Přechod

Přechod https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56144/bmid_prechod-prechod-eYD-56144.jpg 4 739 174

Přechod série

Rozsáhlý, napínavý postkatastrofický příběh z nedaleké budoucnosti srovnávaný s Kingovým Svědectvím či Cestou Cormacka McCarthyho. Výpravný román na pomezí thrilleru a sci-fi: na zeměkouli se rozšířil nebezpečný virus, tajně vyprodukovaný americkou vládou, který mění lidi v nemilosrdné, vraždící upíry. Zbytky lidstva bojují o záchranu, přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse zabránit. Práva na knihu prodána do dvaceti zemí, filmová práva zakoupil Fox 2000, režie se patrně ujme Ridley Scott.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

The Passage , 2010

Kortexo
09.03.2013 4 z 5

Přechod rozhodně není originální, ale je dobře napsaný a napínavý od začátku až do konce.Rozhodně se těším na pokračování.

čef
02.09.2012 3 z 5

Gejzíry nápadů fantaskních příběhů, zvratů, motivů, neotřelých nápadů, postav a napětí v post apokalyptické atmosféře mne naprosto udolaly. Přiznám bez mučení, že jsem přeskakoval mnoho epizod, u kterých jsem vůbec nepochopil, proč tam vlastně jsou. Román mi místy připomínal jednak nějakou mučivou nehratelnou gamesku a také některé předimenzované Kingovi romány plné nadpozemských příšer, které jsou si sami sobě účelem. Můj názor je velmi blízko názoru p.mihoce níže - silnější okamžiky se střídají s rozvleklými neoriginálními vycpávkami. Možná ale, že je hlavní chyba ve mně, možná je Cronin věrozvěst nějakého nového stylu - ale u toho jistě nebudu. Myslím si totiž stále, že někdy je méně lepší než více.P.S. Jako elektrotechnika mne pobavilo mudrování o stoleté životnosti plně zatěžovaných baterií - to si snad dělá...

MissBlack
15.08.2012 5 z 5

Ať si kdo chce co chce říká, pro mě je to jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Dobrá, dobrá, jsem v tom úplný nováček, ale tohle mě TAK dostalo, že jsem pravidelně s tou knihou usínala a nemohla se dočkat, až se probudím, abych zas mohla začít číst.
Začátek byl vlastně koncem jedné éry, Wolgasta jsem si zamilovala a když byli s Amy od sebe odtrženi, bulela jsem jako želva.
Ta kniha je prostě fantastická, úplně si mě omotala kolem prstu - i když jsem nečetla, pořád jsem se jí v myšlenkách zabývala. Občas se mi chtělo plakat, jindy jsem si oddychla úlevou, vyděsit mě taky dokázala, o překvapení nouze nebyla a do toho všeho Cronin k hl. ději dokázal "nacpat" ještě jako druhý hl. děj příběhy postav, vytvořil mezi nimi různorodé vztahy a já si oblíbila opravdu všechny z těch hl. hrdinů a moc jim fandila, kdy byli za Zdí. Když to vypadalo, že Alicia zemřela, zase jsem bulela, zajímá mě, jak se bude vyvíjet vztah Peter/Amy, Amy je sama o sobě taková milá hádanka.
Na knize se mi líbí, že tam není nic odlehčeno, legrace si taky moc neužijete, spíš většinou s postavami bojujete za záchranu vašeho života a života přátel.
Když jsem tuhle první část dočetla, chvilku jsem jen tak seděla a zírala do blba, abych to všechno vstřebala - takhle to mám u knih, které na mě udělají velký dojem. A když žijete asi 200 stran v jistém přesvědčení, které je pak jedinou větou smeteno, chvilku na vstřebání to chce:-)
A nakonec, je fascinující, jak jedna čárka ve větě může změnit celý její smysl.

Hudis
31.07.2012 5 z 5

Pro mě výborná kniha, u které si troufám tvrdit, že je skoro na stejné úrovni jako Kingovo Svědectví. V podstatě se pořád něco dělo a bylo mi to víc sympatičtější, než Svědectví, kde hrálo velkou roli náboženství (bůh x ďábel). I když tady hlavní hrdinové přežili všechno. To u Kinga nebývá. Ten se nebojí poslat hlavní postavy do věčných lovišť.

Vikina333
27.07.2012 4 z 5

Není to vůbec špatná kniha, ale nemějte přehnaná očekávání. Jsou v ní napínavé momenty a některé kapitoly opravdu "musíte" dočíst. Pro mě to však nebyla celá kniha (a že je hodně obsáhlá), ale pouze kapitoly - některé byly báječně napsaný. Jestli je to pana Cronina prvotina mohl by se ještě více rozepsat...

Peťanka
10.06.2012 5 z 5

Co teď? Snad jen páni!
Je pravda, že jsem možná čekala ještě o trošku víc, o malilinko, protože to mělo takový delší rozjezd, ale potom... No, začetla jsem se, ale občas jsem musela knihu přece jen odložit a přesvědčit se, že svět je ještě normální a na ulicích se nehoufují "Viráci". Fantastické čtení, opravdový zážitek. Posledních 300 stránek jsem přečetla na jeden zátah!

Eilem
19.04.2012 3 z 5

Priechod som čítal v zime , vtedy sa mi vždy lepšie číta ale očakávania som mal väčšie. Zaujímavé je, že po značnom úseku knmihy ktorý som prečital som si uvedomil ,že ešte stále neviem o čom tá kniha vlastne bude. Potom k tomu konečne došlo a hneď sa mi čítalo s väčšou chuťou. Napriek tomu je to mierne sklamanie. 6/10

Renava
26.03.2012 5 z 5

Koho fascinujú sci-fi príbehy s postapokalyptickou atmosférou, Priechod určite nesmie ignorovať! 650 strán naplnených napätím, nečakanými dejovými zvratmi, ale hlavne strachom z útokov geneticky zmutovaných bytostí (tzv.vírov).Záhadné dievča sprevádzajúce celý príbeh dodáva deju záhadnosť, nádych očakávania, nádeje (?). Na môj vkus sú niektoré pasáže trochu rozvláčnejšie, ale celkový dojem rozhodne prevažuje nad negatívami tohto podmanivého a inteligentného sci-fička. Má to len jednu chybu - veľké odstupy medzi vydaním ďalších pokračovaní...

kacka07
19.08.2011 5 z 5

Úplně první co bych ke knize řekla je to, že to rozhodně není odpočinkové čtení. Já si ji vzala s sebou na dovolenou k moři a četla ji na pláži. Knížka je teď krásně zvlněná a voní mořskou solí, ale přece jen asi není nejvhodnější rozbrečet se vedle starší paní, která se k vám potom neustále ustaraně otáčí a ptá se vás jestli jste v pořádku. Nad knihou je potřeba zamyslet se, přemýšlet o tom jak to vlastně je a k čemu, jak došlo. A to na pláži prostě nejde, takže na typickou letní dovolenou nedoporučuju, jinak ale ano. Jinak doporučuju velmi vřele. Je pravda, že Croninovi skoky v čase mě trochu zmátly, ale jak říkám, je potřeba zapojit mozkové závity a po pravdě, to se mi na té knize moc líbí. To se mi na Croninovi moc líbí, že dokáže čtenáře vyloženě aktivně zapojit. První část knihy, kde poznáme Anthonyho Cartera, Brada Wolgasta a Amy Bellafonteovou je tou bezstarostější částí, ač se tak nemusí jevit. Druhá část, ve které se přesuneme do kolonie a jsme nuceni zapamatovat si neskutečnou spoustu jmen, je už na vážnější vlně. Hodně názorů na knihu je takových, že první část knihy je špičková a druhá propadák. Ve skutečnosti to tak není, jde jen o to, že velkým skokem do druhé části, se Croninovi povede vás skvěle zmást a vy si musíte oblíbit nové postavy, což mě šlo skvěle a s Croninovým úžasným stylem psaním se to jistě podaří i vám. Můžete předvídat děj a několikrát se vám to i povede, ale vždy přijde něco, co vás vyvede z míry. Moc krásná, napínavá četba, plus Croninův vskutku dokonalý styl psaní, který vás na další díl navnadí jako nic jiného.

KateCullen
29.07.2011 5 z 5

Kniha mě zaujala už po přečtení první věty a od té doby jsem ji nemohla pustit z ruky. Některé pohledy postav se mi líbily víc - hlavně Amy nebo Peter. Těším se, až vyjdou další dva díly, které si rozhodně nenechám ujít!

denuska
16.05.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem právě zaklapla a za mě tedy rozhodně 5 hvězdiček. Nemohu říci, že jsem nikdy nic lepšího nečetla, ale mě se postavy rozhodně nezdály být ploché, Amy a Peter a ostatní jsem přímo viděla před očima, stejně tak jako apokalyptickou krajinu, ve které se postavy pohybovaly. Rozhodně si přečtu další 2 pokračování, která autor chystá. Četla jsem se zájmem a v každou volnou chvíli, kterou jsem měla, ale je to samozřejmě věcí názoru a pohledu jednotlivých čtenářů.

p.mihoc
23.02.2011 2 z 5

Co napsat ke knize, se kterou jsem se trápil celý jeden měsíc? Z mého hlediska určitě nic lichotivého. Dlouho jsem zvažoval zda Croninův "Přechod" zakoupit. Ty velkohubé anotace, ve kterých marketingoví stratégové přirovnávají každou blbost kvalitou k největším dílům žánru mě začínají značně iritovat. Námět mi připadal hodně tuctový. Mít po ruce jinou, zajímavěji načrtnutou knihu žánru, šáhnu po ní. Ale nebyla a já měl na svůj milovaný postapo rank obrovský šmak. Ale recenze nebyly špatné a tak jsem ji koupil. Mé předtuchy se vyplnily. Cronin nedokázal stabilně udržovat mou pozornost, která byla vždy po deseti stranách někde úplně jinde. Častokrát jsem se do čtení musel nutit. Příběh je nemastný neslaný, neoriginální. Kde já tohle všechno už četl. Charakter žádné postavy nebyl dostatečně vybudován natolik, abych si k ní získal nějaký vztah. Více návštěv do rozbořených měst taky chybělo. Vždyť jsme se dostali akorát do zničeného Las Vegas! Putování po údolích, lesích a rozlehlých lánech mi k atmosféře zkázy moc nepřidá. Pár světlých okamžiků určitě bylo. Přiznám se, že jsem u pár scén skoro nedýchal. Ale to je na tak dlouhý román fakt málo. Celkově roztahané, bez opravdu dechberoucího nápadu. Jestli tohle Ridley natočí, zřejmě na to nepudu.

Viviana
20.02.2011 5 z 5

Četla jsem poměrně nedávno, tak jsem si říkala, že bych ještě vypotila nějaký komentář, a byla jsem předběhnuta. :D No nic...
S touhle knížkou jsme si na sebe musely chvíli zvykat. Pak mne ovšem drapla a už nepustila.
Na rozdíl od zmiňovanýho Kingova Svědectví to nebyla tak adrenalinová jízda, že bych kvůli ní trávila noc na záchodě a dočítala, možná taky proto, že chyběly postavy tak výrazné a přitom celou dobu přítomné, do kterých bych se mohla vcítit, trošičku víc to bylo celé takové "dokumentární", ale přesto se četlo dobře - a taky jsem docela natěšená na pokračování, který by mě u Svědectví ani moc nenapadlo požadovat. :)
Jednoznačně nejlepší dárek k vánocům, byť byl typu "kup si sama a dělej, jako že nic". :D

Zlord Antiježíš
22.01.2011 4 z 5

Pokud bych knihu opravdu byl nucen k něčemu přirovnat, opravdu neváhám a přirovnám k deklarovanému Svědectví. Armáda opět experimentuje s virem, oproti svědectví ale nezabíjí, nýbrž mění. Opět se hodně nacestujeme, dokonce mnohdy ve stejných lokacích jako ve Svědectví - Nevada, Las Vegas, Colorado. Opět bude hrát roli víra, ačkoli v tomto případě zdaleka ne takovou jako u Kingova díla. A opět máme "ostrovy přežití" a to jak ty dobré, tak i zlé. Možná se teď nabízí otázka, zda má vůbec cenu to číst, pokud už máte Svědectví přečteno. Odvažuji se tvrdit že ano. Přechod i přes mnoho podobenství není převyprávěné Svědectví a rozhodně se nudit nebudete. Je to čtivé, je to dobrodružné a napínavé. Pořád se něco děje, což u knihy tohoto rozsahu není samozřejmost. Přechod je živý a poutavý, pro období jaké obsáhne (cca 100 let) i pro rozdílnost jednotlivých "dobrodružství".
Dnes, kdy post-apo zkomírá na nedostatek nápadů (o čem chcete psát ze světa po katastrofě, než o přeživších kteří se snaží katastrofě čelit, případně potkat jiné přeživší a čelit jí spolu s nimi?) je o povedené knihy tohoto podžánru nouze. Přechod povedenou knihou bezesporu je, ačkoli originální, převratný nebo naprdelposazující není. Těším se na pokračování...