Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492784/bmid_pulnocni-knihovna-RXB-492784.png 4 3319 796

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v Půlnoční knihovně, je přesvědčená o tom, že dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se má ale co nevidět změnit. Každá kniha v Půlnoční knihovně představuje život, jaký by Nora žila, kdyby se v určitou chvíli rozhodla jinak. S pomocí knihovnice se může začíst do jednotlivých knih a zjistit, kam by ji jiná rozhodnutí dovedla. Nora cestuje mezi vlastními životy a snaží se najít jeden, ve kterém by opravdu žít chtěla a mohla v něm zůstat. Při honbě za absolutním ideálem v nekonečnu možností je pak postavena před zásadní otázku: jak takový dokonalý, šťastný život vlastně vypadá?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Fobos

The Midnight Library , 2020

TercaHoney
17.01.2024 5 z 5

Už při anotaci této knihy, jsem věděla, že jí musím přečíst, jelikož na pararelní světy, kde žijeme různé životy věřím. Vědění, že jakmile něco chceme ať je to věc, osoba, povolání, prostě cokoliv existuje a stačí si to jen delší dobu představovat, jako kdyby to již bylo a ono se to stane je úžasné, aspoň mě se to již několikrát potvrdilo a to především po přečtení knihy od Evy Paclíkové ,,Vaše nová realita aneb jak se přesunout do pararelní reality", kde jsem se s tímto setkala poprvé.
Proto, když jsem si vybírala z x knih do čtenářské výzvy, tak tohle byla pro mě jasná volba a byla jsem zvědavá na děj knihy. Musím přiznat, že mě kniha velmi překvapila. Nejen, že z vlastní zkušenosti velmi dobře znám ten pocit, který Nora na začátku knihy prožívá, jelikož jsem si tím sama prošla. Naštěstí pro mě, se zajímám již několik let o seberozvoj, zákon přitažlivosti a tak jsem věděla, co musím udělat, abych se z toho dostala ven a díky tomu jsem stvořila knihu Deník k mému novému úspěšnějšímu já, která v listopadu 2023 vyšla. Samozřejmě, zřejmě nebudu jediná, kdo si kdy položil otázku, jak by to asi dopadlo, kdybych se tenkrát rozhodla jinak? Opravdu by to bylo lepší jak si myslím nebo stejně jako Nora bych byla zklamaná? Někdy je asi lepší nevědět, nebo nakonec zjistit, že tam kde jste nyní je výhra na plné čáře. Vždyť i my si můžeme vybrat život, jaký chceme žít. Stačí jen věřit a jít si zatím dokud ještě žijeme. Kdo ví, třeba zrovna my budeme mít to štěstí a zjistíme to dříve než se ocitneme v Půlnoční knihovně, abychom to zjistili.
Musím se také přiznat, že od kapitoly ,,Záhonky jsou zalité" mi čas od času samovolně tekly slzy.

Jaehyun
14.01.2024 3 z 5

Knížka se mi líbila, díky krátkým kapitolám se rychle četla a líbil se mi styl psaní. Není to ale knížka, co by ve mně zanechala nějaké extra pocity a znovu bych se k ní už asi nevrátila. Nicméně za mě fajn průměr.

Nora trpí depresemi a rozhodne se vzít si život. Ocitne se v půlnoční knihovně, což je místo mezi životem a smrtí, kde si může vyzkoušet, jak by její život vypadal, kdyby se v určitých situacích rozhodla jinak.

Jen tedy ruku na srdce, představa, že jsem na jejím místě a jsem rozhodnutá zemřít a najednou se ocitnu na místě, kde si můžu vyzkoušet jiný ze svých životů (a že všechny životy stejně stáli za prd), tak si o žádnou knihu ani neříkám a rovnou čekám na smrt. Ten, kdo definitivně skončil se světem nemá chuť pokračovat v tisíci dalších.

Natty
14.01.2024 5 z 5

Úžasná kniha. Na začátku mi pár stran trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale pak jsem se od knihy vůbec nemohla odtrhnout. Skvělá nevšední myšlenka na příběh, úžasně to vše na sebe navazovalo a byť jsem odhadla, jak to celé skončí, užila jsem si to. Určitě jedna z těch, které si jednou přečtu znovu.

Na konci kniha nutí k zamyšlení, zdali ten náš život je takový, jakým ho opravdu chceme mít, nebo s ním něco uděláme a splníme sny, které dlouho uchováváme v hlavě, bohužel již v podobě výčitek, že k tomu nikdy nedošlo.

„Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš."

Gabriela_K
14.01.2024 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, stránky mi mizely pod rukama, rozhodně doporučuju.

Anna27
13.01.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Zajímavý náměť, líbilo se mi to. Úplně to není můj žánr, takže nevím, jestli bych vydržela u tištěné knihy, ale je pravdou, že jak se dostala Nora do půlnoční knihovny, bylo to zajímavější než začátek knihy a na konci jsem byla ráda, že jsem doposlouchala.

animovanej medv
11.01.2024 5 z 5

Dokud se Nora nedostala do půlnoční knihovny, kniha mě moc nebavila. Od chvíle, kdy ale otevřela první knížku jak zase já knížku neodložila. Ačkoli tak od půlky jsem věděla, jak kniha dopadne i tak to bylo super čtení!

Bustedka
10.01.2024 5 z 5

Marketingová instagramová kráska. Titulka, co táhne.
Asi bude hodně záležet na tom, v jakém rozpoložení ji budete zrovna číst. Pokud se budete nacházet na nějaké životní křižovatce, může vás to doslova vtáhnout. Já jsem zároven sledovala seriál Loki, kde se taktéž cestuje časem a mezi paralelními světy, a tak jsem o všem přemýšlela zase z jiné perspektivy.
Závěr není překvapivý, ale občas je třeba si připomínat ty životní pravdy a moudra, aby na ně člověk nezapomněl.

fruitbueno
09.01.2024 4 z 5

Zajímavý námět, textu by však slušelo tak o čtvrtinu zkrátit. Všichni čtenáři tuším velmi rychle pochopí, kam děj spěje a co si má hrdinka ze svého putování odnést. Nicméně Půlnoční knihovna obsahuje řadu hezkých i celkem hlubokých myšlenek na závažná témata, a proto neváhejte a přečtěte si ji.

Hall3006
08.01.2024 5 z 5

Kniha, jenž jsem právě dočetl, čekala na ten správný čas až na ni dojde řada. Věřím, že je to tak se vším v životě a tato kniha, která má na obálce "román", není jen obyčejný román. Děj, zápletka a postavy jsou jen kostra na níž je umě vysocháno poselství o životě, filozofii a víře (ne náboženství). Je to mnohem čtivější než podobně laděné knihy Paula Coelho (Veronika se rozhodla zemřít). V každém životě Nory odehrávající se na stránkách najdeme nějakou pravdu o životě a nejde vůbec o to navštívit co nejvíce paralelních vesmírů. Vlnová funkce hroutící se v každém rozhodnutí do nového vesmíru tu je popsána velmi svérázně a ani nemusíte číst knihy o kvantové mechanice od Johna Gribina (ta s těmi koťaty je výborná) či jiných vědců zabývající se paralelními světy a dualitě "kočky v krabici".
Tuhle knihu by si měl přečíst každý a je jen na vás zda na konci víte, že žijete dobrý život nebo si řeknete: "hele tak já s tím životem něco udělám". Přečtěte si jí. Doporučuji a doporučuji ji doporučovat ji dál.

Sammy
07.01.2024 5 z 5

Nejdřív jsem se musela srovnat s tím, že jsem měla jiná očekávání, čekala jsem spíše fantasy, ne tolik filozofie a psychologie. Ale pak mě kniha vtáhla a já začala uvažovat z podobného hlediska i nad svým životem (jaká rozhodnutí bych změnila atd), což bylo zajímavé. Jak kniha skončí, jsem vytušila, ale jsem za to ráda.

smíšek437
07.01.2024 5 z 5

Právě teď dočteno.
Nebýt čtenářské výzvy,tak bych se s Půlnoční knihovnou minula.A to by byla škoda, protože mě neskutečně bavila.Jdu si poslechnout Bridge over troubled Water a vychutnat hezký pocit z knížky :)

skark
07.01.2024 4 z 5

Knihu jsem přecetla během jednoho dne. Téma je zajímavé, čte se hezky. Kdo chce, najde si v ní pár zajímavých myšlenek o smyslu života.
I když jsem od půlky tušila, jak dopadne, stejně mě bavilo číst dál, a i tak mě ještě dokázala kniha mile sem tam překvapit svým dějem.

Tichéroky2023
05.01.2024 2 z 5

Upřímně, čekala jsem víc od tohoto tématu, možnosti více životů, ale knihu jsem dočetla, asi se mi více líbila druhá polovina.
Jedna holka žijící v anglickém maloměstě není spokojená se svým životem, chce skoncovat, ale dostane se do půlnoční knihovny a má možnost žít další životy, které by chtěla žít a díky špatným rozhodnutím je nežila. Myslím, že je to skvělé téma, nabízí spoustu možností, Nora žije život olympijské vítězky v plavání, rockové hvězdy, vědkyně, spokojené manželky a matky, který jí ze všech těch životů nejvíce sedí, ale i tak ho ztrácí a dostane možnost .....Je to kniha, že jsme všichni strůjcem svých životů a i špatná rozhodnutí mají dobré následky a co jsme si mohli myslet, že jsme udělali špatně a měli jsme se pro to rozhodnout, vlastně nevedlo ke spokojenému životu, ani v tom životě olympijské vítězky nebyla šťastná, že štěstí je těžko popsatelné a dosažitelné .

TessieB
04.01.2024 5 z 5

Přečteno za jeden den. Ze začátku jsem si říkala, že to není žádná sláva, ale jak kniha plynula, přistihla jsem se, že si jí opravdu užívám. Nápad to nebyl nijak nový, ale zpracování se mi moc líbilo. Věřím, že si každý z knihy může něco odnést, pokud to zrovna "potřebuje". Našla jsem tam i několik zajímavých myšlenek, díky kterým si najde místo v mé knihovně.

pedroK
02.01.2024 2 z 5

Ne, pro mě to bylo povrchní, nudné. Námět dobrý, zpracování tak pro YA. Možný spoiler:
Nora je neustále nespokojená, fňuká jak puberťačka, musíme se proplétat jejími zmatenými životy s nezralými závěry. Výběr možných životů je taky takový pubertální. Nebavilo mě to a od půlky už jsem jen ztrácela čas a dočetla jen kvůli dceři. Ten boom kolem toho nechápu. Líbil se mi citát " Otázka není, na co se díváš, ale co vidíš ". Zazněl několikrát jako i jiné. I dialogy měly takový dost opakující se charakter. Nora se dostane do příběhu, je v něm jak cizinka, nic a nikoho si nepamatuje, nepoznává. A v každém příběhu totéž. Dialogy byly díky tomu opravdu chabé. To už byla nuda a otrava.
Dalo se to uchopit podstatně lépe a nemuset pořád opakovaně číst výčet toho, co Nora neodžila..plavání, rocková hvězda, ledovce, Austrálie..citáty a výstřelky z filosofie to taky nezachránily.

jejda.majda
02.01.2024 3 z 5

Další kniha, ke které mě přivedla Čtenářská výzva 2023. Trochu jsem se bála, že to bude nuda a taková ta echt slaďárna, ale nakonec to nebylo špatné.

Kniha se pěkně a rychle čte, ale nejde moc do hloubky. Spousty myšlenek a jednání by šlo popsat mnohem košatěji. Takhle mi přišlo, že jsme se kolem většiny zajímavých příběhů jen rychle prosmýkli, abychom se co nejrychleji mohli vrhnout na něco dalšího

Hlavní myšlenka knihy a její poselství je krásné a věřím tomu, že někomu se špatnou náladou nebo dokonce depresí tahle kniha určitě vykouzlí úsměv na rtech.

Nelituji, že jsem Půlnoční knihovnu přečetla, ale nebyla to pro mě žádná extra třída.

simona g.
28.12.2023 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, rozhodně fest zajímavý nápad/téma. Protkáno citáty a myšlenkami, které stopro sednou (jednou za čas) do životů nás všech. Skvěle se četla, určitě doporučuji!

Janulica
28.12.2023 4 z 5

Za mě je kniha tak trochu terapií pro lidi, kteří v životě tápou nebo se zrovna nacházejí v ne moc šťastné životní fázi. Kniha se hezky četla a mě umožnila si uvědomit, jaké mám štěstí, že žiju svůj hezký, stabilní a vyrovnaný život. Zhruba od půlky mi ale kniha přišla spíš jak motivační příručka pro seberozvoj než jako román.

Alethea_k
28.12.2023 4 z 5

Myslím si, že je kniha vhodná především pro lidi, kteří se cítí jakkoliv na dně či nejsou aktuálně v dobrém rozpoložení. Kdokoliv, kdo má pochybnosti o vlastním životním směřování si může uvědomit, že nic není ideální, že je třeba za život bojovat a celý si ho odžít, byť i s chybami.
Před rokem bych knihu ohodnotila 5*, nyní to vidím na 4,5*. Poslouchala jsem jako audioknihu a nemohla jsem se odtrhnout. Poslechnuto za 2 dny :-)
Líbila se mi celá myšlenka i zpracování. Nemyslím si ani, že by kniha byla jakkoliv zdlouhavá. Ano, mohla si na to přijít klidně dříve, ale na druhou stranu proč? Chvíle k zamyšlení se alespoň střídaly s chvílemi k odpočinku a odreagování se. Doporučuji, přečtěte si ji, i kdyby jen kvůli výzvě na DK.

Madelisi
26.12.2023 3 z 5

Toto je těžké ohodnotit. Představa, že život je košatý strom s miliony odboček mi imponovala. Námět instituce, kde se mohou vidět alternativní životy rovněž není špatný. Bohužel začátek je mírně depresivní. Ovšem, když se děj dostane do prvního alternativního života, tak vše začne mít spád. Objevovaní toho, co má Nora ovládat, má své kouzlo.
Zhruba od poloviny bylo jasné poselství knihy. S ním mohu souznít.
Závěr - stačí vydržet prvních pár kapitol.