Král básník Václav II.

Král básník Václav II. https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165023/kral-basnik-vaclav-ii-165023.jpg 5 492 65

Přemyslovská epopej série

< 4. díl

Závěrečný díl tetralogie, kterou končí vyprávění o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III. Král Václav II. byl nesmírně zajímavou osobností, v dějinách možná trochu nedoceněnou. Právě za jeho vlády se vytvořil model stavovského státu s přesnou dělbou odpovědnosti mezi panovníkem a šlechtou. On sám byl ovšem v duši umělcem, sám vynikající minesengr, ale také muž známý svou erotickou náruživostí. Jeho doba je dobou dvorských intrik, zápasu mezi šlechtou, dobou nástupu měst. Právě na přelomu 13. a 14. století se dotvořila tvář středověkých Čech, na níž už Lucemburkové mnoho nezměnili. Stejně jako v předchozích dílech se děj románu odehrává na širokém prostoru celé křesťanské Evropy, v ději vystupují všichni členové přemyslovského rodu a rovněž významné osobnosti té doby.... celý text

Romány Literatura česká Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Přemyslovská epopej IV , 2013

KikiZ
28.01.2014

Tož dobré je to, co k tomu dodat, navíc Václav II. je opravdu mým oblíbeným panovníkem. Přesto však u mne, co se románů o Václavu II. týká jednoznačně vede Žebrák se stříbrnou holí od Vaňkové

čef
04.01.2014 5 z 5

Celá série je úžasná. Obdivuji kolik informací o poměrech ve střední Evropě se podařilo uvést a jak se autor dokázal vyhnout ideologizovanému výkladu historie včetně potlačení ryze nacionálního pohledu. Lehká idealizace Přemyslovců a české fandovství je samozřejmě patrné, není však v žádném případě na škodu. Kdo očekává velkou literaturu bude zklamán, autor si vybral cestu stravitelného popisu historie a to se mu povedlo.

velšanka
16.11.2013 5 z 5

Miluji historii a vtéto knize jsem se dověděla opět něco nového. Kniha je úžasná.

Dandulka
27.10.2013 5 z 5

Právě jsem dočetla poslední díl Přemyslovské epopeje a i tento díl byl skvělý a moc dobře se četl. Už se těším na Století víry a zrady! Nebýt pana Vondrušky, pomalu bych neměla co číst!

Zdenda20
10.10.2013 4 z 5

I když je to už poslední díl Přemyslovské epopeje, je zde velmi hezky popsaná snaha Přemysla Otakara II ovládnutí střední Evropy silou. Návaznost na děj, co bylo po bitvě na Moravském poli a vyprávění o dětství Václava II, který vlastně byl sirotek v moci sousedů a jak se s tím vyrovnal a také se stal jedním z nejmocnějších panovníků převážně diplomatickou cestou. To jsou historické skutečnosti na které můžeme být hrdi a doporučuji všem čtenářům, co mají rádi dobu Přemyslovců.