Dům v Bretani

Dům v Bretani https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174210/dum-v-bretani-174210.jpg 3 418 118

Žena, která po padesátce najde lásku, o níž snila od mládí, přestěhuje se do vzdáleného místa na severozápadním okraji Francie a provdá se za muže diametrálně odlišného od toho, s nímž prožila téměř čtyřicet let. Není to román, ale humorně laděné příběhy autorky, která je navzdory cize znějícímu příjmení rodilá Češka s hlubokými kořeny v bývalé vlasti. Dlouhá léta působila jako jedna z význačných osobností v pražské kulturní sféře, byla redaktorkou, publicistkou, ředitelkou Centra Franze Kafky a organizátorkou debatních společností, vytvořila zázemí dvěma synům a jednomu příliš dokonalému manželovi… Nyní už více než deset let šťastně žije ve starobylé usedlosti na bretaňském pobřeží, založila tu uměleckou nadaci, cestuje a díky svým zkušenostem a znalostem dokáže čtenářům nejen vtipně poodhalit zajímavosti ze svého nového domova, ale s potřebným odstupem a nadhledem též zhodnotit i české prostředí, s nímž je v každodenním kontaktu.... celý text

marli58
24.09.2018 3 z 5

No, aspoň jsem se dozvěděla něco o Bretani. To mě ještě bavilo, ale ten konec - takových známých osobností u mě bydlí... :-(

Mrejča
23.09.2018 3 z 5

Nečetla jsem, ale poslouchala jako audioknihu v podání D.Kolářové. Je to víceméně milé a zajímavé vyprávění o něčem, co se běžné české rozvedené ženě jen tak nepřihodí (když si odpustíte pocit závisti). Jako průvodce před usnutím to ušlo.

andrii24
06.09.2018 3 z 5

"...a tak se dáma česká vyzula... z komfortu domoviny, z vysokých podpatků velkoměsta." Pro ten luxus podzimu citů, naplno se, francouzskou láskou nechat ovívat. Duši "naboso" prokrvit rajskou rosou. Proplouvat atmosférou dní a nocí v lůně matky přírody. Leč ne vždy se přísady správně zváží, dostatečně dobře /d/ochutí, lehkost se zcela vytratí, a mlsný čtenář konzumuje pouze suchý chléb bez přítomnosti "sestřičky" soli, bez šťavnaté hodnoty.

Marla
01.09.2018 5 z 5

Tak tahle dáma uměla žít! A rozhodně si nebrala servítky a patrně jí bylo i děsně jedno, co si o ní kdo myslí. Z celé knihy čiší radost ze života, z lidí které měla okolo sebe, z přátel s kterými se potkávala a z míst která mohla navštívit. Pěkné čtení....

lentila
10.06.2018 2 z 5

kniha má nádhernou obálku. Lákavý název. Začala jsem ji číst před mým výletem do Bretaně, ale nedočetla, ač snaha byla. Něják mě nezaujal styl, kterým byla psána, a samotný příběh - asi zatím nepatřím do cílové skupiny čtenářek, na kterou kniha míří.

chiara
14.04.2018 3 z 5

Tak nevím, po zpočátku příjemném, optimistickém čtení o novém začátku a životě v Bretani mi postupně paní Marta začala lézt na nervy a závěr knihy, doplněný o všechny věhlasné osobnosti se kterými se setkala, to dorazil. Prostě z celé knihy je cítit tak trochu snobství, chvílemi tak trochu víc. Asi nejvíce mě ke konci knihy udivilo její krásné vyznání Bretani, tak velice pěkně podané, oproti tomu jak dokázala vždy vypíchnout jen to špatné z ostatních zemí, které navštívila

Měňavka
05.03.2018 5 z 5

Musím trochu navázat na předchozí komentář. Příjemná četba na nedělní odpoledne, ale s nádechem snobství, které mi není po chuti.

gingilla
15.01.2018 2 z 5

Mal som z toho pocit akehosi snobstva.
Nehikam nadsenim teda...

Mardou19
02.01.2018 2 z 5

Příjemná kniha a jelikož miluji Bretaň, tak mému srdci i velmi blízká. Nedokázala jsem se ztotožnit s hlavni hrdinkou, ale asi to bude tím, že jsem přece jen jiná věková kategorie. Nakonec mi trochu vadil výčet osobností, se kterými se autorka setkala....trochu zbytečné...

Prateri
11.12.2017 3 z 5

Bretaň je krásná, lidé jsou tam skvělí, ale jakmile paní Marta zavítá jinam, tak to má smůlu na lidi i na místo. To mi na knize vadilo. Jinak si myslím, co kdo očekává, to také dostane.

niknikita
19.11.2017 5 z 5

Znovu jsem se vrátila s paní Martou Davouze do kouzelné Bretaně a znovu jsem si užívala skvělé chvilky s touto dámou.

ddkk
21.10.2017 4 z 5

Milé, pozitivní, optimistické, dobře napsané a upřímné....paní Marta je silná osobnost. Kniha nese skvělé poselství: nikdy není pozdě na to začít skutečně žít...Knížku je možné číst opakovaně a vždycky vzbudí ten samovolný úsměv na rtech...doporučuji i jako prevenci proti splínu a blbé náladě...
Ale vůbec nerozumím tomu, že se v souvislosti s hodnocením knihy české autorky (!) řeší peníze...pročpak se neřeší u autorů amerických, anglických, francouzských,...atd? Že by zase ta všudypřítomná závist?

haski
10.10.2017 2 z 5

Odvaha začít znova v jiné zemi, se mi na začátku líbila. Dokonce se mi i líbil pisatelky humor. No, ale asi by mi to stačilo na fejeton. Po první třetině, jsem se už moc nebavila a i obdiv opadl. Čeho je moc, toho je příliš.

poter
05.10.2017 5 z 5

knihu jsem poslouchala jako mluvené slovo,nádhera-pohodovka,.moc se mi to líbilo

Analady
29.09.2017 3 z 5

Kniha o tom, že nikdy není pozdě na radikální změnu života a nalezení naplňující lásky.

85098211
07.07.2017 5 z 5

(audiokniha)
Nádherný, pohodový poslech! Interpretace Daniely Kolářové je to "pravé ořechové", co této audioknize sluší. Obsahově se ani tak nejedná o ucelený příběh, jako spíše o jednotlivé postřehy a zážitky autorky Marty Davouze (bývalé manželky Vladimíra Železného). Kniha je plná vtipných postřehů a je opravdu osvěžující. Jedna věc mi ale tak trochu vadila: vyskytují se tam (a dost hojně) dialogy v anglickém a francouzském jazyce - někdy se jedná pouze o samostatné věty. Sice jsem jim docela rozumněla (co mi moje základní znalosti angličtiny dovolily), ale pro posluchače, který není tolik jazykově vybaven, by poslech mohl znamenat malý problém. Přesto si mne audiokniha opravdu podmanila...

alnahu
09.05.2017 3 z 5

Představovala jsem si trochu něco jiného, příběh mě příliš humorný nepřipadal. Její zvláštní seznamování v námořnickém baru –„jak ulovit námořníka“, mě k takovéto dámě nějak nesedlo, ale i přesto dávám tři hvězdičky za to ,jak autorka líčí formou fejetonů ,život ve Francii a budování nového domova v Bretani se svým novým manželem.

Koňadra
28.04.2017 2 z 5

Niektoré opisy Bretónska vskutku potešili. A fantázia ma v niektorých momentoch teleportovala na pobrežie Biskajského zálivu. Na strane druhej ... tetuška spisovateľka (ak teda možno autorku takto zaradiť) mi celkom intenzívne liezla na nervy. Niekto tak sebastredný, nezdravo sebavedomý a ufrflaný ... Keby som ju mal doma, buď prekonám svoju lenivosť a umučím ju pachom skysnutej kyslej kapusty, alebo, ako jej prvý manžel, odsťahujem ju niekam strááášne ďaleko.

Bablu
05.04.2017 2 z 5

Knihu poslouchám jako audio od Daniely Kolářové a za to má o hvězdičku víc. Jinak mě to moc nenadchlo, první půlka je ještě fajn, tam je obdivuhodná odvaha začít v cizí zemi nový život a některé historky jsou docela zábavné. Druhá polovina už mi moc nesedla, na můj vkus to zavánělo snobismem, moc mě nebavilo poslouchat jaké obrazy mají doma, jaké knihy četli, s kým se znají a kdo píše na rozdíl od ní špatné knihy. Určitě je to kniha pro někoho staršího, řekla bych tak padesát plus.

Jana283
21.02.2017 3 z 5

Milá oddechovka pro hezký letní den.

Francie umělci cestování autobiografické prvky Bretaň senioři

Marta Davouze
česká, 1945 - 2018
2016  76%Loď v Bretani
2013  68%Dům v Bretani
2015  66%Vypadni z mýho života!
2017  85%Celej Franz!
2014  59%Zrcadlení