Poslední stanice

Poslední stanice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481936/bmid_posledni-stanice-G35-481936.jpg 4 133 36

Nevšední LGBTQ+ romance od autorky bestselleru Červená, bílá a královsky modrá. Třiadvacetiletá August se stěhuje do New Yorku, aby sama sobě dokázala, že její cynický životní postoj je ten jediný správný – nevěří v osudovou lásku a už vůbec nevěří v nic, co by jen vzdáleně zavánělo nadpřirozenem. Je odhodlaná procházet životem sama. A práce v palačinkárně ani stěhování k podivínským ezo spolubydlícím na tom nic nezmění. Není šance, že by se její každodenní cesty do práce mohly stát něčím víc než jen nudnou rutinou. Jenže pak potká v metru nádhernou dívku. Jane je oslnivá, okouzlující a tajemná. Nosí kožený křivák, na tváři jí září hřejivý úsměv a nějakou záhadou se objeví vždycky, když potřebuje August zlepšit den. Netrvá dlouho a August je v tom až po uši. Pak si ale všimne, že na Jane je něco zvláštního. Není jen oldschoolovou punkerkou se zálibou v sedmdesátkách. Je doslova zakletá v čase! A August bude muset udělat nemyslitelné, aby ji z pasti času zachránila. Možná je přece jen na čase začít v některé věci věřit...... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

One Last Stop , 2021

Sabča92
31.05.2022 2 z 5

Od autorky jsem před časem četla její prvotinu Červená, bílá a královsky modrá, která se mi náramně líbila. Proto jsem sáhla téměř bez uvažování po její druhé knize, která mě ale bohužel tolik neoslovila. Námět je lehce fantaskní, jelikož hlavní hrdinka Jane se ocitla ve smyčce, kdy je uvězněná ve stanici metra, a nemůže vystoupit. Tato poměrně obsáhlejší kniha u mě neobstála hned z několika důvodů. První a zásadní, vše co se dočtete v anotaci je to jediné, co se v knize děje.Dalším kamenem úrazu je už jen ten fakt, že se jedná o lásku na první pohled. Mohla jsem to tušit z anotace, a u tohoto bodu je to čistě můj vlastní problém. Jane a August se setkávají tak málo, ale August už cítí, že dívku bezmezně miluje. Druhá věc, a to už není můj osobní problém, je celé rozuzlení příběhu. Ono jasně, podstatou knihy je zjistit co se stalo, a proč je Jane vlastně uvězněná, ale to, jak to celé dopadne. To bylo zkrátka pro mě nedostačující, nedomyšlené a lehce odbyté. V knize je spousta popkulturních narážek, které působí mile. Poslední stanice jistě mohla být skvělou kouzelnou knihou. Ale věcí, co tu nebyly vysvětleny a neuvěřitelné množství náhod z knihy bohužel sráží hvězdičky. Moc mě to mrzí, ale tato kniha u mě zkrátka neuspěla.

michaela_books
18.05.2022 3 z 5

Poslední stanice od Caysey McQuiston mě lákala díky předchozímu románu Červená, bílá a královsky modrá, na kterou jen tak nezapomenu… a proto jsem byla plná očekávání a moc jsem se těšila na další knihu od této autorky.
Kniha nabízí další originální LGBTQ+ příběh, kde máme navíc sci-fi prvky, které dělají tento příběh opravdu jedinečným. Nabízí skvělou atmosféru, různé odkazy na popkulturní narážky a další důležité témata… ale bohužel jsem se nemohla nějak při čtení naladit na ten správný „vibe“, příběh měl velmi pomalé tempo, pozorovala jsem ho jako čtenář spíše vzdáleně, a za mě zkrátka tomu ještě něco chybělo. Poslední stanice je milá knížka, rozhodně plná emocí… ale Červená, bílá a královsky modrá nasadila laťku velmi vysoko a poslední příběh s podobnou tématikou a duchařinou – Kluci ze hřbitova, byli taky o něco lepší.

Wimmerka
17.05.2022 3 z 5

Na knížku jsem se po přečtení Červené, bílé a královsky modré hrozně těšila, ale bohužel pro mě oproti původní knížce docela zklamání...
Do knížky jsem se v první řadě vůbec nemohla začít a osobně mi teda i hrozně vadila er-forma. Nic moc se nedělo a ztrácela sem se v ději, hodně dlouho mi trvalo než sem tento "úvod" trvající tak půlku knihy přelouskala a konečně mě to začalo bavit. Námět zaseknutí v čase skvělej, o tom žádná, ale knížka by klidně mohla být o dost kratší.

SBH
09.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Musím srovnávat s Červenou, bílou a královsky modrou, a vlastně proč ne, protože bez ní bych si Poslední stanici nikdy nekoupila.
Z lásky dělá člověk kraviny.
V první řadě mi bolestně scházel humor. Je mi jasné, že Kukuřičného a Nadívaného nic nepřekoná, ale tady jsem se ani nezasmála. Autorka nejspíš hodně slevila, ale v té souvislosti nezbývá než zaplakat nad fušerským překladem. Všechny americké hříčky a intelektuální narážky byly přeloženy do češtiny vyloženě otrocky (žádné Ach, synku, synku, orál-li jsi, což v originále určitě nikdo neprozpěvoval), vtípky se ztratily v překladu, každá druhá věta zněla kostrbatě, mnohdy nedávala smysl a byla použita nevhodná slova. Já vím, už zase pláču nad mizernou prací nakladatelství, obehrané téma, ale když mě to tak strašně štve.
Zatímco Alex byl charismatický týpek jiskřící vtipem, August patří mezi depresemi zmítané introverty, což tedy také není krok vstříc čtenáři. Když už jsme u postav, ne že by byly nesympatické, nicméně dostávám se k další hrůzné záležitosti. Já vím, že je to dnes moderní, ale tlačit na pilu se nikdy nevyplácí a vytvořit společnost složenou VÝHRADNĚ (neboli stoprocentně) z LGBT+ komunity je prostě nesmysl. Vzkaz pro autorku: to by lidstvo vyhynulo, tečka.
Děj není nijak komplikovaný, to znamená, že se zoufale táhl. První čtvrtinu knihy jsem se nudila, a to rozhodně není správně. Zápletka vypadala zajímavě, nicméně na tu brutální bizarnost (Jane může jíst, ale nepotřebuje záchod? jako fakt?) byla mizerně ukotvená. Čas a elektřina skáčou, jak autorka píská, nemá to logiku ani pravidla, a to je ve fantasy vždycky špatně.
Milostné vzplanutí jsem hrdinkám nevěřila, celé to na mě působilo ulepeně a křečovitě. Přiznávám, že nejsem fanynkou metra, osudovou lásku bych neumístila ani do prostor toho pražského, které je milionkrát krásnější než to newyorské.
Vyšetřování případu Jane bylo vlastně jedinou složkou, která mě bavila, taky kladně hodnotím vyřešení strýčkova zmizení. Kdyby i tohle zůstalo neuzavřené, asi bych publikaci rituálně obětovala. Na druhou stranu August vystudovala několik vysokých škol, musela uzavřít studentské půjčky, které ji finančně ruinovaly, aby nakonec pracovala jako… servírka? Vskutku efektivní.
Takže vzkaz pro všechny, kteří se jako já zamilovali do Alexe a Henryho: nekazte si Poslední stanicí chuť.

Tessia
07.05.2022 3 z 5

Milý, ale průměrný. Pro mě v hodnocení asi ta nejhorší možná kombinace, protože nikdy nevím, jak takové knížky hodnotit větším počtem slov. Začnu tím, že Casey McQuiston čtenářům opět dokazuje, že umí psát. Kniha je originální (Romance se sci-fi zápletkou? Jakože haló?), má spoustu popkulturních narážek a řeší řadu důležitých témat. Nicméně to, co se mi tolik líbilo v knize Červená, bílá a královsky modrá, jsem v Poslední stanici postrádala. A to hlavně tu svižnost příběhu, postavy, které by mi přirostly k srdci a hlášky, u kterých bych se zasmála nahlas. Příběh mě úplně nepohltil a tím pádem jsem ho i jako čtenář vnímala tak nějak vzdáleně. Bylo to prostě milé, ale nic, co by mi v paměti zůstalo nějak dlouho.

Korsika
05.05.2022 5 z 5

Může být něco totálně přeslazené a přitom vtipné, milé a svižné? Asi jenom knihy od C. McQuiston :D opět si zamilujete všechny vedlejší postavy, budete se bavit jejich hláškami, ale i přemýšlet nad jejich osudy.

PS: Červenání a palačinky při čtení povoleny ;)

Luccinda
01.05.2022 4 z 5

Jak já se těšila na nový román Casey McQuiston! Červená, bílá a královsky modrá byla naprosto perfektní queer romance s úžasnými postavami a námětem, totální oddechovka plná skvělého humoru. Od Poslední stanice jsem očekávala něco podobného, ale knížka mě (v dobrém) překvapila.

Co zpočátku působí jako běžná feel-good contemporary se rázem promění v paranormální romanci dvou dívek, z nichž jedna kdovíproč uvízla v sedmdesátkách a nedokáže opustit linku Q newyorského metra. Knížka má skvělou atmosféru, kterou ještě umocňují různé popkulturní odkazy a narážky. To nejlepší na celém příběhu jsou ale postavy. Takhle zajímavé charaktery už jsem v žádné knize dlouho neviděla, okamžitě jsem si je zamilovala a velmi nerada jsem se nimi loučila. Mile mě překvapilo, že je knížka nejen vtipná a zábavná, ale dokáže zahrát i na vážnější notu. Řekla bych, že je Poslední stanice mnohem dospělejší než ČBAKM. Nehledejte v ní ale logiku, tohle si nejlépe užijete s otevřenou myslí.

wendulka321
30.04.2022 4 z 5

Přečteno Takhle Červená, bílá a královsky modrá se mi líbila o mnoho více. Tahle byla taky fajn.

sabina3898
30.04.2022 5 z 5

Tohle bylo něco tak neuvěřitelně roztomilýho, že ač už dávno nejsem cílovka, přečetla jsem to jedním dechem. Postavy byly živoucí takovým způsobem, až jsem čekala, že se vynoří z vedlejšího pokoje. A August a Jane? Těm se nedalo nic jinýho než usilovně držet palce. A lehká fantasy linka příběhu byla pro mě třešničkou na dortu. Víc takových příběhů a budu číst i romanťárny. Už chápu proč se používá cute. Tohle bylo přesně ono.

4642
27.04.2022 5 z 5

Neuvěřitelné, nádherné a úžasné čtení...kniha plná lásky, přátelství a životních mouder. Moc děkuji, za krásný zážitek:-)).

tyrkysoveknihy
18.04.2022 4 z 5

4-4,5

klíčová slova: NA LGBTQ+ romance, New York, dívka zakletá v čase, metro, palačinkárna, spolubydlící, současnost, záblesky 70. let, er-forma, jedna vypravěčka

trigger warnings:
Na stránkách: Pití, užívání lehkých drog (tráva), poloveřejný sex, zkoumání deprese a úzkosti, ztráta paměti a kognitivní problémy, rodinné odcizení, rodinná smrt, smutek, pohřešované osoby, naznačované PTSD
Mimo stránky (minulé a zmiňované): Homofobní násilí a nenávistné projevy, policejní násilí, aids krize, rasismus, zanedbávání v dětství, žhářství, historické zločiny z nenávisti vedoucí ke ztrátám na životech

Sice mi to čtení trvalo déle, než jsem myslela, ale Poslední stanici od Casey McQuiston jsem si i tak užila. Co mě na tomto příběhu bavilo?

Ta „pestrost“ postav. Hlavní hrdinka August má totiž parádně střeštěné spolubydlící. Mám ráda postavy, které mají neotřelé a originální hlášky – až do té míry, že si někteří musí říkat: co to ta postava zase mele? – a super popkulturní narážky. Vlastně mě ostatní bavili i o něco víc než August a Jane. Třeba Wes a Isaiah by klidně mohli dostat svůj malý spin-off. Je tam i vedlejší postava původem z České republiky.

Mimochodem, na zadní straně knihy je uvedeno „Poslední stanice překypuje laskavostí, humorem a respektem ke queer komunitě i její historii“ a já s tímm souhlasím. Byť to poslední jako heterosexuální cis žena plně nikdy neposoudím, tak z toho mám právě tento pocit. Pokud už jste knížkzu četli, co si myslíte vy?

Moc jsem si užívala tajemnou dějovou linku s uviznutím v metru. Tedy od momentu kdy August zjistila, že se s Jane děje něco divného a hlavně po tom, co si Jane začala vzpomínat. CMQ (poznámka: autorka je nebinární, na svém IG profilu má uvedena zájmena ona/oni) se nedá upřít, že to má celkem dobře promyšlené, byť jsem asi čekala o trošku zajímavější rozuzlení. Celkově mě tento nápad ale nadchnul. Stejně jako propojení s pohřešovaným strýčkem August.

Zatímco Červená, bílá, královsky modrá byla vyloženě spíše feel good LGBTQ+ romance, tohle je spíš tak trochu… existenciální krize . A ne, že by to nějak extra připomínalo Nedivitelný život Addie LaRue, jsou to DOST odlišné knihy, ale měla jsem z Poslední stanice tak nějak podobné pocity jako z Addie… díky tomu, že v obou knihách jde o čas, vzpomínky, náhodná setkání na chvíli - ať je to na pár chvil někde v minulém století různě po světě nebo v současném newyorském metru.

Příběh plyne pomalu, ale má hloubku a zanechává ve vás pocit, že vás to na konci totálně zničí. No, nezničilo mě to, ale bála jsem se. Vážně jsem se bála, že to skončí jednou velkou depkou. Některé knihy jsou holt „fancy jízda“ a některé se vám plíživě zažerou do kostí. Tiché a pomalé dostání se do vašeho srdce tahle knížka umí.

Pokud jde o délku, docela i chápu, proč se najsou tací, kteří by tu knihu seškrtali. Já mezi ně ale nepatřím. Zkrácení by ubralo charakteristiku dobře napsaným postavám, ubralo emoce, ubralo různé drobnůstky a tak změnilo celkovou atmosféru. Kdepak, nene. Jen ať je to klidně takto dlouhé a pomalejší. Ještě mě při čtení napadlo, jestli by možná nebyla o něco lepší ich-forma než vyprávění ve třetí osobě, ale nevadilo mi to. V začtení mi to nebránilo a možná je lepší mít trochu odstup než být přímo v hlavě hlavní hrdinky.

Pokud tedy chcete romantický příběh dvou holek okořeněný zajímavou nadpřirozenou zápletkou a plejádou super vedlejších postav, rozhodně Poslední stanici dejte šanci.

PS: Udělejte si ke čtení palačinky nebo něco jiného, co vám chutná… jídla ke slintání je tam celkem dost.

Za výtisk knihy k recenzi děkuji Yoli a Knižnímu klubu.

Kikina182
14.04.2022 3 z 5

Poslední stanice představuje originální příběh se skvělou fantasticko-vědeckou zápletkou. Nechybí ani další zápletky, včetně těch milostných. Bohužel všechno povedené na této knize je vyváženo věcmi, které na můj vkus nepůsobí příliš reálně a vytrhují tak z příběhu. Nemluvě o tom, že je za mě kniha mnohem delší, než by měla být a tak je místy dost nudná. Je to tedy svým způsobem zajímavá kniha, ale hodně věcí mi na ní nesedlo.

Katte192
11.04.2022 4 z 5

Milá knížka s přesahem do minulosti LGBTQ+ komunity. Mám dojem, že stojí za to si ji přečíst a dala bych jí i plný počet hvězdiček ale jen mi to chybělo to "zavřít knížku a brečet že je přečteno". Ale četla jsem ji pp cestě z práce a do práce tak možná to bylo tím, kdo ví :) (ehm ehm číst ji ve vlaku ale má své kouzlo!) taky bych ji shrnula několika filmovými/seriálovými tituly: Gilmorova děvčata, Přátelé, Kate a Leopold... :)
4/5* a milý pocit, že duhové knížky už prostě jsou i něco víc

nina3905
10.04.2022 5 z 5

Neskutocne paradna kniha. S ocarujucimi hrdinkami, ktore si urcite zamilujete.

nejlepšítýna
05.04.2022 5 z 5

Wow, jedním slovem nádhera. Neskutečný příběh, který si získal mé srdce. Velmi zajímavý neobyčejný příběh plný hluboké lásky. August si mé získala snad úplně vším, okouzlující mladá holka, která se ničeho nebojí. A Jane? No posuďte sami :-)

Kešu1981
31.03.2022 5 z 5

No zatraceně, to jsem nečekala. Hmm...? Je to sapfické. Je to epická láska jednou za život. Je to magické. Je to dramatické. Je to sci-fi.

lesby, lesbismus LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston