První dojmy

První dojmy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245302/mid_prvni-dojmy-0yg-245302.jpg 4 174 174

Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek? Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století. Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku – a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky. Podobně jako v úspěšném Dobrodružství milovníka knih vypráví Charlie Lovett úchvatný příběh o lásce a literárních záhadách, který si vychutnají nejen obdivovatelé a obdivovatelky Jane Austenové, ale všichni ti, kdo propadli vášni zvané čtení.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Paseka

The First Impression , 2014

Ennie
29.03.2019 5 z 5

Dlouho jsem se nemohla začíst do žádné knihy až přišla tahle. Vtáhla mě do děje, bavila mě a rozhodně ji doporučuji :). Více mě bavila část z přítomnosti a ocenila bych trochu více romantiky. Ale jinak si nemůžu stěžovat.

Janule809
16.03.2019 3 z 5

Pěkná oddechovka

katchamccall
11.03.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Před lety jsem z donucení (k maturitě) četla Pýchu a předsudek. Dodnes si pamatuji, jak mě to brutálně nudilo. Na "první dojem" mě nezaujala a byla jsem přesvědčená, že ji už nikdy číst nebudu:). Nikdy neříkej nikdy. Díky "Prvním dojmům" od pana Lovetta jsem nenáviděnou knihu vzala opět do ruky a ejhle, čtení si náramně užívám.

janelka2
17.02.2019 3 z 5

Dala bych tak tři a půl hvězdičky. Kniha se mi vcelku líbila ale vzhledem k tomu že jsem nikdy Jane Austenovou nečetla tak jsem z knížky úplně odvařená nebyla. Za mě bych se zaměřila asi víc na přítomnost. Ale nevadilo mi si knížku přečíst.

MakiMel
27.01.2019 5 z 5

Pro milovníky Jane Austenové je to zajímavý námět. Krásně propracované střídání minulosti a současnosti. Byla bych nakloněna tomu celému i věřit, kdyby na konci nebylo upřesnění fikce a faktu.

freejazz
13.11.2018 5 z 5

radosť čítať. a pre knihomola zvlášť. bolo tam síce veľa podozrivých „padouchů“ a trochu veľa nelogických krokov hlavnej hrdinky, ale celkovo to je bravúrne napísané kompaktné dielo z pera vzdelaného autora, ktorý si váži čitateľa - v dnešnej dobe celkom vzácny produkt.

aginecka
14.09.2018 4 z 5

Ukázková červená knihovna, jasně daný příběh i postavy, povinný happyend - žádná překvápka. Ale přesto, že jsem každý "zvrat" předvídala padesát stránek dopředu, rozhodně jsem nepředvídala, že mě První dojmy tak chytnou! Spousty knížek, prostředí antikvariátu a hlavně život Jane, třebaže fiktivní, to je kombinace, které se nedá odolat!

VenuseV
19.07.2018 5 z 5

Nádhera. Miluju knihy a příběh o milovnici knih, psaní knih, lásce nejen ke knihám a ještě k tomu detektivka. Tohle mě opravdu moooc bavilo. Nejsem úplně zažraný fanda Austenové, ale tenhle typ vyprávění mám moc ráda. DOPORUČUJI!! :-)

janyska13
21.06.2018 4 z 5

Po dlouhé době konečně kniha na motivy Jane Austenové, či inspirováno jejím psaním, která se mi opravdu líbila a zaujala mne. :) I když je to smyšlené a nezakládá se to na realitě, kniha mne moc bavila. :)

verense
16.06.2018 3 z 5

Ideální kniha na letní dovolenou - nenáročná, s patřičnou dávkou romantiky, okořeněná zločinnými úmysly, završená happyendem. Jen doufám, že se Lovett v budoucnu nedá na psaní detektivek, tudy jeho cesta rozhodně nevede. Ale z prostředí antikvariátů a milovníků knih si od něj ráda zase něco přečtu, umí o svém oboru psát poutavě.

pip11
24.05.2018 5 z 5

Mé dojmy jsou báječné :) Moc příjemné prolínání minulosti se současností, četla se velmi lehce a svižně. Celý příběh byl moc příjemně vymyšlen i zpracován a mohu pouze doporučit. Prostředí obou úrovní bylo tak zajímavé, jak jen to jde. Určitě brzy sáhnu po druhé knize a doufám, že se budu bavit stejně skvěle. Jen škoda, že zatím vyšly pouze tyto dvě knihy.

TeaPeter
16.03.2018 4 z 5

Dokonalá ta kniha nebyla, ale nebyl to špatný nápad využít některé rysy psaní J. Austenové i pro moderní knihu. No řekněte sami, jestli příběh hlavní hrdinky a epilog také tak trochu nepřipomínají Pýchu a předsudek. Knihu mohu doporučit všem, kteří se trochu zajímají i o literární historii.

cukrovka
01.03.2018 4 z 5

Příjemná, čtivá kniha s detektivní zápletkou a trochou romantiky. Příběh oživuje prolínání současnosti s minulostí.

petunkav
03.01.2018 4 z 5

Nenáročná, velmi hezky se prolínající kniha dvěma dobami. Kniha přímo určená ke čtení v klidné vánoční době, kdy jsem ji četla já.
Konec trochu přehnaný, jako z červené knihovny. Ale přesně něco takového jsem asi právě teď potřebovala číst.

Eve_linnka
16.11.2017 4 z 5

Kdo má rád knihy Jane Austenové, nevadí mu prolínání minulosti se současností a zároveň rád čte detektivky, tak tohle vše v této knize najdete. Krásná odpočinková kniha.

Michalka98
11.11.2017 5 z 5

Krásné, kniha naprosto splnila má očekávání. Líbilo se mi časové prolínání, kdy jsme se potkali s mladou Jane Austenovou. Je pravda, že ten kriminální závěr bych klidně vypustila, ale celkový dojem knihy nezkazil. Ještě mě také trochu mrzelo, že Erik nedostal více prostoru a možná to, že Richard Mansfield je smyšlený (i když jsem se dočetla, že v 19. století žil herec toho jména). To jsou ale opravdu maličkosti :) Nejvíce mě dojala poslední část ve které vystupuje naše slavná spisovatelka. To i slzička ukápla. Hlavně oceňuji, že autor Prvních dojmů má Jane Austenovou upřímně rád, to bylo cítit z každé stránky. Čtení jsem si báječně užila, nemohla jsem se odtrhnout, a proto doporučuji všem fanynkám slečny Austenové.

Lena91
06.11.2017 5 z 5

Snad ani není možné se rozhodnout, která z knih Charlieho Lovetta je lepší. Obě jsou úžasné, propracované a čtivé natolik, že odtrhnout se je téměř nemožné. Pane spisovateli s velkým P.. ...chci další příběh :)

novina
14.03.2017 5 z 5

Zajímavá zápletka a moc se mi líbilo časové prolínání.

katajanci
27.01.2017 4 z 5

Na začátek dvě menší výtky - kdo je tady darebáka, kdo ten hodnej a jak to s nimi nakonec dopadne bylo jasný od samého začátku, ať už jste Austenovou četli nebo ne (ale tak to vlastně mělo být); a ten konec to bylo teda trochu zbrklý a přeslazený jak čokoláda. Jinak ovšem naprosto perfektní. Zdaleka nejvíc jsem si oblíbila strýce Bertrama - kdo z knihomolů by ho nechtěl alespoň potkat. Příběhy Jane i Sofie měly spád, nechybělo napětí, zápletka se pěkně rozuzlovávala a kapitoly byly tak akorát dlouhé, aby mě donutily přečíst si vždycky aspoň ještě jednu (a tak dál až do rána).
Na příště si ordinuju Dobrodružství milovníka knih a kompletní Austenovou, kterou sice z filmů dobře znám, ale knižně jsem se s ní naposledy střetla při povinné četbě a to už tedy pár let bude.

machelka
26.10.2016 5 z 5

Pro milovníky Austenove doporučuji.