První cesty do Země Leninovy

První cesty do Země Leninovy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227913/bmid_prvni-cesty-do-zeme-leninovy-3D0-227913.jpg 4 1 2

Tři "povídky" - výňatky (či výroky) z knih: Pravda o Sovětovém Rusku (Bohumír Šmeral), Cesta za poznáním (Ivan Olbracht) a Vítězný pochod (Marie Majerová) uspořádané Vilémem Kúnem. Všechny se vztahují k cestám autorů do Sovětského Ruska, krátce po jeho vzniku. Vzhledem k tomu, že autoři byli skalní komunisté (B.Šmeral dokonce zakladatel Komunistické strany Československa), je nutno jejich obsah brát s ohledem k době, kdy texty vznikaly a také s vědomím, jak tuto dobu jejich autoři vnímali a jak se k popisovaným událostem stavěli ...... celý text

ZuzanaMrh
02.07.2017 4 z 5

Skutečně zajímavá kniha. Zážitky Šmerala a Olbrachta jsou podle mě popisovány víceméně realisticky. Majerová si je dost přikrášluje.

Rozhodně doporučuji k přečtení všem, kteří se zajímají o období vzniku komunizmu, jeho vliv na literaturu, apod.

ZuzanaMrh
06.11.2014 4 z 5

Kniha se mi dostala do rukou víceméně náhodně - v bedně s nechtěnými knihami z nějaké pozůstalosti. Zatím jsem do ní jen nakoukla, ale myslím, že bude stát za přečtení (a ponechání v mé knihotéce). Minimálně proto, že je názornou ukázkou komunistické propagandy... zachycuje vnímání světa převratných změn.

komunismus Sovětský svaz Lenin

1973  80%První cesty do Země Leninovy