Příkladné novely

Příkladné novely https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187067/bmid_prikladne-novely-gwK-187067.jpg 4 15 3

V souboru dvanácti novel, vydaných poprvé v roce 1613, zachytil tvůrce španělské renesanční povídky množství faktů a prostředků osvětlujících španělský život na přelomu 16. a 17. století.

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Novelas ejemplares , 1613

lampernaqui
14.07.2022 3 z 5

Pokud by si člověk přečetl jednu autorovu povídku, tak dobře. Není to špatné, sice už na tom zapracoval zub času. Jenže pokud je těch povídek více najednou, tak jsou vlastně jedna jako druhá. Mladík, šíleně zamilovaný do překrásné dívky, se snaží lišácky docílit manželství. Cervantes jen mění jména hlavních aktérů a prostředí, ve kterém ke všemu dochází. Ať už je to uprostřed města nebo v cikánském táboře. Průměr s odřenýma ušima a sám bych nečekal, že Don Quijote byl lepší.

Kutcho
06.01.2019 5 z 5

Tentokrát to bolo s odretými ušami na päť hviezdičiek. Cervantes samozrejme predkladá pred čitateľa 12 zaujímavých a poučných príbehov, no asi v polovici z nich ide približne o to isté, iba v iných podmienkach a za iných okolností, no ako sa vraví, za všetkým hľadaj ženu. To im samozrejme neuberá na ich kvalitách, ale keď už niekoľký raz čítate o nenaplnenej láske, ktorá sa aj tak nakoniec naplní a všetko dopadne najlepšie ako len sa dá, tak už sa tešíte na niečo iné. Ale taká bola vtedy doba, takže to treba brať ako okno do minulosti. Samozrejme zbierka obsahuje dostatočné množstvo rozmanitých príbehov, takže si každý príde na svoje a nie je to až taký stereotyp. Niektoré stoja za prečítanie viac, niektoré menej. Zhodnotil by som to tak, že všetky si zaslúžia byť prečítané, a to pozorne, a možno je dobré pokúsiť sa trochu nad nimi aj pozamýšľať.

teen-a
18.03.2011

Rozhodně čtivější a zajímavější než Don Quijote, i když tak trochu středověká "telenovela":P