Předkládám na vědomí

Předkládám na vědomí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110027/bmid_predkladam-na-vedomi-110027.jpg 5 9 3

Kniha historika Tomáše Knoppa (nar. 1965) porušila takřka tabuizované téma - bezprostřední poválečnou historii někdejšího Frývaldovska. Popisuje chaos jara a léta 1945, formování nových státních orgánů v takřka stoprocentním německém okrese, opatření proti původnímu obyvatelstvu, chování novodobých zlatokopů, podmínky v táborech pro Němce, odsun, těžkosti obyčejného obyvatelstva, strach z banderovců v létě 1947, průběh a následky komunistického puče v únoru 1948 apod. Autor otevřel i zcela zapomenuté téma československo-polského ozbrojeného sporu v létě 1945 o peážní železniční trať Mikulovice ve Slezsku - Gluchołazy - Jindřichov ve Slezsku, všiml si i jiných zajímavých epizod. „Kniha Tomáše Knoppa je pro mě dobrým znamením blýskání se na lepší časy,“ napsala v předmluvě ředitelka Státního okresního archivu v Jeseníku Bohumila Tinzová. Tuto zajímavou publikaci na hraně literatury faktu a historické studie, obsahující též rozsáhlé německé resumé, vydalo Hnutí Brontosaurus Jeseníky v rámci edice Cesta ke kořenům.... celý text

Kanylka
07.10.2021 5 z 5

Naprosto vynikající čtení o historii města Jeseník a jeho okolí

Abroš
13.03.2020 5 z 5

Předválečné,poválečné soužití,křivdy,osídlování kolem města Jeseník.Opět skvělý pramen seznamování se z minulostí.

knedlik
07.08.2013 4 z 5

Kniha popisující nezaujatě poválečné události na Jesenicku, nevynechávající snad žádný důležitý pohled na danou problematiku. Zpočátku knihy mi vadila forma textu (čili jeden fakt z druhým, v každé větě jiný hrůzostrašný osud - jako na běžícím pásu, což by si dle mého mínění zasloužilo trochu víc místa nebo aslespoň jinou formu, no z hlediska knihy by to bylo asi obsahově nezvládnutelné), postupem však vymizela a "příběh" byl jaksi čtivější, tím i pro mě atraktivnější (nelibuji si příliš ve faktografické literatuře).
Zainteresovaným nelze než doporučit.

Tomáš Knopp
česká, 1965 - 2008
2004  96%Předkládám na vědomí
2003  0%Děti neklidné Evropy
2001  100%Oázy vody a vzduchu
2000  100%S příchutí Jesenicka
2001  90%Čítanka z Jesenicka

Kniha Předkládám na vědomí je v