Pravomil aneb Ohlušující promlčení

Pravomil aneb Ohlušující promlčení https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470524/bmid_pravomil-aneb-ohlusujici-promlceni-qWn-470524.jpg 4 166 166

Nový román nositele ceny Magnesia Litera inspirovaný skutečným příběhem válečného hrdiny, který se na sklonku života vrací do vlasti, aby vykonal spravedlnost. Pravomil na vlastní kůži prožívá klikaté dějiny 20. století od prvních lásek za první republiky přes výslechy na gestapu, mrazivé peklo sovětského gulagu, krvavé boje na frontě a dobývání uranu pro Stalinovy bomby, aby nakonec došel k poznání, že vzít spravedlnost do vlastních rukou znamená ztratit srdce. Pravomil je strašidelně poetická kronika dvacátého věku lidstva, prosáknutá tématy zločinu a trestu, práva a nespravedlnosti anebo nejobecněji smyslu života.... celý text

Ditules
05.08.2021 5 z 5

Výborně napsané. Taková sonda do 20. a částečně 21. století. Po dočtení jsem okamžitě začala dohledávat informace o panu Raichlovi.

petrarka72
14.07.2021 5 z 5

V poslední době mám štěstí na vynikající četbu - i když u Petra Stančíka člověk neudělá chybu... Drsná i melancholická kniha, volně inspirovaná životem Pravomila Raichla a mapující větší část dvacátého století, je postavená na dramatech tušených pod věcně sdělovanými fakty, na reálných situacích poeticky domýšlených a na magickém realismu po česku, se skrytým čechovovským povzdechem "A život uplyne, člověk ani neví jak..." Doporučuji všem! Historie nikdy nebyla tak provokativně tekutá.

olga8832
12.07.2021 5 z 5

Nádhera. Souběžně si pátrám po událostech a baví mě, jak je popisuje Petr Stančík. Opět moc krásná kniha.

Kreuzwendedich
20.06.2021 5 z 5

Petr Stančík opět ve formě. Téma tentokrát vážné, ovšem autor s ním pracuje po svém: svěže, vtipně, tanečně. A přitom jde pod kůži. Skvělá čeština, milý humor, poučení.

HelenaNovotná
19.05.2021 5 z 5

Báječná, svěží, psychologická detektivka. Od které se neodtrhnete.