Sama čepel

Sama čepel https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22973/bmid_sama-cepel-663f2d755b893.jpg 4 581 581

První zákon série

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: barbarského bojovníka Logena Devítiprstého, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, Jezala dan Luthara, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a závodním šermem a inkvizitora Glokta, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí mistra čaroděje Bayaze) rozhodl jinak... Dotisk v r. 2014... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The First Law: Book One The Blade Itself , 2006

Ronnie68
11.08.2020 4 z 5

za mě zajímavá kniha, která se četla jedním dechem ....

DBjel
25.05.2020

V rámci kategorizácie sa pre Abercrombieho trilógiu Prvý zákon v angličtine používa pojem „grimdark“, a ako už z tohto názvu vyplýva, ide o skutočne temný, cynický a krutý svet, ktorý zároveň formuje aj správanie a psychológiu hlavných postáv. Tie sú mimoriadne originálne a čo je zaujímavé, v diele takmer úplne absentujú kladní hrdinovia. Vďaka spočiatku menšiemu počtu dejových línii sa autor sústreďuje na detailnejšie vykreslenie charakteru postáv, ktoré nie sú jednorozmerné, ale ich konanie je ovplyvnené viacerými motiváciami, ktoré sa v žiadnom prípade nevyznačujú pátosom alebo akýmikoľvek ušľachtilými ideálmi, typickými pre klasickú fantasy typu Tolkien.
Čo sa týka samotného deja, čitateľa zaujme najmä tematická podobnosť s Piesňou ľadu a ohňa od G. R. R. Martina v zmysle sústredenia sa viac na politické a osobné intrigy, nie na megalomanské vykreslenie fiktívneho sveta (Stredozem, Malaz) a už vôbec nás nezaťažuje detailne prepracovaným magickým systémom (Sanderson), ktorý plní v knihe skôr marginálnu úlohu. Svet v ktorom sa pohybujeme teda nepatrí medzi najväčšie alebo najdetailnejšie spracované, avšak podľa môjho názoru to vôbec nevadí. Autor nám fungovanie sveta sprostredkováva najmä prostredníctvom konania postáv a nezaťažuje nás detailným popisom a zbytočným vysvetľovaním čo a ako.
Knihu by som odporúčal najmä ľuďom, ktorí majú kladný vzťah k Martinovmu a Sapkowského realistickému štýlu vyobrazenia fantastických reálií plných intríg, s výrazne obmedzenými magickými a nadprirodzenými javmi.

OUTbrain
25.04.2020 4 z 5

Úvod do děje.. Ach jo. Ale postavy zajímavé, psáno dostatěčně chytře, ale ne rozvlákle.

Thekingofdisco
09.03.2020 3 z 5

Má to styl, má to skvělé postavy, je to správně drsné, ale něco mi tam chybělo...
Další díly určitě ale zkusím.

TomTomis
04.03.2020 4 z 5

Mohl by mi někdo vysvětlit, co je to noir fantasy?
Jinak ke knize- Pro mě nejdéle čtená fantasy vůbec. Přerušovaná čtením jiných knih, které mě zrovna bavily víc, což v zásadě tuto knihu docela oslabilo. Autor předestírá kupu postav a vše se schyluje k válce, která do děje zasahuje zatím jen okrajově. Samostatně tento díl nefunguje. Bez dalších dílů se mi první díl zdá jen takové zamotávání, intrikování, odbíhání od jedné postavy k druhé. Ale nějak se mi nechce hned sahat po další knize. Zřejmě známka toho, že mě autor nenavnadil tak moc, abych se vrhl na další díl. Po dočtení jsem dal nakonec 4/5. Konec spěchal k poslední stránce rychle, i když moc netušíme motivy některých postav, což mi trochu vadilo.
Co mi ale vadí hodně, je chybějící mapa tohoto prostoru. Nějak bych si vše mohl lépe představit. Správná fantasy by ji mohla mít... Neexistuje aspoň nějaká amatérská? :)

CharlesWard
02.03.2020 1 z 5

Je mi líto, ale tentokrát musím jít s hodnocením proti proudu. Pokud čtu fantasy trilogii (viz Lepka, Ryan, MClelann) tak nějak očekávám, že první díl představí hlavní postavy a alespoň letmo uvede čtenáře do děje. Což Abercrombie rozhodně nedělá. Místo toho, na chudáka čtenáře vrhne několik postav, naprosto beze snahy, aby se snad obtěžoval s jakýmkoliv vysvětlováním a čtenáři plav! Ne takhle si tedy začátek fantasy série nepředstavuji! Po pravdě mě tímto pojetím Honza nakrknul natoli, že se budu setsakramentsky rozmýšlet, jestli (vůbec) sáhnu po druhém dílu...

Kuzzie
29.02.2020 4 z 5

Ale jo. Určitě je to velice zdařilý úvod do toho,co se odehraje v dalších dílech. Velké množství zajímavých a řekla bych i celkem originálních postav. Tak kde mám další díl?

Vera Silent
23.02.2020 5 z 5

Pro me je tako kniha mezi 4-5 *: ke konci mi doslo, ze mam moc rada vetsinu postav a tak kvuli nim davam plny pocet.

Asi nejvetsi uskali pro vetsinu ctenaru bude absence deje. Jako fakt, 430 stran bez deje, sem taky netusila, ze to jde a ze mne to navic muze bavit. Prvnich 200 stran jsem dej jeste hledala, pak jsem se smirila s tim, ze o tom to (evidentne) neni. Je to pouze vykresleni vsech tech uzasnych postav, sveta a priprava kolosalniho dobrodruzstvi.

Moje pocity na zacatku knihy: Glokta je odporny, Logen vcetne jmena divny typek se slabosti pro svuj kotlik, Jezal nesnesitelna fnukna; proc tu proboha nejsou zadne zenske postavy; ze se autor nenamaha vysvetlit realie a terminy me ani neudivuje.

Na konci knihy: Glokta je fakt trida, doufam, ze jim vse nakope p*del, Jezal ma potencial byt mou oblibenou postavou, Logen je chlap na spravnem miste, konecne zensky postavy (Ferro, Ardee) a ty jsou vsechny brutalni drsnacky, ktere me bavi cist. Zadny sex (trochu zklamani), kompenzaci jsou ovsen hektolitry krve.

Je velmi odvazny pocin obetovat celou prvni knihu na pripravu hlavniho dobrodruzstvi v dalsich knihach, ale diky skvelym postavam se to (snad) vyplati. Me to osobne bavilo vice nez Hra o truny, ty me dovadeji k zoufalstvi, kdezto Sama cepel me moc bavila a casto rozesmivala.

PavkaHu
18.02.2020 3 z 5

Ne, ne, tudy pro mě cesta nevede. Postavy mě nezaujaly, styl autora žádná sláva. Tady si někdo hraje na Hru o trůny...

dpxcz
26.01.2020 3 z 5

Bohužel i přes všechny ty kladné ohlasy na knihu mám asi opačný názor. S knihou jsem se docela pral. Bylo to jak na horské dráze. Jednou mě to bavilo a za chvíli zase ne. A ty chvíle, kdy mě to nebavilo, převládaly. Kniha je napsaná dobře, ale prostě mi nesedla a nechytla mě jako třeba Rothfussova Kronika královraha nebo Šlechtovo Krvavé pohraničí, kde jsem hltal každou knihu z těch 11 dílů.
Další díl už číst nebudu...

sarka9190
13.01.2020 5 z 5

Chvíli jsem váhala mezi 4 a 5, už dlouho mne tak knížka nebavila, abych ji docitala během 2 dnů do druhé hodiny ranní. Ta poslední hvězdička je za inkvizitora Gloktu. Nádherně sarkasticke špinavé akční dobrodružství.

PetrCepek
11.12.2019 5 z 5

Skvělý start skvělé trilogie plus několika dalších navazujících knih a předcházejících povídek. Od tohoto Angličana je každá kniha zážitek.

Ashen-Shugar
08.10.2019 5 z 5

Vynikající kniha, netřeba psát dlouhých komentářů, protože všechno důležité už bylo níže napsáno. Jezal dan Luthar s jeho myšleknovými pochody je jeden z mých nejoblíbenějších knižních hrdinů. Je to takový Arnold Rimer psané fantasy, který se pozvolna a nedobrovolně mění na Eso RImmera :-)

denniys
13.08.2019 5 z 5

tak tohle si nechám líbit :) zase jednou knížka, co se s tím nesere a každá postava je diametrálně odlišná od všech ostatních.. Glokta - mučený, jenž se stal mučitelem se svými úžasnými sarkastickými myšlenkovými pochody, které mě prostě šíleně baví :)..Jezal - arogantní parchant, kterého pro jeho naivitu stejně žerete a doufáte, že Ardee mu to natře :)..West - spravedlivý chlap toužící dostat se dál i bez urozeného původu..Bayaz - první z mágů, který magii moc nechce ukázat, ale přesto chvíle, kdy odemkne věž a vytře zrak Gloktovi je nezapomenutelná a stejně tak chvilkové momenty, kdy ukáže, co je zač.. Ferro - divoška, která je tak zajímavá, že toužím o ní vědět víc... a hlavně Logen - Devítiprsťák je kotvou celého příběhu!! za mě je jednoznačně nejlepší, nejsympatičtější a nejmilovanější hrdina!!! a ještě žije :) ...smekám, hodně povedená kniha a těším se na pokračování, kéž mu nedojde dech ;)

"Nevíš? Příště, i kdybys spadl z útesy s meči v rukou, chci tě dole vidět rozbitého na kusy, ale se zbraněmi pevně sevřenými v mrtvých prstech, je to jasné??" Varuz Jezalovi
" Ještě žiju! Já ještě žiju " Logen

parxel
28.05.2019 5 z 5

Sama čepel je úvodní dílem lehce temné fantasy trilogie. Hned na počátku mne tato kniha zaujala partou sympaťáků v hlavní roli. No uznejte inkvizitor, nafoukaný hejsek, despotický čaroděj a potom barbarský vrah, který se sem tam promění v berserka a pak povraždí všechno co nachází v jeho okolí. Prostě partička, se kterou by jste hned šli na pivo.

Navzdory tomu jsem si tyto postavy postupně celkem oblíbil. Teda až na pana čaroděje starýho plešku. Ten mi k srdci dvakrát nepřirostl. Zato inkvizitora Gloktu jsem si zamiloval hned. To je postava jako lusk. Od začátku totiž můžete sledovat jeho myšlenkové pochody a porovnávat je s jízlivými poznámkami, které říká na venek. A to je pravé čtenářské nebe.

Místy kniha může působit, jako takový pomalý rozjezd, ale není tomu tak. Ve skutečnosti se hned od počátku dějí důležité věci, ale teprve po dočtení celé trilogie pochopíte, že sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Takže za mě parádní lehce temná fantasy. Jenom se nenechte odradit tím, že se zdánlivě nic neděje. Závěr trilogie vás totiž vyvede z omylu a při zpětném pohledu uvidíte, že do sebe vše pěkně od začátku zapadá.

Knihu bych doporučil všem fanouškům fantasy, kteří si příliš nepotrpí na černobílé rozdělení dora a zla.

jxr
17.05.2019 5 z 5

Výborně napsaná výpravná fantasy trilogie mi byla doporučena se slovy: „ Co čteš, rychle dočti a nezačínej nic jinýho….toto je nejlepší knížka, kterou jsem kdy četl…“ Po fantasy knížkách od Rayena, které považuju za skvost v tomto žánru, jsem bral doporučení v klidu a s chladnou hlavou…byl jsem však mile překvapen, jak moc se mi kniha líbí. Od první stránky si mě podmanila, jako nějaký portál mě vtáhla do děje a uvěznila ve svých stránkách. První díl – Sama čepel – vypráví příběh dobrodruha, proslulého válečníka a zabijáka Logena Devítiprsťáka, inkvizitora Glokty , proslulého tím, že dokáže vymámit přiznání od kohokoliv svými nemilosrdnými prostředky, syna královského maršála a věhlasného šermíře z Adovy Jezala, divoké jižanské uprchlé otrokyně Ferro Maldžinn a proslulého prvního mága a čaroděje Bayaze, které osud svede dohromady a vyšle na nebezpečnou misi pro záchranu království. Království se ocitlo v kleštích dvou nemilosrdných národů – sever pod krutovládou samozvaného krále Bethoda a jižní země, které si dělají nárok na ukořistěné území jižního cípu království, hrozí válkou. Ocitneme se v pustých a mrazivých severských krajích plných divochů a surových nájezdníků, navštívíme jedno z největších měst království – Adovu - plnou křivolakých uliček, městského mumraje, kde okusíme život šlechty…budeme procházet žhavými jižními kraji na hranici poušti, kde vzkvétá obchod s otroky…už se těším na druhý díl.

brodequin
14.05.2019 3 z 5

Opět si připadám divně, když se liším od ostatních oslavných názorů. Musím říct, že jsem měl docela problémy a s knihou jsem se doslova pral. Jako na horské dráze, jednou mě to bavilo, abych se za několika stránkami začal nudit. Pár věcí je jasných - dobře se to čte. Napsané je to opravdu dobře a to bylo možná to, co mě přimělo u knihy zůstat. Další věc - výborně napsané postavy. Dějové linky se střídaly a nebýt té Logenovo, asi bych to ani nedočetl. Tak nějak jsem vsadil na to, že je to pouze rozjezd a že se začne něco pořádného dít až ve druhém díle. (Čtu již druhý díl, cca 15% a pořád se nic neděje.) Nevím, opravdu nevím, proč to má takové ohlasy, když tomu chybí nějaký spád. Dějová linka, úplně základní, je jen nastíněna...a to je pro první díl vše. Jestli mě ani druhý díl nenadchne, asi se na to vyprdnu.

Dragonian
09.04.2019 4 z 5

Jako první díl série hodně slušné. Konec jsem naprosto hltal a už se těším na druhý díl.

postoran-CZ
02.04.2019 5 z 5

Knížka na doporučení a musím uznat, že po nějaké době opět dobrá trefa. Naprosto skvělé postavy (inkvizitor Glokta je prostě super!), které jsou vsazeny do zajímavého světa a které nikde moc jinde nenajdete. Okamžitě jsem se jal hledat další díly. Vypadá to na dobrou jízdu v dalších knihách. Rozhodně k tomu je dobře nakročeno.

tartan
15.01.2019 5 z 5

Fantasy ostrá ako sama čepeľ? Áno! A čo jej "hrdinovia"? Nápodobne! Že absentuje nejaký výraznejší príbeh? No a čo?!

Od Abercrombieho som zatiaľ čítal len jednu poviedku (Podělaná práce v antológii Meče a temná magie) a tá ma ktovieako neuchvátila. Na tieto jeho romány som sa preto nechal dlhšie presviedčať, ale nakoniec neľutujem. Naopak. Hoci príbeh samotný sa veľmi neposúva, ale postupuje len pomaličky, krôčik za krôčikom (niekedy som mal dokonca pocit, že jeden krok dopredu a dva dozadu), Abercrombieho postavy i situácie, do ktorých ich autor naváža, to viac ako bohato vynahrádzajú. Každá línia je niečím zaujímavá, každá postava (aj postavička) má niečo do seba. Nenudil som sa ani chvíľu a hoci poznám aj lepšie a zaujímavejšie fantasy, Abercrombieho "hrdinovia" sa mi zarezali hlboko pod kožu.

dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

Joe Abercrombie
anglická, 1974