Gazely

Gazely
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522477/bmid_gazely-65191cb6cd45e.jpg 4 1252 1252

Gazely jsou příběh bouřlivého týdne tří nejlepších kamarádek, které spolu kdysi chodily do třídy ještě s Prvokem, Šampónem, Tečkou a Karlem. Šárka v pondělí oslaví narozeniny, večer ztratí mobil a v úterý se jí kvůli tomu otřese život v základech. Karolína ve středu přivítá doma svého manžela, se kterým sice rok nežila, ale musí se to znovu začít učit. A Helena během pátku konečně uvěří, že by mohla zapomenout na rozvod, a znovu se zamilovat... Události těchto všedních dní je vrhnou do takových turbulencí, že asi ani jedna z nich večer před víkendem netuší, jak bude její život vypadat v neděli. Je to román o radostech, které nejde prožít bez odvahy, dále o nekonečném boji o rodinnou harmonii, a také o náctiletých snech, kvůli kterým je potřeba riskovat. Užijte si tu jízdu s Gazelami!... celý text

zuzu8480
07.02.2024 5 z 5

Kdo zná Patrika, ví, co čekat. Pohodové oddechové čtení,pokud teda zrovna nestojíte na křižovatce a neřešíte to,co jedna z hrdinek. Líbil se mi popis jednoho týdne pohledem více osob. Čteno v rámci ČV.

joanb
07.02.2024 5 z 5

Těch více než 400 stran uteklo jako voda. Je fajn, když se z krize na konci objeví happy end.

LunaL.
06.02.2024 4 z 5

Ctivy, hezky. O tom, ze i kdyz se nam v zivote vse nevede, tak nejdulezitejsi je, ze je nas :)

princesse
06.02.2024 5 z 5

Klasika od Hartla. Mělo to své slabší momenty, něco hodně přitažené za vlasy, ale vcelku realita podobná té, jak ji známe. Samozřejmě ne všichni jsou úspěšní, bohatí, nebydlí v prominentních pražských čtvrtích v domech se zahradou, ale řeší obyčejné, všední problémy nás všech. Neuvěřitelně čtivé, přečteno za jeden den, takže to o něčem svědčí. Bavilo mě to a doporučuji jako oddechové čtení všem.

esfinge
05.02.2024 3 z 5

Pohodová oddychovka. Ale abych pravdu řekla, pořád jsem čekala na nějaké wow. A to nepřišlo.

LendaS
05.02.2024 4 z 5

Dobrá oddychovka. Kdybych neznala autora, asi bych si nevsadila, že toto nepsala žena.

bigbabe
05.02.2024 4 z 5

První tři kapitoly byly napínavé, čtvrtá, kde se to mělo rozmotat či zamotat byla taková slabší. Ale celkově klasický Hartl.

Blanka586
04.02.2024 5 z 5

Knihu jsem přečetla za 2 odpoledne a byla perfektní. Patrik Hartl je hodně čtivý a tady se mu to opět podařilo!

Zuzulinka
04.02.2024 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.. a četla jsem ji jedním dechem..

koppy
04.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Závěr knihy trochu vylepšil dojem, který jsem měla na začátku. Nemám úplně ráda typ crazy komedií, kde se děj šroubuje nabalováním jednoho nepochopení na druhé. Podobně mi to přišlo tady. Jedna nepřečtená sms, jedna sms, kterou si přečte někdo jiný, jeden pohled, který partner jinak interpertuje, jedna nevinná lež a už je z toho nedorozumění, kdy potichu křičím "řekni mu doprčic pravdu!". Proč by proboha nemohla manželka říct manželovi, že jde na kafe s kolegou z práce? Proč musí říkat, že jde s kamarádkou a ještě ke všemu do míst, kde bydlí její otec a je tam její oblíbená prodejna kávy, kam samozřejmě jako na potvoru přijde její manžel nakoupit? Tahle situace a podobné další mě trápily. Ale na druhou stranu se mi líbilo propojení všech tří hrdinek. Jeden týden z pohledu každé z nich. Každá vypráví svůj příběh, řeší svoje starosti, přičemž občas se příběhy protnou a stejná situace se objeví v podání každé, samozřejmě z jejího úhlu. Závěrečný víkend to celé skoro až filozoficky společně uzavřel.
"Třeba je nutný se taky umět smířit s tím, že už jsme si jednou zvolily určitou budoucnost a odžily jsme z ní tak velkej kus, že už prostě úplně jinej život mít nemůžem."

kathla
03.02.2024 4 z 5

Netušíc, že Gazely jsou tak trochu pokračováním knihy Prvok..., jsem byla o to víc příjemně překvapená během četby :) Beze sporu lepší než kniha 15 roku lásky, takže za mne spokojenost. A to, že jsou hrdinky v mém věku, jim dává mé pochopení pro jejich jednaní a rozhodnutí, je tam ta uvěřitelnost. PS: na to číslo bych už také dnes nezavolala ;-)

Katerina015
03.02.2024 5 z 5

Moc se mi líbila, velmi čtivá

tatjana1737
03.02.2024 5 z 5

Včera dočteno. Knihu mi tchán předával ve středu s tím, že by ji tchyně potřebovala vrátit do konce příštího týdne, protože jí slíbila kolegyni na dovolenou. S ohledem na to, že jsem zase doma s nemocnými dětmi, prohlásila jsem ji, že do pátku mám přečteno. "Do toho příštího myslíš," smála se. - "Ne, do toho tenhle tejden," upřesnila jsem já :-).

Souhlasím s hodnocením, je to typická Hartlovina. Oproti prvotině je vidět posun v tom, že se autor víc "vykecává", kniha je výrazně košatější a delší než Šampon, Prvok, Tečka a Karel. U jiných Hartlových knih mi to trochu vadí, protože na uzavřeném prostoru rozehraje tolik motivů, že by to jiným autorům vystačilo na pentalogii, ale on to všechno zhustí do jedné knihy. Tady mi to nevadilo, i když těch skoro 450 stran popisuje dění v průběhu jen jednoho týdne - možná to bylo dané návratem do světa Šampona a spol., kterážto kniha se mi od PH líbí nejvíc.

Nemohu říct, že bych se identifikovala jen s jednou z "Gazel", ale v každé jsem našla nějaký střípek toho, co řeším buď já nebo moje kamarádky. Knížka je pro mě tak trochu generační výpovědí, zajímalo by mne, zda by stejné momenty na mě měly tentýž účinek při čtení třeba za 30 let, a jak příběh vnímají holky třeba o 10 let mladší než já. (Sama jsem téměř ve věku hlavních hrdinek.) Na tomto místě si dovoluji položit otázku: "Co Vy? Zavolali byste na to číslo, jak bylo nabízeno v závěru knihy?"

Dokážu si představit, že se k postavám Hartl vrátí třeba za 10 let a předloží nám další generační výpověď. Bude kniha taky zfilmovaná a Gazely budou hrát tytéž herečky jako v adaptaci Šampona a spol.?

Pokud někdo neřeší vyloženě podobné životní věci jako hlavní hrdinky, knížka pro něj bude milou oddechovkou. Líbí se mi Hartlův laskavý styl, v knize není žádný vyložený haj.l nebo sv.ně, hlavní postavy se k sobě chovají laskavě a neubližují si, čtenář z četby neodejde vnitřně rozložený. Pokud naopak řeší některé podobné situace a rekapituluje, zda svůj život skutečně žije nebo přežívá, pak mu knížka navzdory lehkému peru možná nabídne podněty k zamyšlení. (Jen nevěřím, že sama o sobě ho ke změně přiměje, na to je spousta věcí neuzavřených.) Každopádně ze současných autorů je pro mě Patrik Hartl vždy (a většinou jen s malými výhradami) sázkou na jistotu.

Ananas!

janadibelkova
03.02.2024

Jako vždy, neskutečná jízda, jděte do toho!! :)

milena9798
03.02.2024 3 z 5

Můj "první Hartl" a můj první dojem- taková pohádka pro dospělé ženy. Všechny hrdinky řeší problémy s rodiči, partnery, dětmi a profesí. Turbulentní týden. Nicméně každé ráno stojí na značkách, poznamenané nedostatkem spanku, přemíry alkoholu a pochybností. Všeho bylo tak nějak moc.

marketa1860
01.02.2024 3 z 5

Moc jsem se těšila, ale nevím, jestli se očekávání splnilo. Snad že se Patrik Hartl snažil psát pohledem ženy..., nejsem si úplně jistá, jestli jsou hrdinky knihy prototypem klasické ženy. Jejich životy a problémy se mi zdály dost přehnané, stejně tak reakce a postoje k jednotlivým situacím.
Pohodová oddychová kniha, která ale nedosahuje kvalit předchozích knih (Malý pražský erotikon, Prvok, šampon...).

Lenka276
01.02.2024 3 z 5

První část knihy, příběh Heleny, mě zaujal nejméně. Až bych řekla, že jsem se nemohla pořádně začíst. Prostřední část Kája byla lepší a nejvíce mě bavila Šárka. Tam to mělo celkem spád. Příjemné odpočinkové čtení.

Zdekat
31.01.2024 5 z 5

Zábavné a nápadité, od začátku mě drželo očekávání jak se vše rozuzlí, třetí přečtený a pro mě nejlepší román od Hartla. A je to kniha možná i víc pro kluky než pro holky - trochu takový "návod". Jen bych chtěl vidět, jestli se dá opravdu vše stihnout a ustát i ve skutečném životě tak, jak se to děje gazelám...

gladya
31.01.2024 5 z 5

Je to Hartl v tom dobrém i špatném. Dávám plný počet hvězdiček, protože se mi to z Hatrlových knih, které jsem četla, libilo asi nejvíc. Četlo se to hodně dobře. V kategorii oddechové čtení je to fajn.
Co mě zaujalo? Řada postav jsou úspěšní a bohatí lidé, kteří se znají se slavnými lidmi. A přitom vlastně prožívají stejné rodinné a vztahové situace, jako každý z nás.

Lachtaan
31.01.2024 4 z 5

Zcela nejlepší Hartlovo dílo dostalo svůj spin-off a já mohl zkonzumovat více jak 400 stran poutavého čtení, které sice místy hraničí s moderní červenou knihovnou, místy si připadáte, jak kdyby se k vám dostali Horákovi v knižní formě nebo jako chlap vůbec nemáte u takového titulu co dělat, stejně vás ale vyprávění všech třil Gazel tak pohltí, že to přelouskáte během jediného týdne. Byla to další fajn jízda, jíž by se měli inspirovat všichni scénáristé novodobých českých romcomů a telenovel.

ženy humor kamarádky

Patrik Hartl