Prozaické dielo

Prozaické dielo
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320429/prozaicke-dielo-HWr-320429.jpg 5 2 2

Dobroslav Chrobák (1907 – 1951) patrí k tým medzivojnovým slovenským autorom a umelcom, ktorí – podobne ako Ľudovít Fulla vo výtvarnom umení – dokázali v umeleckom dotyku so svetom autentickým spôsobom vyjadriť kultúrnu špecifickosť vlastného národa. Ako „moderný tradicionalista“ (J. Bob) v protiklade k svojej dobe, nemajúcej „záujmu estetického“, sa vyznačuje „smädom po kráse“, poézii, a zároveň i po čistých ľudských hodnotách, ako ich azda poznáme iba zo sveta ľudových rozprávok či povestí. Obraz hornoliptovskej prírody so scenériou Tatier i majestátom Kriváňa na jednej strane a moderné mesto s jeho civilizačným nepokojom na strane druhej tvoria pozadie dramatických ľudských príbehov, ktoré sugestívnym spôsobom vypovedajú o traumách, no i túžbach moderného človeka západnej civilizácie. Hoci sa Chrobákovo dielo – i prítomný výber z neho – z rozličných príčin nenaplnilo tak, ako by si bol prial autor, a my s ním, ostáva aj vo svojej torzovitosti „uzavretým umeleckým celkom, ktorý vyváži celé desiatky kníh menej talentovaných, menej kritických a menej úspešných autorov“ (R. Brtáň).... celý text

martin_aston
18.09.2022 4 z 5

Z knihy som prečítal poviedky a román, tie aj hodnotím. Korešpondencia, literárne rozbory, etc. sú mimo môj záber :).
Po Švantnerovi opäť jedno veľmi príjemné prekvapenie zo slovenskej "povinnej" literatúry. Vnímam ako veľké šťastie, že nás slovenčinár nenútil do povinnej literatúry, a tak ju teraz môžem čítať dobrovoľne a s pôžitkom, či už slovenskú, alebo svetovú.
Kniha je plná krásnych opisov, Drak či Ondrej Baláž to majú za 5 hviezdičiek, poviedky z mesta ma zaujali menej. Niekde medzi sú tie ostatné poviedky z dedinského či horskéhoh prostredia. Je citiť, že Chrobák pochádza z Hybe, jednak rozumie dynamike vzťahov na dedine, jednak v Drakovi opisuje prírodné reálie tak, že ich v pohode nájdete na mape (čo je rozdiel oproti Švantnerovej Neveste z hôľ, ktorá sa odohráva vo vymyslených reáliách).
Zároveň, Chrobák bol remeselne zručný spisovateľ, ktorý dokázal medzi jednotlivými poviedkami meniť spôsob písania, tok deja, opisy, atď. Nepísal cez rovnakú šablónu.