Poslední věta

Poslední věta https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468559/bmid_posledni-veta-iT1-468559.jpg 5 167 45

Ještě před osmi měsíci sklízel vynikající koncertní klavírista Richard ovace vestoje po celém světě. Dnes má ALS, amyotrofickou laterální sklerózu: ochrnula mu celá pravá paže a nepohne prsty. Ztráta schopnosti pohybovat rukou mu připadá jako smrt, ztráta opravdové lásky nebo rozvod – jeho rozvod. Karina před třemi lety sundala ze stěny svatební fotku, a místo ní si pověsila zrcadlo. Obrátit list však ještě nedokázala. Paralyzují ji výmluvy a strach, žije nenaplňující život učitelky klavíru a bojí se věnovat se kariéře, kterou v mládí opustila. Podle ní za všechno může Richard a jejich nevydařené manželství. Když se Richardova nemoc zhorší a už nemůže žít sám, Karina se o něj začne neochotně starat. Zatímco mu slábnou svaly, hlas i dech, kdysi znesvářená dvojice se společně snaží smířit se s minulostí dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová Romány Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

Every Note Played , 2018

Anna 13
10.09.2021 4 z 5

Tohle zatraceně bolelo...

POSLEDNÍ VĚTA je tak dobře napsaná, že se až nedá číst. Lisa Genova je otevřená a brutální. Rozpitvává lidské neštěstí na hranicích snesitelnosti. Nerozpakuje se své postavy koupat v ponižujích scénách, odhaluje je v nejintimnějších situacích.
Života se drží zuby nehty. Smrti uniká... Umírání je přeci jen ještě život. A toho se ona s umíněností drží - života na pokraji smrti.

Bylo to nepříjemné... do knihy se mi vracet nechtělo. Nedokázala jsem ji číst před spaním ani příliš dlouho.
Přesto... nezapomenutelné. Nejen kvůli tomu vodopádu, které vyplavily mé oči, když vše spělo ke konci - kapitoly, stránky, Richard, hudba.

Emoce, psychologie postav, tempo příběhu, jazyk - to vše přítomné v dechberoucí formě. Chybělo mi jen jediné - to, na co jsem já myslela po celou dobu, i když jsem knihu zrovna nečetla -, chyběly mi myšlenky na to to skončit. Nechtít to. Zemřít dřív, než ALS plně udeří. Vnímala jsem to každou stránkou a nedokázala pochopit, že o tom Richard nepřemýšlí, že to nezvažuje.
Když jsem si pak však přečetla poděkování autorky, pochopila jsem. Její inspirace byla zřejmě stejně houževnatá, odvážná a životachtivá jako její imaginární Richard.

Téma odpuštění zpracovala autorka tak, že zbyly jen slzy... Téma nemoci zase tak, že jste vděční za každý nádech a výdech, sebemenší pohyb, za chutě a schopnosti vašeho těla.

Držet se života za každou cenu?
Jak žít?
Jak nelitovat?
Jak odpustit?

"Jestli chce žít, má ona právo říct, že by měl zemřít?"

POSLEDNÍ VĚTA nemá poslední větu. POSLEDNÍ VĚTA doznívá ve vás a vy si ji berete s sebou do života.

Pro Richarda byl posledním Chopin... Co uslyšíme my?

Dandy1
03.09.2021 5 z 5

O ALS je občas slyšet, když onemocní známá osobnost nebo se někdo kvůli ní rozhodne o asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Říkáme si, to je hrozná nemoc... Lisa ji ve své knize dokonale popsala. Nikdy by mě nenapadlo, jak strašné to je v reálu, den po dni. Lisa vytvořila příběh propracovaný do každého detailu. Byl to emocionální tobogán a já jí za to děkuji.

bai.Cerna
21.08.2021 5 z 5

Silná kniha. Kdo má odvahu intenzivně prožívat s nemocným mužem a jeho nejbližšími postup nemoci ALS, vezměte knihu do ruky a čtěte. Budete číst „na jeden zátah“. To vám garantuji. Budete nenápadně pohlížet na své „funkční“ ruce, nohy, budete vnímat každé své nadechnutí… Autorka Lisa Genova je PANÍ SPISOVATELKA.

kneslova
13.08.2021 5 z 5

Nu, velmi konkrétní popis průběhu choroby ALS s dopadem na všechny zúčastněné .. žádná legrace. Vždy je to hrozné, ale tu v knize je postiženým klavírní virtuoz, což ničí psychiku ještě o něco víc . Dobře napsáno, nic veseleho, uff

denisa7430
22.07.2021 5 z 5

Nesmírně těžké, smutné, bolestné, dojemné čtení.
Pro mne jednoznačně nejlepší kniha roku 2021.