Prožil jsem zvláštní století

Prožil jsem zvláštní století https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222793/prozil-jsem-zvlastni-stoleti-h1J-222793.jpg 4 8 3

Vzpomínky očního lékaře prof. MUDr. Jana Vanýska DrSc. /1910-1995/, který vedl celkem 25 let oční kliniku v Brně. Vzpomíná nejen na svou odbornou, ale také na bohatou společenskou stránku své profese. Vzpomínky byly nahrány v 1. polovině 80. let, jeho syn Jiří je přepsal a upravil v polovině 90. let.

jaroiva
15.04.2022 3 z 5

Obdivuhodný člověk. Zajímavé vzpomínky. Forma pro mě není nijak zvlášť poutavá, ale jsem ráda, že události z takové osobní perspektivy jsou někde zaznamenány a snad nebudou zapomenuty.

kap66
23.08.2020 5 z 5

Vzpomínky člověka, který byl inteligentní, vzdělaný a ve svém oboru tvůrčí a pracovitý. Nic nového. Žil svůj osobní život a chtěl pracovat, což se mu - vzhledem k událostem – celkem dařilo, často za cenu kompromisů. Opět nic nového. A asi není neobvyklé ani to, jak, kdy a proč se režim definitivně zbavil takového talentu, který dosáhl uznání i v zahraničí.
Za hrozné považuji, že takových příběhů známe tucty a bereme je jako nezbytnou součást toho „zvláštního století“. Možná bychom tohle dělat neměli. Čas od času je dobré si pomocí vzpomínek pamětníků připomenout, že normální by byl pravý opak. Doktor Vanýsek byl po své sedmdesátce sice schopen nadhledu i vtipu, ale ve vzpomínkách na konec kariéry se přece jen neubránil hořkosti, zvlášť při zmínce o roli některých svých kolegů, dřívějších žáků. V profesní rovině je konkrétní, v osobní laskavý.
Je to velmi zajímavé a poutavé čtení.

olga8832
02.01.2020 5 z 5

Poslouchala jsem na ČR Plus. Pan Vanýsek prožil nádherný, bohatý a velmi inspirující život. Pro mne je však vždy velmi smutné, jak se za komunistů takovým osobám děkovalo a navíc to odnesla i jeho rodina... Opravdu krásný člověk.

Jiří Vanýsek
česká, 1944
1986  40%Zakázaná holka
2007  80%Prožil jsem zvláštní století
2006  0%Netalent
2016  0%Sny v šeru kina: poznámky k fenoménu filmové identifikace

Kniha Prožil jsem zvláštní století je v