Poslední zelené údolí

Poslední zelené údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472085/bmid_posledni-zelene-udoli-IQR-472085.jpg 5 128 128

Historický román o odvaze, přežití a triumfu inspirovaný neuvěřitelným příběhem jedné rodiny. Koncem března 1944, když se Stalinovy jednotky tlačí na Ukrajinu, musí mladý Emil a Adeline Martelovi učinit strašlivé rozhodnutí: čekat na vpád sovětského medvěda a riskovat, že budou posláni na Sibiř? Nebo neochotně následovat vlky – vražedné nacistické důstojníky, kteří se zavázali chránit „čistokrevné“ Němce? Martelovi jsou jednou z mnoha rodin německého původu, jejichž předkové farmařili na Ukrajině více než sto let. Ale poté, co už před válkou žili za Stalinova děsivého režimu, se Emil a Adeline rozhodnou, že musí utéct ze své země s vlky, kterými pohrdají, aby unikli Sovětům a vydali se hledat svobodu. Příběh Martelových, chycených mezi dvěma válčícími silami a překonávajících hrůzné zkoušky, aby naplnili svou naději na emigraci na Západ, je brutálním, složitým a nakonec triumfálním příběhem, který osvětluje neobyčejnou sílu lásky, víry a neuvěřitelné vůle jedné rodiny přežít a dočkat se naplnění svých snů.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Green Valley , 2021

Petronelka123
14.10.2022 5 z 5

Příběh Martelových mne naprosto uchvátil. Obdivuji vůli a odvahu lidí, kteří si museli projít válečným peklem. Kniha, u které si srovnáte své vlastní životní hodnoty a zjistíte, že naše dnešní problémy jsou naprosto malicherné. Určitě si přečtu další knihy tohoto spisovatele.

Páájinka
23.08.2022 5 z 5

Silná kniha.

VenPokorna
20.08.2022 5 z 5

Takovéto knihy založené na skutečnosti.. Prostě po dlouhé době čtení, které se mě opravdu dotklo.

mončičák42
08.07.2022 5 z 5

Životní příběh rodiny Martelových, kteří jakožto etničtí Němci utíkají z Ukrajiny na západ v roce 1944, je založen na skutečných událostech. Autor je skvělý vypravěč, naprosto zřetelně "vidíte" v mysli, co vám sděluje a byli byste raději, kdybyste to neviděli, neslyšeli, nevěděli. Naprosto nechápu, co lidi museli zvládnout, jak dokázali být silní. Tento obdivuhodný příběh mě mj. poučil i o určitých historických událostech, které mi nebyly známy. Doslov knihu ještě obohatil.

ddkk
20.06.2022 4 z 5

Knihu jsem si koupila a pak četla s velkým očekáváním. Nemůžu napsat, že by se snad nenaplnilo, jenže - něco tomu chybělo. Už jsem pár podobných knih přečetla a většinou mě doslova vzaly u srdce. S hlavními hrdiny jsem mnohdy doslova žila a často jsem je nedokázala jen tak opustit...Bohužel, Zelenému údolí se to nepodařilo.

Je to vyprávění nebo spíš možná popis kusu života jedné rodiny, co já už vím, určitě zajímavé, většinou strašně tragické a ke konci dokonce docela napínavé. Má to dobrý konec. A přesto tomu něco chybí - hloubka, emoce, pochopení... Občas je kniha na můj vkus trochu víc patetická než by musela být, občas je v ní pár podivných nelogičností. Přesto je čtivá, zajímavá a určitě pozoruhodná, neboť vychází ze skutečného, velmi neotřelého příběhu.

U mne má za čtyři a přes mé osobní výhrady ji doporučuji.

maryzka
13.06.2022 3 z 5

Zajímavý osud lidí, kteří byli jako-by pěšáci ve válce, nebo v ní byli nevinně a odnesli to za Hitlera. Alespoň v této knize je naznačena psychika lidí z obou stran - jak dobyvatelů tak poražených. Jenom škoda je fakt a to má čtenářka Katka 2382 pravdu, že je dost chaoticky popsaná- přeskakuje z jednoho roku do druhého nejvíce je rok 1941- 1947. Také si myslím, že je tady dost popsáno to, že člověk se musí přizpůsobit okolnostem v nejhorší době, musí se rozhodnout- otázka je někdy- zda se v situaci ve které se ocitnul rozhodl dobře nebo špatně.

Katka2382
09.06.2022 4 z 5

Jako jo,kniha je čtivá a příběh napínavý.
Ale minimálně jednu hvězdu musím ubrat za ty příšerné patetické a přehnané dialogy ve kterých si většina amerických spisovatelů tak libuje.O některých myšlenkových pochodech hlavních hrdinů ani nemluvě.
No je tam pak ještě spousta drobností a nelogičností co mě zaráží,ale o tom se nebudu rozepisovat,to ať si každý posoudí sám.

alexis818
04.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha,nestačí pět hvězdiček,dala bych mnohem víc.Pribeh rodiny Martelu mě naprosto dostal.Byl skutečný a styl psaní naprosto dokonalý.Jedna z nejkrásnějších knih,které jsem kdy četla.Autorovi patří velký dík.

Šánka
01.06.2022 5 z 5

Jsem nadšená z této knihy přesto, že se v poslední době válečným románům vyhýbám. Příběh rodiny Martelových mě naprosto dostal, komentář píšu po dvou dnech. Tohle je silný příběh, není to vůbec lehké čtení a bohužel asi málokdo by si donedávna myslel, že bude tak aktuální.
Drama jedné rodiny, jedné z mnoha, která si pro splnění svého snu, své touhy po životě ve svobodné zemi, musela zvolit mezi dvěma čirými zly, Stalinem a Hitlerem.
Možná by se sny o zeleném údolí neměly nikdy z našich myslí vytratit, dějiny se opakují...

Pepina19
29.05.2022 5 z 5

Naprostá bomba. Dokonale napsaný příběh, který vás chytí a nepustí. Martelovým jste zkrátka museli držet palce. Martelovi nešlo neobdivovat a neprožívat vše s nimi. Jediné co mě naštvalo, že musím od příběhu odejít do práce a až potom pokračovat ve čtení.

intelektuálka
26.05.2022 5 z 5

Kdo z nás by netoužil po pobytu v mírumilovném zeleném údolí....

Tohle rozhodně není zlatý bestseller - to je životní drama jedné rodiny na útěku ze své země ....

Drama syrové a autentické - jak autor píše, setkal se s přímými účastníky tohoto exodu....

Jak si vybrat mezi stalinismem a hitlerismem .... jak uchránit svoji rodinu ?

V dnešní době důležité upozornění na nesmyslnost války a utrpení lidstva ....

Doporučím - ale není to snadné čtení ....

Luccinda
22.05.2022 5 z 5

Po knize jsem sáhla s vidinou nového a jedinečného příběhu z období druhé světové války a přesně takový příběh jsem i dostala. Mark Sullivan se pro svou knihu inspiroval skutečnými osudy jedné rodiny, která v březnu roku 1944 čelí těžkému rozhodnutí: zůstat ve svém domově na Ukrajině, na kterou právě míří Stalinova vojska, a riskovat, že budou kvůli svému německému původu posláni na Sibiř, nebo uprchnout společně s nacistickými důstojníky, kteří jim zajistí ochranu a nový život v tehdy ještě nacistickém Německu.

Bylo to neskutečně silné čtení, knížka výborně reflektuje současnou situaci na Ukrajině a myslím, že ani nemohla vyjít v příhodnější době. Autor skvěle vykreslil dilema rodiny Martelových, která nesympatizovala ani s Hitlerovou ideologií, ale zároveň se nechtěli znovu ocitnout pod nadvládou Stalina. Líbilo se mi, že jsme příběh mohli sledovat z pohledu více postav, vyprávění bylo díky tomu velmi podrobné a komplexní a ještě více to umocnilo můj prožitek ze čtení.

Mark Sullivan se ukázal jako vynikající autor, Poslední zelené údolí mě opravdu nadchlo a chtěla bych vám ho moc doporučit! Jsem ráda, že jsem po knize sáhla, a určitě se podívám také po autorově předchozím románu Pod krvavými nebesy, který taktéž zpracovává skutečný příběh z druhé světové války.

soup00
18.05.2022 2 z 5

Kniha vůbec nesplnila má očekávání. Čekala jsem podobně napínavou knihu jako Pod krvavými nebesy, kterou jsem si opravdu zamilovala. Tato kniha by byla mnohem lepší, kdyby byla alespon o 100 stránek kratší. Kniha také byla mnohem přibarvenější než Pod krvavými nebesy. Zajímalo by mě, co všechno se doopravdy stalo. Některé dialogy se nedaly číst, byly hrozně nepřirozené a umělé. Od cca druhé poloviny knihy omývání furt toho samého dokola. Příběh Martelových je opravdu silný a dojemný. Zpracování se bohužel tolik nepovedlo.

rodak
27.04.2022 5 z 5

Neuvěřitelný příběh jedné rodiny na cestě ke svobodě.A v kontextu dnešní doby přímo alarmující.

bookcase
13.04.2022 5 z 5

Mark Sullivan píše velmi poutavě, kromě barvitých dialogů čtenářům nabízí fascinující pohled na tu část války, o nichž spousta lidí dodnes neví. Také já jsem se poprvé až z knihy dozvěděla, že část obyvatel Ukrajiny tvoří potomci německých sedláků, kteří tam přišli hledat podobné „zelené údolí“ jako Martelovi.
Mark Sullivan určitě nečekal, že jeho kniha vyjde v době, kdy Ukrajina bude bojovat o svou nezávislost. Podobnost osudů postav románu je se současnou situací čistě náhodná, přesto z ní mrazí.

nacismus stalinismus útěk Ukrajina Němci válečné romány

Mark Sullivan (p)