Pozoruhodně bystrá stvoření

Pozoruhodně bystrá stvoření https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500951/bmid_pozoruhodne-bystra-stvoreni-fr0-500951.jpg 4 108 26

Po manželově smrti začne Tova pracovat jako uklízečka v akváriu. Zaměstnání jí vždy pomáhalo vyrovnat se s těžkostmi, už od chvíle, kdy před více než třiceti roky záhadně zmizel její osmnáctiletý syn Erik. Tova tam pozná Marcelluse, obří tichomořskou chobotnici. Plachý Marcellus toho ví víc, než si kdo dokáže představit, ale ani ve snu by ho nenapadlo zvednout pro své lidské věznitele jedno ze svých osmi chapadel – dokud se nespřátelí s Tovou. Marcellus, který je ve skutečnosti skvělý detektiv, vydedukuje, co se stalo té noci, kdy Tovin syn zmizel. A teď musí využít všechny triky, jichž je jeho staré bezobratlé tělo schopné, aby pro ni odhalil pravdu dřív, než bude pozdě. Tento příběh o přátelství, přijetí a naději je připomínkou toho, že nekompromisní pohled do minulosti může pomoci odhalit dobrou budoucnost, jež se kdysi zdála nemožná. A slibujeme, že vás pobaví i dojme.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Remarkably Bright Creatures , 2022

Marekh
11.12.2023 4 z 5

Jedná se o autorčinu prvotinu.

Hlavní postavou je TOVA, která po manželově smrti začne pracovat jako uklízečka v akváriu. Před 30 lety záhadně zmizel její osmnáctiletý syn ERIK. Tova se seznámí s chobotnicí MARCELLEM a stanou se přáteli. Marcellus je skvělý detektiv, protože vydedukuje, co se stalo osudné noci, kdy se ztratil Tovin syn.

Některé části jsou vyprávěny z pohledu chobotnice Marcella, což bylo fajn.

Příběh je o přátelství, přijetí a naději. Je to feel good příběh. Kniha se celkově četla dobře.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná a má pěkný přebal.

eva3992
10.12.2023 4 z 5

Zajděte někdy do Mořského světa a zaposlouchejte se. Třeba zaslechnete někoho, kdo zná vaše tajemství.

Když se Tova stane vdovou, nechce jen sedět doma a smutnit. Najde si práci v akváriu jako uklízečka. Tam pozná Marcella, obří tichomořskou chobotnici. Začne se mu svěřovat a on pomalu zjišťuje, že vlastně ví, co se stalo před třiceti lety, kdy zemřel Tovin syn. Teď jen přijít na to, jak dát pravdu vědět lidem dřív, než bude pozdě.

Toto byl opravdu velice originálně pojatý příběh. Aby jako hlavní vypravěč byla chobotnice je neobvyklé a sama jsem se bála, jak to bude působit, jestli to nebude až moc přehnané. Ale bála jsem se zbytečně. Všechno do děje skvěle pasovalo, působilo to přirozeně a já od chobotnice hltala každou myšlenku, názory i životní pravdu.

Jak se na knize uvádí, je to příběh pro všechny, komu se líbila kniha Muž jménem Ove. Já osobně Oveho moc nemusím, tak jsem si nebyla jistá, jak mi tato kniha sedne, ale musím říci, že Teva mi přirostla k srdci daleko víc a příběh jsem si užila od začátku až do konce. Je pravda, že první stránky mě hned nepřesvědčily, ale s každou další jsem potřebovala vědět víc a víc.

Postupně od chobotnice víte více než hlavní hrdinové. Díky tomu si moc přejete, aby vše dopadlo dobře, fandíte jim, bojíte se jejich špatných rozhodnutí, chcete jim pomoci. Zkrátka pro ně žijete i dýcháte, emoce pracují na plno a na závěr přišla i nejedna slzička dojetí.

Je to příběh o rodině, přátelství a stáří. Můžete v něm najít sebe i své blízké. Poznáte nejen Tevu, ale i další obyvatele městečka a jejich tajemství. Na chvíli se přestěhujete k nim domů a budete s nimi žít jejich životy.

Nejsem fanynka chobotnic, ani jiných mořských „potvor“, ale slibuji, že Marcella si musí zamilovat naprosto každý.

Áňa 998
05.12.2023 5 z 5

Kniha Pozoruhodně bystrá stvoření se ke mně dostala jako recenzní výtisk. Těžko říct, jestli bych se do knihy i jen tak pustila. Každopádně jsem jí ale dala šanci.
Už na obálce můžete vidět Chobotnici, která je i hlavní postavou tohoto příběhu, Marcelluse. Žije ve vodním světě, a odtud vypráví svůj příběh. Nikdo ale netuší, že si ho různě zpestřuje výlety z akvárka a už vůbec, že se dokáže spřátelit s člověkem.
Jeho vyprávění, kde děsivě počítá dny svého života, se střídá ještě ve vyprávění s Tovou a Cameronem. To dohromady tvoří dynamický příběh. Feel good s detektivkou a ani trocha romantika nechybí. Marcellusovy kapitoly mi přišly nejlepší, pokaždé jsem se na jeho pohled těšila.
Zamilovala jsem si všechny postavy. Nahned Marcelluse, samozřejmě, odmala mě fascinují chobotnice. A on byl tak miloučký! Pak seniorku Tovu, která je na svůj věk velmi akční a i přes smutný osud žije jak se dá. S Cameronem mi to chvíli zabralo, ale on je prostě smolař. Bylo znát, že se sám hledá, ale místy jsem si říkala, zatraceně, co blbne..
Tahle kniha je důkazem, že i ty to nejmenší, nejzapadlejší město může odvyprávět krásný a dojemný příběh. Příběh, u kterého dumáte, dojímáte se, fandíte, ale hlavně, odpočinete si.
Já knihu četla s úsměvem a dostala mě hned několikrát. Silný, ale zároveň něžný příběh. Čekala jsem asi hodně, ale tohle ne! Rozhodně pro mě jedna z nejmilejších překvapení tohohle roku!

Janamed
01.12.2023 4 z 5

To, co tento pozoruhodný, dojemný román vkusně okořeněný humorem nabízí není pouze jeden životní příběh, ale mnoho dalších. Životní příběhy obyčejných lidí žijících v přímořském maloměstě se vším, co k nim patří, a to ztrátou, smutkem, láskou, nadějí a přátelstvím. Výjimečný je díky netradičnímu vypravěči chobotnici velké, jenž jako zástupce (je to kluk) hlubokých tichomořských vod tráví své poslední znuděné dny v akváriu a nápaditý příběh tak obohacuje o své moudře laděné monology (zvláště ten o pozoruhodných bystrých stvořeních) a (detektivní) výpravy po Vodním světě. Takže, i když se jedná o relativně předvídatelné čtení, které někdy vyniká až přílišnou laskavostí (což už se v současné společnosti tolik nevidí), mlask, nic na tom však nemění fakt, že si jeho přečtením odnáším báječný, oddechový, čtenářský zážitek. Rozhodně se nestydím přiznat, že patří mezi mé oblíbené. Pokud i vy máte slabost pro knihy typu Oveho (což deklaruje samotná zadní obálka knihy), kniha Shelby van Pelt by vám asi neměla uniknout.

DreamerX9
29.11.2023 2 z 5

Taková milá nenáročná lehká oddechovka ale bohužel nic víc. Příběh zajímavý a rozhodně by se neměla podceňovat inteligence žádných živých tvorů, líbilo se mi jak se autorka do tohoto tvora vžila :) ale pokud bychom se chtěli opravdu neco dozvědět je lepší kniha jež autorka sama doporučovala - duše chobotnic

kalinkacz
19.11.2023 4 z 5

Pozoruhodně bystrá stvoření jsem si zatoužila přečíst už od všech těch nadšených recenzí, které jsem zaznamenala na zahraničním youtubu a sociálních sítích (+ nominace na Goodreads Choice Awards).
Jedná se o feel good záležitost, tedy odpočinkový román, který vás potěší, možná trošku dojme a vykouzlí úsměv na tváři.
Může existovat přátelství mezi ženou a chobotnicí?
Jak netradičně a nereálně může námět této novinky znít, tak věřte, že tak kouzelný příběh o rodině, přátelství, ztrátě a samotě jste už dlouhou dobu nečetli...
Kniha je přirovnávána ke knize Muž jménem Ove a já si skutečně myslím, že čtenářům, kteří mají rádi tvorbu Fredrika Backmana, sednou i Pozoruhodně bystrá stvoření.
Nevím, jak to autorka dokázala, ale napsala silný příběh ze života, který je vyprávěný s neskutečnou lehkostí a byť v knize jsou i vážnější témata, tak se po dočtení budete usmívat.
A takový příběh potřebuje jednou za čas každý z nás.