Strašidelný klášter

Strašidelný klášter https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22483/bmid_strasidelny-klaster-Ue3-22483.jpg 4 190 190

Příběhy soudce Ti série

Soudce Ti musí se svým pomocníkem Tao Kanem kvůli bouři přenocovat v taoistickém klášteře v horách Chan-jüanu a vyřeší zde tři záhadné případy. Případ balzamovaného opata, případ zbožné panny a případ nevraživého mnicha. Zajímavé na této knize je, že autor převzal základní motiv (oči kočky), který je klíčem k rozuzlení záhadné smrti opata, z anekdoty o slavném básníkovi Ou-Jang Siu (1007 - 1072). Básník totiž vlastnil starý obraz kočky mezi pivoňkami, o němž prohlásil, že musel být namalován v poledne, protože kočka má přimhouřené oči a květy pivoňky jsou povadlé. Tradiční je též kompozice vyprávění, kdy soudce Ti, po vzoru klasických čínských detektivních příběhů, řeší několik případů najednou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Perseus

The Haunted Monastery , 1961

neryan
16.04.2017 4 z 5

Příběh je čtivý, ale místy jsem se lehce ztrácela v postavách a popisu kláštera. Také, co se týče formální stránky díla, tak ta korektura českého překladu, kde kolikrát vypadnou písmenka nebo dokonce dojde k jejich záměně, je velmi rušivá.
Myslím, že by pro větší autentičnost děje občas neuškodilo přidat více hororových prvků.
Velmi oceňuji exotičnost příběhu a vyjasnění taoistického a konfucianistického vyznání.
Pokud se ke mně někdy dostane další ze soudcových příběhů, ráda si jej přečtu.

Linda007
01.12.2015 3 z 5

Slabší díl ze série o soudci, ale i tak vydařené dílo.

ERIK 2
05.07.2015 4 z 5

Dobře se to četlo ale tá jazyková korektura no úplný horor víceméně mi šla husina z chybjejicích písmen,ale spisovatel za to nemůže,to už je problém překladatele a jazykového poradce.

honajz
25.07.2013 4 z 5

Oceňuji jednotu místa, času a děje. Příběh začíná večer před slavností k založení kláštera a končí brzkým ránem, tedy tzv. svítáníčkem. I když je příběh opět precizně vystavěn, s množstvím dobových detailů a mnoha poučkami z konfliktu konfucionismu a taoismu, přesto mi osobně tolik neseděl. Myslím tím celkovou atmosféru, kdy třeba při popisu chodeb je Gulik někdy zbytečně úsporný, a přitom stačilo přidat pár adjektiv, aby člověka hnedle víc mrazilo z toho "strašidelna". Také mi některé motivy přišly nedotažené (herec Mo nejprve má divže ne hlavní roli, aby byl posléze smeten ze stolu jako další postava mstitele, tuším už třetí v pořadí; nadcházející chřipku vyléčí, když se bouchnete do hlavy /přitom právě ten popis nemoci a ztíženého uvažování byl v první části knihy nejlepší/, některé postavy herců jsou až neskutečně svaté, soudcovy dámy se ani po letech neškádlí, ale pomáhají si apod.). Rovněž to vyznění, že zatajíme zločiny, jen proto, že šlo o vysoce postavené lidi, a necháme řešení svým způsobem nejvyšší Spravedlnosti, je možná konfuciánské, ale to zatajení mi prostě nešlo pod vousy. Přes těchto pár drobných výtek však jde stále o vysoce nadprůměrné dílo a je těžké je při čtení odložit.

Yalka
14.03.2013 5 z 5

Skvěle napsaný a vypointovaný hororový příběh odehrávající se během jedné noci v jednom zapadlém horském klášteře. Některé scény z něj jdou jen těžko dostat z hlavy. Potěší přítomnost soudcových dam. 100 %. Nejlepší van Gulik ever!

vitavita
04.04.2012 4 z 5

Tradičně kvalitní příběh van Gulika ....