Rahan

Rahan https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/8013/bmid_rahan-wJc-8013.jpg 4 21 5

Rahan série

Dobrodružství statečného pravěkého lovce Rahana podněcovala před čtvrtstoletím fantazii mnoha chlapců a děvčat. Protože Rahan ztratil nejprve rodiče a potom i tlupu, která se ho ujala, musel se naučit žít v nelítostném světě divokých šelem a drsné přírody sám. To mu však zároveň umožňovalo objevovat nové kraje a odhalovat tajemství slunce, moře, hlubin země i lidských povah. Příběhy: – Rahan, syn Kraonův – Tajemství slunce – Bláznivá tlupa – Past na ryby – Kouzelný kámen – Vodní hrobka – Mamutí bůh – Človíček... celý text

Gordonlord
30.11.2023 3 z 5

Rahan je v podstatě takový pravěkký Conan.

Na to, že se jedná o dětské čtení, jsou příběhy občas dost surové a kruté. Což by v dnešní podrážděné době už určitě neprošlo. Vždy se jedná o jednoduchá dobrodružství, spočívající v tom, že Rahan překoná nějaký problém tím, že pochopí, jak fungují fyzikální zákony, nebo příroda obecně.

Částečně poučné, jednoduché a syrové dobrodružství o poznávání světa z doby kamenné. Nebylo to špatné, ani nijak strhující čtení. Nicméně na některé momenty jsem si vzpomněl, protože Rahanaovy příběhy jsem kdysi čítával jako malý kluk.

špulo
19.08.2021 5 z 5

Pre mňa je Rahan takou platonickou detskou láskou. Stále som sa oň kdesi obtrel, letmo vzhliadol, ale nikdy nevlastnil. Záhadne sa mi vyhýbal.
Môj ujko, pracujúci na lodi na Dunaji, vozil komiksy z Juhoslávie. 99% westerny, občas Superman a spol. V nich sa objavovala reklama na Rahana, ktorá vo mne jatrila zvedavosť na maximum, keďže som sa vtedy dosť zaujímal o všetko týkajúce sa praveku. No nech som prosil, jak som prosil, vraj ho tam nezohnal. Skôr, na moju smolu, úspešne zabúdal.
Neskôr som u spolužiaka objavil časopis Pif. Vo francúzštine. Aspoň oko sa pokochalo. Potom som zas, počas školského výletu do Prahy, naháňal tento časopis tam. Nu, akurát práve vtedy nemali žiadne číslo s Rahanom. Odvtedy som naňho už len občasne narazil v antikvariátoch - v originále.
A potom vyšla táto kniha a mne sa pri jej kúpe až spotili dlane od eufórie. Preto, sorry za ten dlhší osobný úvod. Musel som to sem dať. Objasňuje môj vzťah k tejto knihe a moje hodnotenie. Rahan nie je dokonalý komiks. Niekedy to riadne škrípe v príbehu, aj v kresbe. Aj tak si v ňom rád a pravidelne listujem, kochám sa a odpúšťam mu. Pretože táto výberovka je takým mojim malým komiksovým grálom. Mám ju vpálenú do srdca. A to skôr než vyšla ;))...

ijcro
26.02.2021 5 z 5

S Rah-hanem, statečným synem Hanů jsem se poprvé potkal na zadní straně Sedmičky pionýrů, tuším, že to snad bylo roku 72 nebo 73, nepamatuji si to už přesně. Příběh byl velice zajímavý, dostatečně jednoduchý a dětsky názorný a dokázal zaujmout snad všechny moje spolužáky ve třídě, jelikož se během týdne stal časopisem putovním.

Prostě parádní čtení pro díťata v tom správném věku, kdy už umí číst, a ještě v nich zůstalo okouzlení z objevování neznámých příběhů.

Knížka se mi dostala do ruky úplně náhodou a oživila tak některé obrazy, které mi utkvěly v paměti a musím říct, že za ta léta to neztratilo nic ze svého kouzla.

Mám na tu dobu časopisovou, jako druháček, velmi hezké vzpomínky. V té době jsem chodil do staré školy na „směny“ a ob týden pěkně na střídačku, jedna třída měla vyučování dopoledne a druhá odpoledne.

Vzhledem k tomu, že časopis stál korunu, byl docela nedostatkovým zbožím a tehdejší trafikant pan Petrák, bývalý horník a invalida, mi vždycky každý týden jedno číslo schoval takzvaně "pod pultem" a já si ho vyzvedl buď ráno cestou do školy anebo odpoledne, cestou domů. Největší potíž nastávala samozřejmě o prázdninách, to mi sem tam nějaké to číslo uteklo.

Vždycky, když jsme měli odpolední vyučování a končili ve čtyři hodiny, zašel jsem do krámku se dvěma dveřmi k paní Žebrakovské, cukrářce odvedle, na zmrzlinu (ale jenom na jeden kopeček, aby mi zůstalo na časopis), a ona mi dala pro pana Petráka tu a tam nějakou sladkost. Udělalo mu to opravdovou radost, a já mu občas pomohl s rozbalováním takových těch trafikantských drobností (prodával krom jiného i odznaky, pohlednice a turistické známky), jelikož se mu i s holí velice špatně chodilo mezi regály.

Dneska už ani nedokážu najít dům „U Zelenků“ s tehdejší trafikou a ani určit místo cukrárničky Žebrakovských, je to prostě už dávno, ještě za starých časů :)

EmanuelBremi
03.11.2017 3 z 5

První knížka, kterou jsem dostal jako dítě, když jsem se naučil číst. Po letech jsem si ji znovu prolistoval a je pořád skvělá. Samozřejmě příběh je místy jednoduchý, ale má i silné momenty a kresba je povedená. Celkově to dítě zaujme. Jednou ji zkusím předat mladší generaci.

vachudik007
30.11.-0001