Prípravy na svadbu

Prípravy na svadbu https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468908/bmid_pripravy-na-svadbu-MtB-468908.jpeg 5 5 2

Nevydávaj sa ty, dievča, ešte, / Lepšie je dievčatku než neveste, / Dievčatko si chodí po slobode, / Ako tá rybička v bystrej vode. Klasika zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaná podoba publikace: Elena Maróthy-Šoltésová. Prípravy na svadbu. Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry. Bratislava 1961. 158 s. Zora Petkovová, zodpovedná redaktorka. Dr. Ondrej Mrlian rediguje. Dana Lehutová edične pripravila. Marta Hrušovská spracovala poznámky a vysvetlivky.... celý text

Dada077
01.02.2021 5 z 5

Ona tá knižočka nie je veľká počtom strán, či dokonale vyfabulovaným dejom. Jej monumentálnosť spočíva v tom, že ju napísala slovenská žena a že ju dokonca aj vydala. Hoci pridaný mužský spoluautor ma núti spochybňovať toľko ohlasovanú vtedajšiu slobodu ženského a pre ženy slova na Slovensku vôbec.
Prvá poviedka z Čiernickej školy mi dejom a postavami veľmi pripomínala film Vianočné oblátky, s Dušanom Tarageľom v hlavnej úlohe učiteľa.
A ľúbozvučným nárečím slovenským dá sa ukolísať, sťaby na starej maminých kolenách vetríkom sviežim z úbočí navôkol Krupiny. Ejveru, nebanujem, že sa moje oči na tomto slove písanom popásli. Miestečko v mojej knihovni už natrvalo zaujala knižka plná dedinského folklóru a života.

Koňadra
23.07.2014 5 z 5

Túto útlu knižôčku samozrejme nemožno brať ako nejaké literárne veľdielo. To určite nie. Nakoniec ani autorka samotná nebola zrovna geniálnou spisovateľkou. Prečo potom toľko hviezdičiek ? Hodnotím subjektívne - jej pôvab je v niečom úplne inom. Je to vlastne roztomilý a pritom autentický dievčenský román(ik). Ak ak si takúto viac ako storočnú knižôčku zoberiete na viac ako storočnej kopaničiarskej chalupe pod viac ako storočnú lipu, garantujem (aspoň jedincom s kvapkou fantázie), že sa krásne prenesiete na slovenský vidiek 19. storočia.