První dojmy

První dojmy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245302/mid_prvni-dojmy-0yg-245302.jpg 4 174 174

Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek? Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století. Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku – a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky. Podobně jako v úspěšném Dobrodružství milovníka knih vypráví Charlie Lovett úchvatný příběh o lásce a literárních záhadách, který si vychutnají nejen obdivovatelé a obdivovatelky Jane Austenové, ale všichni ti, kdo propadli vášni zvané čtení.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Paseka

The First Impression , 2014

lapagerie
05.09.2016 3 z 5

Román mě moc nezaujal. Příběh Jane Austen mě oslovil více než Sofiin a zločin mi do nálady knihy tak nějak nezapadl. Klidně bych se obešla bez něj.

Karolína52
08.07.2016 4 z 5

Celkově se mi román líbil, ale víc mě v této knize zaujal příběh Jane Austenové.
Určitě si ještě přečtu Dobrodružství milovníka knih.

blazkoma
02.07.2016 5 z 5

Příběh jako stvořený pro milovníky knih a Jane Austenové. Vstoupíte do světa knih z druhé ruky se starým zatuchlým zápachem a pustíte se do pátrání po vzácném náčrtu dobře známé Pýchy a předsudku. Příběh se odehrává ve dvou časových liniích a bez ohledu na to, která z nich se vám zalíbí víc, pohltí vás hřejivá atmosféra, kde knihy mají svůj význam a uvědomíte si, kolik přinášejí radosti a kolik toho pro druhé znamenají. A samozřejmě nesmím zapomenout na první dojmy, měli bychom být opatrní v utváření předčasných závěrů.

Modrina
15.04.2016 5 z 5

1. Knihy, které se odehrávají ve dvou časových rovinách, mám moc ráda.
2. Jsem detektivková.
3. Knihy Jane Austenové mě provázejí od dětství.

Mohla se mi snad tahle kniha nelíbit? :) Moc se mi to líbilo. A ač je - jako u Jane Austenové - víceméně jasné, jak to všechno dopadne, byla jsem docela napnutá. No, jsem opravdu ráda, že jsem na tuhle knížku narazila.

bookworm007
05.03.2016 4 z 5

Docela příjemné odpočinkové čtení, u kterého jsem si uvědomila, že mám velký dluh vůči Jane Austenové

Vědruna
23.02.2016 5 z 5

Pěkné ženské čtení. Bavily mě dvě roviny příběhu, historie i současnost. Nejsem úplně zarytá fanynka Jane Austenové, knihu jsem si přečetla spíš proto, že jsem četla už před časem knihu Dobrodružství milovníka knih, které se mi líbilo. Při četbě jsem si vzpomněla na titul Město šťastných lásek od Františka Kožíka, který využil stejný princip dvou dějových rovin, historické a současné - pravda současné před čtyřiceti lety. Pro lidi, kterým se líbily První dojmy a mají rádi město Telč, zkuste Město šťastných lásek.

Modrý medvěd
02.02.2016 4 z 5

Krásný sluneční den,mírný větřík, lavička v parku či příjemné místo u řeky. Tato kniha. A máte dokonalý okamžik.

bookcase
28.01.2016 5 z 5

Jedním slovem: Jéééééé :). Nádherný příběh. Romantický i napínavý, uchovává si kouzlo knížek Austenové. Lebedila jsem si.

Lenu04
17.12.2015 5 z 5

Pro mě úžasná kniha! Skvělé spojení minulosti (Jane Austen) a současnosti (Sophie), detektivní zápletka se mi líbila - bylo to napínavé, i když člověk tuší, jak to dopadne:)

aajuska
15.09.2015 4 z 5

Krásná oslava čtení a literatury. Baví příběh že současnosti i smyšlené pozadí vzniku Pýchy a předsudku. Bohužel ke konci je zápletka přitazena za vlasy a dostáva se k tomu, co Sophie v předchozím ději sama kritizuje - neverohodnosti a nerealnosti. Ale možná to byl záměr.. Každopádně plus za nápad a čtivost.

dqenisa
06.08.2015 5 z 5

Tuhle knizku jsem objevila v malem zapadlem knihkupectvi v Praze a hned me zaujala nevim cim, jestli obalkou nebo nazvem, proste jsem citila ze si ji musim koupit. Uz po prvnich strankach jsem zjistila, ze jsem udelala spravne. Ze zacatku je to romanticka oddychovka a pak se to zvrtne a pribeh zacina byt pekne zahadny. Stoprocentne vas to pohlti. Nikdy jsem J.A. moc necetla, ale jeji pribeh mi v teto knize nevadil. Moc se mi taky libilo, jak se prolina historie a soucastnost. No proste bozi.

Šárka5875
07.07.2015 4 z 5

První dojmy začínají jako romantický příběh a postupně vplouvají do lehce detektivního žánru. V románu se prolínají dvě časové linie. Příběh Jane Austenové odehrávající se na přelomu 18. a 19. století a příběh Sophie Collingwoodové v současnosti. První dvě třetiny knihy se mi líbily mnohem více než třetina poslední. Sophie byla najednou úplně jiná dívka. Nedokázala jsem jí věřit její myšlenkové pochody, její řečnické obraty. Neseděly mi k ní. Také konec mi přišel příliš pohádkový, až kýčovitý. Přesto se mi kniha líbila, četla se dobře a určitě doporučuji.

Adris
23.06.2015 4 z 5

Zajímavý román, psaný krásným "staroanglickým jazykem" (snažíc se vést knihu v duchu jazyka jež používala Jane Austen). Mnoho ukázek z různých děl Jane, na které si autor vymyslel svůj příběh. Střídá se zde minulost a Janein příběh a současnost a Sophiin příběh. Trochu laděno do detektivního románu. Hodnotím jako pěkné čtení na léto.

Henriette
20.06.2015 4 z 5

Hodně dobrá knížka střídající dvě časové roviny. V jedné sledujeme rodící a rozvíjející se vztah Jane Austenové a jejího duchovního přítele, spolu se vznikem jejího kultovního díla Pýcha a předsudek. A v druhé naši hlavní hrdinku, jak se potýká se smrtí svého milovaného bibliofilského strýce, dědí jeho byt, začíná pracovat v antikvariátu a hledá podivnou starou knihu, o kterou se najednou zajímají hned dva zájemci. K tzomu se potýká s vlastními vztahy...směr romantiky, dobrodružství, napětí a starých knih. Skvělé! Tleskám. Moc se mi to líbilo. :)