Radikalita lásky

Radikalita lásky
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379538/mid_radikalita-lasky-4kJ-379538.png 4 8 8

Co by se stalo, pokud bychom měli tu možnost projít si revoluční historií 20. Století a klást jeho hlavním protagonistům – od Lenina k Che Guevarovi, od Alexandry Kollontajové k Ulrike Meinhofové – zdánlivě naivní otázky na téma lásky? Proč měli ti nejradikálnější revolucionáři jako Lenin nebo Che strach z radikality lásky? Co je tak radikálního na zdánlivě konzervativním pojmu lásky? Proč je to vše, jen ne konzervativní? Vraceje se zpět k sexuální revoluci Říjnové revoluce a jí následující represi, ke Guevarově dilematu mezi láskou a oddání se revoluci a k období osmašedesátého a jeho následkům, otvírá chorvatský filozof Srećko Horvat pole představ, které nám může pomoci tyto otázky zodpovědět. Jeho kniha je skromným příspěvkem k současným převratům po celém světě – od Tahriru po Taksim, od hnutí Occupy po Hong Kong, od Athén po Sarajevo - v nichž otázka lásky podivně a překvapivě schází.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Broken Books

Radicality of Love , 2015

hell8939
13.09.2021 5 z 5

todle mě moc nadchlo, něak víc nevim co k tomu fascinujícímu zkoumání vztahu lásky a revoluce napsat ale rozhodně si to přečtěte taky no

zanetkov77
04.06.2018 5 z 5

Kniha zabývající se (nejen) vztahem lásky a revoluce je rozhodně zajímavým a podnětným čtením pro každého z nás. Proč totalitní režimy potlačují naši sexualitu a touhu? Jak se zbavit zažitého stavění lásky a revoluce do kontradikce a je vůbec možné spojení láska A revoluce? Na tyto a mnohé další otázky v této knize najdete spoustu podnětných myšlenek a možná se sami zamyslíte nad něčím, na co vás do té doby ani nenapadlo pohlížet z jiné strany.

Dozvěděla jsem se více o tom, jak v ohledu lásky a sexuality postupovaly různé totalitní režimy, což mi zase nepříjemně připomenulo trefnost Orwellova 1984. Proč potlačovat u lidí tyto touhy? Aby se veškerá jejich energie soustředila na revoluci. Protože když jsme zamilovaní a sexuálně uspokojení, tak co je nám po válce a revoluci?

Kromě toho zde najdete hned několik odkazů na další literární počiny, které se vyplatí přečíst.

Autorovy knížky

Srećko Horvat