Prométheus

Prométheus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40400/bmid_prometheus-bitva-s-titany-tJy-40400.jpg 4 148 148

V této knize se plně projevuje autorova až jakási fascinace mýty. Je to zpracování řeckých bájí o vzniku světa, vládě Titánů, jejich vzestupu i pádu – jejich svržení bohem Diem, který je uvěznil pod zemí, kde je hlídá bůh podsvětí Hádes a tím se sám stal hlavním bohem.

Literatura světová Romány Mytologie
Vydáno: , Odeon

Prometheus. Die Titanenschlacht , 1974

Charley
07.05.2015 3 z 5

Bylo to jako číst pohádky na dobrou noc. Ale moc pěkně se to četlo :)

Thevar
29.11.2013 5 z 5

Velmi krásný, poutavý a přehledný pohled do říše zrození titánů, bohů a lidí. V některých pasažích je nutno napnout svoji představivost až k prasknutí, což pokládám za projev mistrovství autora.

Katuska001
28.06.2013 5 z 5

Super napsaný příběh z historie počátku řeckých bohů, patří mezi knížky, ke kterým se člověk vrací.

lazarus
10.03.2012 5 z 5

Krásný poeticky vyprávěný příběh, který pohladí po duši.
Není potřeba v jednání bohů a titánů hledat nějaké analogie.
Prostě hodně příjemné čtení...

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Jedno z nejkrásnějších děl, co jsem přečetla. Kdybych se začala rozepisovat, psala bych o něm týden :)

TheRaven
30.03.2011 5 z 5

Je to už moře let, co jsem na Prométhea narazil mezi vyřazenými knihami v naší knihovně. Tenkrát jsem byl z této knihy nadšený, ale dojmy po letech vyprchaly, tak jsem se k ní dnes vrátil. Nyní už mohu s klidem říct, že Prométheus je jedním z mých nejoblíbenějších prozaických děl. Franz Fühmann nabízí čtenáři skvěle provázaný děj s vysvětlením mnoha detailů, legend i skutečností, které čtenář často zná, ale vlastně neví, jak to vše vzniklo. Většina českého čtenářstva zná právě ty Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, které začínají tam, kde tato kniha končí. S Prométheem poznáváme vznik světa od prvopočátků, od čtyř elementů, z nichž vznikl Uranos a Gaia, jejichž děti Titáni později dlouho vládly světu v čele s Kronem, které nakonec svrhli jeho potomci v čele s Diem a nazvali se Bohy. Nakonec sledujeme, jak Prometheus vdechne život prvním dvěma lidem. Celý román a jeho postavy jsou ve výsledku jakousi karikaturou na lidskou společnost a různorodé povahy, které představují jednotliví Titáni a Bohové, navíc je i kritikou touhy po moci, která dokáže i v rukou toho na pohled nejspravedlivějšího jednotlivce pohltit dříve jasnou mysl a vest ke zkáze a morálnímu úpadku.

elfos
30.11.-0001

U téhle knihy si vždycky vzpomenu, jak jsem ji prvně držela v ruce a četla její název: Pro mé Theus.
Jak to je skutečně mi došlo s malým zpožděním, a tahle vzpomínka mě pobaví pokaždé stejně jako napoprvé.

nightlybird
30.11.-0001 3 z 5

Po přečtení musí člověk konstatovat, že od dob antiky se na boji o koryta vůbec nic podstatného nezměnilo, vede se v podstatě stále stejnými prostředky. Jinak je způsob zpracování poněkud odlišný od klasických bájí, jak je z řecké mytologie známe, na mne spíš působila jako série chronologicky seřazených povídek s navazujícím dějem - nebo trochu nezvyklý román, chcete-li a mám pocit, že se to takhle i lépe čte.