Poselství z Granady

Poselství z Granady https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312971/mid_poselstvi-z-granady-v9F-312971.png 4 2 2

Román se odehrává na pozadí pronásledování a vyhnání Židů v roce 1492 během reconquisty za vlády Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

Botschaft aus Granada , 1937

braunerova
19.06.2022 5 z 5

Úžasná freska Španělska konce 15.století. Je to náročné čtení, ale vychutnával jsem si každou stránku. Román je historicky věrný a není to žádné černobílé vidění světa. Inkvizice měla pravdu, když obviňovala marrany, pokřtěné Židy, že nadále tajně vykonávají židovské obřady. Autor v každé kapitole představuje jednu historickou osobnost, jako třeba finančníka Izáka Abrabanela, který pomáhal králi financovat válku s Maury, neúprosného úředníka inkvizice Pedra de Arbués, El Chica, poslední maurského vládce Granady nebo velkého inkvizitora Tomáse de Torquemada. Naopak mladý španělský rytíř Juan Fonseca je literární postavou a jeho osudy jsou smyšlené.

"Achmede! Tys už křesťan?
Od včerejška. Ostatní budou následovat, ovšem nedobrovolně. Jenže to dosud nevědí."

"Padesát let jsem chválil Pána a bičoval se jemu na počest. Sedm let jsem poslouchal řev mučených lidí. Někdy se mi zdálo, že jsem přesto proklet. Ale jsem nástroj."

Venezia
20.06.2017 2 z 5

Kolumbus sa chystá na cestu a španielska inkvizícia vraždí židov, dosť nudné spracovanie témy.