Ramon

Ramon https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2031/ramon-2031.jpg 4 166 166

Děj knihy se odehrává v Kozlodějích, ve smyšlené vesničce, v jakýchsi Zvonokosech dnešních Čech, kde na sebe u studánky se zázračnou vodou narazí šestnáctiletý rozervanec a literát Martin Luter a doktor, fyzikus, tanečník a šaman v jedné osobě – indián Ramon. Náhodné setkání přeroste v přátelství na celé léto, na to léto, kdy se v Kozlodějích stalo tolik věcí, že nad tím všem zůstal rozum stát. V knížce vystupuje celá řada postav a postaviček a kromě kozlodějských občanů se v ní můžete potkat i s Karkulkou, gangstery všeho druhu a jedním nefalšovaným hrabětem na koni.... celý text

bekule
12.07.2019 2 z 5

Tentokrát mě Šabach zklamal, se 150 stránkami jsem se potýkala tři dny. O hodně slabší než Opilé banány, Babičky nebo Mořský kůň, určitě mě od něj víc sedí příběhy z dřívějších časů.

Ninjer
24.03.2019 4 z 5

Čtivý Šabach tentokrát s příběhem, který se výjimečně odehrává až po revoluci. Ale ani zde se autor politice úplně nevyhne, protože vidíme divoké devadesátky, v nichž bujela korupce a vystrkovala růžky i mocná mafie.

Ramon ale není nijak zvlášť depresivní, naopak jde o poměrně veselou a nostalgicky působící knihu o klukovi z malé vesnice za Prahou, který si stejně jako další obyvatelé vesničky zvykají na svébytného indiána, jenž se u nich usídlil.

Téma připomene spíše dětské knížky, ale to Ramon určitě není, protože Šabach zde ukazuje své oblíbené témata jako komplikované milostné a rodinné vztahy. Přesto, jak už jsem psal, jde spíše o pohodové a občas i dosti vtipné čtení.

Sedm překvapených vesničanů z deseti.

Páájinka
18.10.2018 4 z 5

Pěkná, oddechová knížka.

Aleh
29.04.2018 3 z 5

Roli zdatného vypravěře přenechal tentokrát autor šestnáctiletému mladíkovi Martinu Luterovi, který se v Kozlodějích u studánky jednoho krásného letního dne seznámí s doktorem a šamanem v jedné osobě - s indiánem Ramonem. A díky jejich přátelství se čtenář seznámí i s dalšími obyvateli a jejich příběhy , které se toho léta v Kozlodějích udály. Úsměvné a oddychové čtení.

petunkav
02.03.2018 4 z 5

Pro mě malinko slabší dílko Petra Šabacha.
I tak pěkná úsměvná oddechovka - určitě k zamyšlení.

kackamy
26.07.2017 5 z 5

Neskutečně mě baví styl psaní Petra Šabacha. U této knihy obzvlášť máte pocit, jako když vám starý přítel, kterého jste náhodou potkali, vypráví, co se mu nedávno přihodilo. Třeba to ani nemusí být nic převratného, ale vy si to stejně s chutí poslechnete, protože toho přítele po dlouhé době rádi vidíte. Příběh ideální na letní čtení, který je plný autorova typického humoru.

gad
24.05.2016 4 z 5

Příběh dospívajícího chlapce z pražské periferie, do jehož života vstupuje jako zjevení starý indián Ramon. Mezi oběma vznikne přátelství a Martin Luter, tak se jmenuje vypravěč, který je kromě jiného i velmi zdatný spisovatel své nápady a povídky zaznamenává do sešitů. Příběh Ramona sepsal do sešitu nadepsaného Psáno pro New York Times (to jen na vysvětlení podtitulu). Příchodem Ramona do Kozloděj dochází samozřejmě k oživení zdejší nudy. Ramon se brzy, díky svému bezelstnému jednání, stane oblíbeným léčitelem a důvěrníkem. Martin ho ubytuje na Jamajce, což je zahradní chatka v zahrádkářské kolonii, kde spolu meditují a diskutují zahaleni kouřem marihuany z vlastní sklizně. Martin sem prakticky utíká před svou bláznivou rodinou, kterou má však přesto rád. V povídce zachycuje postřehy ze života poklidné vesnice, která se začne "hýbat" díky polistopadovým politickým čachrům jejích představitelů. Osudy jednotlivých hrdinů jsou natolik propojeny, že se jen těžko dělá výtah toho nejdůležitějšího. Takže raději končím a knihu doporučuji všem, kteří mají dílo Petra Šabacha rádi.

veeverka
24.10.2013

nic moc, od Petra Šabacha to nejslabší co jsem četla

Zuzi*
18.02.2013 5 z 5

Vynikaj

Niki
05.12.2012 5 z 5

Jedna z jeho nejlepších knih!

Ikkju
02.01.2012 4 z 5

Krásně letní čtení. Se smutným koncem ke mě dolehl smutek z končícího léta. Ale už jenom vzpomínka na indiánskou pomstu Ramonovu spolehlivě rozveselí x)

Addie
01.04.2011 5 z 5

Propojení myšlenky a vtipu bezchybné.
Jen si nemůžu pomoct, a proto:
Odpočívej v pokoji, Ramone...

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017