Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369655/mid_radeji-zesilet-v-divocine-setkani-s-Vls-369655.png 4 1450 1450

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). 1.vydání... celý text

2ndFebruary
11.08.2018 5 z 5

Po hodně dlouhé době nová knížka, která mě uchvátila, Šumava se vám dostane pod kůži, chtě nechtě.
Dobře se čte (za den,dva), je psána formou rozhovoru, se všemi těmi lidmi bych se ráda někdy viděla a načerpala zkušenosti.
Super projekt!

Freemantle
10.08.2018 2 z 5

Knihu v polovině odkládám, vracet se k ní nebudu. Co se týče obsahu, zaujaly mě pouze dva příběhy, čekal jsem něco jiného. Grafická úprava a fotografie se mi líbí, obsah mě bohužel minul. Lidé, které autor zpovídá, jsou jistě zvláštní, ale věčné zmiňování víry a Boha, to fakt nepřekousnu.

zlatkr
09.08.2018 3 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání a musím říct,že mě trochu zklamala. Čekala jsem spíše rozhovory o tom,jak lidé přežívají zimy,jaké si dělají zásoby,kdy a kde se myjí. Je to spíš o tom,co celý život dělali. Taky je škoda,že když autor zmiňuje,že dostával pak zprávy o tom,jak lidé žijí teď,tak v knize alespoň stroze nezmínil,jak se život ,,poustevníků" vivinul dál.

Messilina
09.08.2018 5 z 5

Velmi zvláštní kniha, o velmi zvláštních lidech. Já osobně si netroufám hodnotit ani knihu, jako literární počin, ani ty lidi, co v ní vystupují. Jsou trochu jiní, ale neřekla bych, že je to jinakost ve špatném smyslu slova. Všichni jsou trochu hippies. Ale to přece bylo v šedesátých letech v pohodě a nikdo se nad tím moc nepozastavoval. Každý z nich měl důvod k odchodu z civilizace a já všechny tyto důvody beru. Myslím, že je dobře, že tato knížka vznikla. Snad pomůže nám obyčejným, v civilizaci žijícím lidem pochopit i ty, kteří prostě zvolili jiný život. Snad je budeme méně odsuzovat. Snad budeme mít méně předsudků. Protože, kdo z nás nechtěl alespoň jednou v životě se vším praštit a ,,odejít do lesů"? Ano, většinou jsme to neudělali a to je dobře, protože bychom se do těch lesů asi ani všichni nevešli. Ale je dobře vědět, že někdo to udělal, že nejsme všichni stejní. Vždyť v rozmanitosti je ta pravá krása.

Anie.M
07.08.2018 5 z 5

Na této knize mě velmi lákalo prostředí samoty, Šumavy a styl života, který vedou tito lidé. Naopak jsem se bála stylu psaní, rozhovory mě nikdy nebavily a nevtáhly do děje.
Po prvních řádcích jsem se nemohla odtrhnout a u některých příběhů jsem chtěla vědět víc, co bylo dál a jak to dopadlo.

Úžasná kniha, která na jednu stranu vyzdvihuje krásy přírody a jak je důležité jí porozumět, na druhou stranu se dozvídám o režimu, jak s ním lidé nesouhlasili a jak to ovlivnilo jejich životy. Zajímavé je i přemýšlet nad psychikou postav a i když to není žádné psychologické drama, dávají rozhovory spousty podnětů k přemýšlení.

Má původní představa o knize byla, že si přečtu příjemnou oddychovku o ideálním životě na samotě, který bych sama jednou chtěla.
Po přečtení se názor otočil o 180°. ne proto, že už bych netoužila žít v lesích, ale proto, jakým způsobem se tito lidé ocitli sami, ať už chtěně nebo ne; co všechno předcházelo v jejich životě, a že to vlastně není žádný med.

Evišťátko
03.08.2018 5 z 5

Skvělý literární počin! Zajímaví lidé, pozoruhodné osudy , myšlenky hodné k zapřemýšlení. Nicméně dva rozhovory či spíše dvě dané osoby byly pro mě svými postoji a názory nepřijatelnými,i když je to věc osobního názoru. Mě tak trošku zkazily celkový dojem z knihy, přesto má svou velkou hodnotu. Kdo určuje co je norma a kdo je normální?

Elosha
01.08.2018 5 z 5

Sonda do duší různě smýšlejících lidí. Jde to do hloubky a v tom je ta výjimečnost knihy. Skvělé, že to někdo uměl zachytit!

Barbora815

Výborný

MilBart
20.07.2018 5 z 5

Velmi zajímavý pohled na život, přírodu a vůbec bytí. Doporučuji.

Dragonian
20.07.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která se četla úplně sama. Plná zajímavých a silných příběhů, které jdou často do hloubky. Spousta myšlenek k zamyšlení...

ajla5
18.07.2018 5 z 5

Skvělé. Ženy mi byly sympatické.

senuf
16.07.2018 5 z 5

Kniha roku. A pro šumavského rodáka neskutečné pohlazení po duši.

hs777
14.07.2018 5 z 5

Kniha rozhovorů s neznámými šumavskými poustevníky a četla se jako napínavá detektivka. Obdivuji je, i když bych sama takhle žít nemohla ani nechtěla. A trochu jim závidím jejich nespoutanost a volnost.

Jolina
11.07.2018 5 z 5

Autor rozhovorů nezůstával na povrchu, ale šel velmi hluboko, tak hluboku, že jednotliví účastníci rozhovorů svěřili čtenářům ty nejniternější pohnutky. Jejich osudy - kromě jedné dámy, která si žije v podstatě svěůj vysněný život na samotě - jsou velmi dramatické, s přesahem do veřejného života, především do politiky v minulosti. Na první pohled romatické samoty jsou draze zaplaceny tvrdou dřinou, kterou však často přehlušují smutky z některých životních setkání, osudů, cest. Ráda bych pokračování...

Marcela52
08.07.2018 5 z 5

Velmi zajímavé rozhovory s lidmi, kteří dokázali odejít z tzv. civilizovaného světa do odlehlých koutů Šumavy. Určitě to musí být úleva, opustit všechny ty "vymoženosti", ale na druhou stranu je to především velmi tvrdý způsob života . Já osobně, bych asi dost věcí postrádala a chyběl by mi také větší kontakt s lidmi a kulturou. Přírodu mám moc ráda, ale spíše jako příležitostný únik. Přežívat tak, jak to autor čtenáři ve svých rozhovorech předkládá, bych určitě neuměla a ani nechtěla. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Zaujaly mě nejen životní osudy těchto horských samotářů, ale také úžasné fotografie Jana Šibíka.

Hotovson
08.07.2018 5 z 5

Já ty lidi obdivuju. Ta představa od všeho utéct, na všechno se vybodnout a mít svuj klid. Já bych to nedokázal, možná tak na tejden a pak bych utíkal zpátky. Jsem hroznej městskej člověk :) Asi zůstanu u čundrů a výletů do přírody, při tom si člověk taky odpočine.

Jeronym
04.07.2018 5 z 5

Trochu víc jsem si vybarvil mé představy o jednom možném útěku ze systému.
Překvapila mě inteligence a nadhled dotyčných. S většinou těch názorů souhlasím (s klystýrem tedy ne - ač ho nikomu neberu).
Jsem rád za takové knihy! Je v nich důležitá a hrozně moc přehlížená pravda.
Dnešní svět je absurdní...
Někdo to může odsoudit, někdo to chápat zas až moc. Může to být varování nebo snad i návod...?

Carra
04.07.2018 5 z 5

S některými samotáři souzním více, s některými méně. Nápad na toto téma se určitě povedl, kniha má krásné zpracování a rozhodně oceňuji, že autor použil formu rozhovorů, kde otázky jsou kladeny bez předsudků a je zajímavé sledovat, že i když samotu mají společnou, každý k tomu přistupuje jinak. Myslím, že každý má po přečtení rozhodně o čem přemýšlet.

deirdre
04.07.2018 5 z 5

Skvelý počin. Príbehy týchto ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodli žiť mimo civilizáciu sú silné a v mnohých prípadoch aj inšpirujúce. Obdivujem ich odvahu a odhodlanosť žiť vo svojej pravde. U niektorých ich pokoru a čistú vieru v Boha, v niečo, čo ich ďaleko presahuje. Niektoré pravdy môžeme prežiť len v samote, a niektorých k tomu dotlačí osud aj keď nechcú. O tom je táto kniha.

Honey19
04.07.2018 3 z 5

Docela zajímavá kniha. Některé rozhovory byly velmi zajímané, jiné nikoliv.. poměrově tak půl na půl. Stojí za přečtení.