Vlasy dryád

Vlasy dryád https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396648/bmid_rafaelova-skola-vlasy-dryad-AVe-396648.jpg 4 80 80

Rafaelova škola série

Vlasy dryád, pátá kniha série Rafaelova škola. Rafaelova škola je tajemný romantický příběh s prvky léčitelství, esoteriky a ekologie z poloviny zasazený do současného světa, kde v křivoklátských lesích najdeme přírodovědné gymnázium zvané Rafaelova škola. V ní pátým rokem studuje šestnáctiletá Marina Fialková, protože si to přála její nezvěstná maminka. Marina tady poznává druhou polovinu existence, neviditelný svět za oponou. Svou maminku již nalezla, nyní se stává dryádou, bytostí na rozhraní mezi živočichy a rostlinami. Dospívá a je postavena před volbu své budoucnosti. Současně potkává lásku, o které sní. Je však tato láska tou, která jí byla předurčena?... celý text

Pampeliška350
28.12.2018 4 z 5

Za mě opravdu pohodová a milá kniha. Odpočinková, úsměvná, i když u některé scény mě docela mrazilo. Že je v knize řada motivů? Jistě svět není jednoduchý a velmi často mě to nutí zamyslet se nad vlastním stylem života. Dějová linie je super a nepostrádá logiku, což se projeví často až dodatečně. Líbí se mi i tolik jiný přístup k citům mladé dívky, která musí často zapřít cosi v sobě samé. A Marinin druhý lev je prostě fajn postava. V protikladu k různým nasilným příběhům mladých dívek se mi líbí i romantika plesu.

9876
28.12.2018

Spoilery! Je mi líto, že knihy vychází tak pomalu, protože se opravdu bojím, že se mi nebude chtít sérii dočíst. Když jsem začínala s prvním dílem, byla hrdinka starší než já - to už je teď dávno pryč a mně její myšlení občas rozčiluje - stejně jako výběr partnera. Zpoždění samozřejmě nevzniklo naschvál, takže za to bych body nestrhla :). Přesto i kdyby mi bylo tolik, co hlavní hrdince, měla bych spoustu výhrad. Zaprvé: Očekávala jsem, že to bude jako u čtyřky, že jak začnu číst, nebudu se moct od knihy odlepit a vtáhne mne. Tady byl naopak začátek dost vleklý a já se musela chvilkami do četby nutit. Později se děj rozjíždí, ovšem místy mi přijde hlavní linie poněkud zmatená nebo jsou zajímavé části studia jen uvedeny na pozadí neustálého flirtování Mariny a Rowana. Časté nakupování drahých věcí mi dost kazilo náladu, myslím, že elementálové by se nejvíc měli snažit žít ekologicky, produkovat málo odpadu a tak, navíc zde bylo popisováno, co Marina dostala za šaty nebo co má na sobé Diana či někdo jiný tak často a detailně, že už mě ty šaty a sáčka opravdu vadily. Stejně mě rozčilovalo neustálé zmiňování mobilů a internetových videí - prosím, člověk si chce u knihy od toho odpočinout a snaha jít s dobou je zde příliš okatá, navíc brzy to bude stejně zastaralé. Co bych naopak ocenila - jsem ráda, že Marina nedostává hlavní role v představeních, i když při tanci by ji podle mne taky nevybrali, aby tančila před tolika elementály a vypadala jako její matka. Mimochodem - Proč si měnily ty brýle? Takhle přece bude ještě nápadnější, že jsou stejné. Někde jsem četla, že klíč k tomu psát dobrou fantasy literaturu je ten, že vše má dávat smysl, že musí zůstat logika. Vrstvit zázraky je jednoduché, ale čtenář musí mít pocit, že to aspoň trochu chápe. A to se zde ne vždy daří. Proč se pořád všichni starají, jaké má se třídou záměry Pan? Copak nebyl třídní v tercii a teď by s nimi neměl mít moc společného? Také nechápu, proč mrcha ze zásvětí střídavě chce Marinu zabít a pak zase nechce, protože by se narodila znova a pak by ji zas lev miloval a pak ji zas zabít chce. Chci číst víc o Atlantidě, ale doufám, že na konci nezjistíme, že Marina je Mani nebo že ta je ta mrcha ze zásvětí. A taky doufám, že to neskončí, že by se mrcha polepšila a měla Arthose a Marina Rowana a všichni by žili věčně šťastně. Další divnou věcí ale je, že jak se Marina postupně učí dalším lidem nevlastním řekněme schopnostem, které její matka umí, tak vypadá naprosto hloupě scéna z prvního dílu na Prosebnu, kde mohli Julián, Světlana a Aine ty chlapy jakkoliv vyřídit mnohem rychleji. Obdivuju, jak je do příběhu zapojeno všechno možné, od alternativních směrů ke klasické vědě, ale to, co jsem zde napsala, je jen zlomek z mých pochybností. Prosím - udržte Rafaelku čtitelnou, chci vydržet a dozvědět se, jak to skončí. Ale pokud budu číst paradoxy nebo jak Mar nesmí Ro zatančit břišní tance, tak nevím nevím.

Scoobydoo
27.12.2018 4 z 5

Kniha byla kránsá a čtivá- na to jsem si ale už od autorky zvykla.
Narozdíl od čtvrtého dílu, kde (z mého pohledu) nebyla téměř žádná dějová linka, která by Marinu posunula, v tomto díle se alespoň děly menší zvraty.

SPOILERY
Vztah Mariny a Rowana se mi líbí, ale myslím že autorka to zabila těmi přezdívkami- My sleeping beauty se mi líbilo, ale Mar a Ro?!
Také mám dojem, že místy autorka nezvládá svou snahu se držet trendů a trochu opožděně reaguje na některé fenomény.
Kdyby je v knize nezmiňovala, řekla bych že by nic nepokazila...

I když je příběh napsaný tento rok, mám dojem ze je starý zhruba 5-6 let, což je škoda.

Na 671 stran se toho událo tolik, co by se dalo shrnout do 300 stránek... Škoda

Kikulka97
27.12.2018 2 z 5

Já už se na knihy nesmím těšit...neb pak to dopadá takhle. V komentáři je NEJEDEN SPOILER, takže varuji!
Předchozí díly Rafaelky zbožňuju, těžko bych vybrala favorita, bohužel patý se k nim řadit nebude. Je hezké, že kromě Marininé deprese jsme svědky toho, že se občas chová i jako budoucí královna. Na druhou stranu "děj" byl postaven hlavně na jejím novém objevu/maršálovi/týpkovi-co-chrlí-romantická-gesta -z-rukávu a pokud si neoblíbíte toho, nebudete ho milovat více než Marina, tak do knížky nemůžete být zamilovaní i vy.
Romantiku mám ráda, ale fakt jsem ráda, když je v knížce jiná hlavní dějová linie a láska ji jen tak doprovází. Tady to zprvu vypadalo, alespoň na milostný trojúhelník, ale nakonec ani to ne. Bohužel mě si ani Rowanova romanticá gesta nekoupila (a že se snažil: písně skládá, jak na běžícícm páse, keř růži i modré z nebe vám snese), na druhou stranu je vám stále v patách a ještě vám leze pořád do hlavy. Co je moc, to je příliš. Zabil to konec - když on začal oslovovat Marinu "Mar" a ona jeho "Ro". Zde romantický kýč dosáhl vrcholu a já zklamaně zavřela knihu.
Já jsem byla tým Arthos (i když po tom díle, kde se objevil asi čtyřikrát) by chlapec zasloužil profackovat pánví....a patrně ním stále jsem. Nechť Marina neskončí s Rowanem, to je mé asi jediné přání prozřetelnosti (další Ro a Mar bych nemusela přežít - tady snaha o nějaké moderní "přezdívky" se fakt nepovedla). A možná ještě - nechť její rychlé odmilování a zamilování taky s věkem nabere konce. Ano, je to víla, ale přijde mi, že u ní už je to diagnoza.
Každopádně knížka obsahuje i jiné věci, ale v poměru k mnžoství stránek, to nestačilo. Přesto si pokračování přečtu, prtoože mě zajímá, jak to s nimi bude dál.

Espresso
20.12.2018 5 z 5

Za mě nejkrásnější kniha roku 2018. Musím říct, že to dlouhé čekání stálo za to. Marina je šestnáctiletá holka, má svou lásku a opravdu se už změnila. Není to malá holčička, jako byla předtím. Za mě super. Jsem zvědavá na další vývoj, protože miluju ten svět za oponou. Já do něj sice nevidím, ale ráda o něm sním. Už se těším na další díl Sirény, jen škoda, že to bude určitě zase rok trvat. Mám obavy z toho, co pro Marinu chystá její babička, protože z ní chce mít Aininu nástupkyni.

Ossisa
20.12.2018 2 z 5

Pozor, komentář obsahuje spoilery!
Upřímně... nevím, co napsat. Rafaelovu školu znám snad od jejího začátku, kdy vycházela ještě na blogu. První čtyři díly jsem četla několikrát a líbily se mi moc. Ale tohle?! Pátý díl má s dřívější Rafaelovou školou společný leda název, připomínal mi spíš hodně špatnou fanfikci. Původní postavy kamsi zmizely, Marina se změnila k nepoznání. K tomu se tam objevil takový nesympatický nohsled jménem Rowan. Nevím, proč má knížka tolik stránek. Nic se tam vlastně neděje, příběh se točí jen kolem Mariny a toho úlisného Rowana, všechno ostatní ustoupilo do pozadí. Za mě velké zklamání. Další díly už nečtu. :(

Renata Štulcová
česká, 1969