho Pottera.

Malá ochutnávka:
Metropolitní policie zaujímá k vyšetřování vražd velmi přímočarý postoj, není jí vlastní instinkt detektiva ani rafinovaná logická dedukce soukromého čmuchala. Ne, metropolitní sbor na problém rád vrhne kvanta lidí a sleduje každou jednu potenciální stopu, dokud se nevyčerpá, dokud není dopaden vrah nebo stářím nezemře vrchní vyšetřovatel....

Opět se to lehce čte, příběh nabírá na otáčkách zvolna, krásně se tu čtenáři dávkuje děj, nic není ponecháno náhodě. Jen jsem měl pocit, že tu není nějaká silnější scéna, která by se čtenářům vryla do paměti. Například v předcházejícím příběhu to byla eskapáda ze sanitkou, v první příběhu to rozhodně bylo skákání z mostů Matky Temže – to vše jsem si zapamatoval, ale zde taková silná scéna chybí. Proto také jen ty čtyři hvězdy.

Citát: Člověk by si myslel, že polda, co je zároveň čaroděj, bude zajímavější. Harry Potter nebyl takovej suchar. Vsadím se, že i Gandalf by tě přepil.

Bakana
27.05.2020 5 z 5

Milá fantasy ze současného Londýna. Navíc napsaná vtipně, párkrát jsem se i nahlas zasmála, takže za mě plný počet *, i když se nejedná o umělecké dílo typu Dostojevského :-).

Bája89
04.05.2020 4 z 5

I když se jedná o městskou fantasy, tak je to taky detektivka. A jako správná detektivka i tahle začíná vraždou, a to rovnou na Baker Street.
Šepot podzemí nabízí čtenáři pohled na současný Londýn a hned několik případů najednou. Aaronovitch je úžasnej v tom, že když vám popisuje Londýn, připadáte si, že po něm chodíte s Peterem, a to se mi na téhle sáze líbí asi ze všeho nejvíc. Hned bych vyrazila na trhy na Portobello Road a hledala bych tam stánek s kouzelnou keramikou. Londýn je na stránkách téhle knihy zkrátka živý a hmatatelný. Co víc si může čtenář přát?
e svém třetím pokračování lehce navazuje na předchozí díly a postupně svazuje volné konce a rozvazuje nebo zamotává nové. Nikdy nevíte, co se stane v další kapitole a co hůř, po konci Měsíce nad Soho se děsíte, jakýho cliffhangera si na vás připravil tentokrát. Ve třetím pokračování lehce navazuje na předchozí díly a postupně svazuje volné konce a rozvazuje nebo zamotává nové. Nikdy nevíte, co se stane v další kapitole a co hůř, po konci Měsíce nad Soho se děsíte, jakýho cliffhangera si na vás připravil tentokrát. Opět projevil jako výborný vypravěč, který svého čtenáře nezklame, naopak ho navnadí na další díl. Šepot podzemí začal velkolepým začátkem a gradoval až do konce. A k tomu všemu byl okořeněn pořádnou dávkou anglického humoru. Naplnil mou touhu po dobrodružstvích, pobavil, a hlavně mě opět vrátil na místa, která znám.

Elea
01.04.2020 4 z 5

Zábavné, oddechové, příjemné čtení.

nik077
14.10.2019 5 z 5

Kriminální serie trochu jinak. Baví mě to.

Janadvorackova
20.06.2019 4 z 5

Už to nemá ten šmrnc prvních dílů (místy hrozně ukecané), přesto si ale příběh drží vysokou laťku. Určitě zkusím další knihy autora, protože se mi jeho svět Londýna líbí.

mr.Zdenek
16.04.2019 4 z 5

Zamluvil jsem si, v knihovně, další díl.

Vesmich
07.04.2019 4 z 5

Sérii poslouchám v audiopodobě při přehazování kompostu nebo pletí , takže v ní postupuji tak rychle, jak rychle je namlouvána a v zimě "nečtu". Londýnská metropolitní policie se stala již nedílnou součástí mého zahradnického života. Tentokrát to byla docela obvyklá detektivka. Mrtvola, pátrání, obvyklí podezřelí, dopadení, usvědčení. Je vidět, že Peter Grant to umí i pěkně postaru :)

tlllk
03.04.2019 4 z 5

Tie sebaironizujúce odkazy na všetky čarodejné príbehy tomu dáva takú ľahkú oddychovú atmosféru a ukazujú že sa autor neberie moc vážne, plusové body získava aj za exteriéry, hlavne ak ste fanúšik Londýna a strávili ste v ňom nejaký čas. Takže pokiaľ nevytiahne Rumburaka ....

zazvorka
02.04.2019 5 z 5

Skvělé čtení - sérii čtu s potěšením už po druhé. Líbí se mi vše, zápletka i postavy. Oceňuji humor a výborný překlad. Koupila jsem si knížky i domů a nepochybuji o to, že až je zapomenu, budu číst potřetí. Paráda!

Ladinek
31.03.2019 5 z 5

Musím přiznat, že této sérii začínám opravdu přicházet na chuť (a to i navzdory mírné infatilnosti základního tématu). Ten humor je dokonalý. Příběh není špatný i když si autor pomáhá tím, že čtenáři neprozradí vždy vše včas. Oceňuji práci překladatele, pana Žáčka, který si s tím poradil zcela bezchybně. A jako třešnička - ta obálka je moc povedená.

Horalka5
06.03.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, ale pak už to mělo drive :)

ulleguana
26.02.2019 5 z 5

Supr, náročný čtení autor hodně rozepisuje ale jinak fajn příběh

Freedomova
22.01.2019 4 z 5

Třetí díl a pořád super. Líbí se mi, že jednotlivé případy se během každého dílu vyřeší a přitom stále dál pokračuje hlavní děj. Zápletka je opět originální, styl psaní lehký s občasnými humornými vsuvkami - prostě další důvod těšit se na další díl :)

Okoslav
24.12.2018 3 z 5

První díl představil svět londýnských řek, ten druhý svět londýnských divadel. Trojka jde hlouběji. Doslova. Peter Grant totiž tentokrát pátrá v hlubinách londýnského metra a kanalizací.

V porovnání s předchozími dvěma díly jde o slabší kousek: chybí atmosféra jedničky i akční spád dvojky. Zločin, který tentokrát londýnská policie vyšetřuje, je poměrně banální (navzdory svému konečnému rozuzlení), jednotlivé kroky, které přitom policisté podnikají, jako by řídila spíš Náhoda a její velký kámoš Deus ex machina.

Přestože zatím ze série nejslabší, i tak jde o zábavné čtení s příjemnými hrdiny a v české verzi opravdu jen pár překlepy :-) Tři a půl hvězdičky.

Denisa153
14.12.2018 4 z 5