Poslední pásmo vzdoru

Poslední pásmo vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21598/bmid_posledni-pasmo-vzdoru-6591be2c99623.jpg 4 10 3

Kniha o německém záboru československého pohraničí na Svitavsku, zejména obce Moravská Chrastová, po mnichovském diktátu. 23-048-88

Kabuky
30.05.2022 5 z 5

Kvalitní publikace

Bašťák
17.09.2018 3 z 5

Měl jsem trochu obavu, vzhledem k datu vydání, ale nakonec kniha obsahuje jen několik málo dobře odhalitelných úliteb komunistickému režimu. Jinak je to povedené čtení o dost "nepovedené" době. Přiznám se, že mi bylo až úzko z toho, co vše jsme museli jako národ překousnout, a že to zanechalo tak hlubové rány, že se ani nedivím, co pak následovalo po válce v obráceném gardu. Jinak lze plně souhlasit s níže uvedeným komentářem eraserheada.

eraserhead
20.04.2012 3 z 5

Jeden docela neveselý příběh o vyhrané bitvě v prohrané válce. Vždycky když jsem narazil na pomnichovské postupování pohraničí nacistickému Německu, odbylo se to tak nějak obecně a zjednodušeně. Prostě po velmi zlém, zrádcovském a srabáckém Mnichově (což je velmi trefné označení) přišli Němci a zabrali podstatnou část Československa. NIkdy jsem se o tom nedozvěděl trochu podrobněji. Až v této knize. Ta doba byla opravdu strašná a lidská bezvýchodnost až hmatatelná. Ano, Češi měli armádu vždycky k hovnu. Politické srabáctví nejvíce odsírají obyčejní lidé. Ti stejní obyčejní však dokáží všemu navzdory přežít, napnout své síly a dokázat, že s sebou nenechají jen tak orat. I v tak bezvýchodné situaci, jakým obsazování českého "pohraničí" (do uvozovek dávám jen proto, že zdaleka nešlo jen o pohraničí) cizí armádou bylo. Kniha podrobně zprvu objasňuje obecnou situaci na Svitavsku a pak se dopodrobna věnuje nezdařenému (neboť odraženému) pokusu nacistů nelegálně obsadit a k nacistickému Německu připojit Moravskou Chrastovou a blízké okolí. Z jedné strany to není veselé čtení, na druhou stranu odhaluje myšlení mnoha složek českého národa v dané situaci a odhodlání některých jedinců. V každém případě je to zajímavé a poučné čtení, i navzdory tu a tam lehkému zásmradu propagandistického žvatlání (přeci jen kniha vyšla v roce 1988), kterého však není tolik, aby to zkazilo knihu jako celek.

nacismus pohraničí Mnichovská dohoda

Ota Holub
česká, 1930 - 1992
1987  100%Stůj! Finanční stráž
1982  100%Zrazené pevnosti
1988  80%Poslední pásmo vzdoru
1973  100%A věže mlčí...
1981  67%Vlčí komando

Kniha Poslední pásmo vzdoru je v