Porodní bábou proti své vůli

Porodní bábou proti své vůli https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332150/bmid_porodni-babou-proti-sve-vuli-MD9-332150.jpg 5 333 93

Becky Meyrsová, kdysi veselá a odhodlaná zdravotní sestra, se vrací do Hope River. S sebou si přináší trauma z porodu, kterému neúspěšně asistovala, a jako pacienta si veze svého bývalého zaměstnavatele, doktora Bluma. Doktor je na tom ještě hůř než Becky; smrt na operačním sále a tragický skon jeho ženy v ten samý den z něho udělaly nemluvnou, neschopnou trosku. Becky se usídlí v bývalém domově své přítelkyně Patience, a přestože má z porodů panický strach, musí se v chudém kraji plném zoufalých žen a mužů postavit svým démonům čelem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Reluctant Midwife , 2015

Gibis
09.10.2019 5 z 5

Velmi zdařilé pokračování Porodní báby, tentokrát ale v hlavní roli kamarádka Patience, sestřička Becky Mayersová. Ale i Patience si v tomto díle dost užijeme, protože i ona tam hraje důležitou roli. Je tu zachyceno těžké období let 1934-1935, kdy všechny sužuje velká hospodářská krize, enormní nezaměstnanost, bída a hlad.
K tomu stejně jako v prvním díle popis několika porodů, kdy jsem obdivovala, jak si v té době musely porodní báby vystačit většinou jen se svými znalostmi, bylinkami a občas jen intuitivně dokázaly rodičce i dítěti zachránit život, dokonce bylo nezákonné rodičku fyzicky vyšetřit, to mohl jen lékař, na kterého většina žen prostě neměla peníze.
Je to velmi emotivní čtení, alespoň mě vždycky zrození nového života dojímá. Plakala jsem strachem i dojetím, když rodila Patience, mrazilo mě a bála jsem se o všechny, když v táboře White Rock bojovali s obrovským lesním požárem.
Takže kapesník do ruky a doporučuji přečíst :)

Ctenar1202
20.08.2019 5 z 5

To byla nadhera....kniha nejen o porodech, ale o zivote lidi v Zapadni Virginii ve 30. letech 20. stoleti. Kniha mela spad a konec byl krasny, ze srdce zaplesalo. Autorka krasne vylicila tezky zivot v tomto obdobi a presto byla plna lasky, pochopeni a obetavosti.

marli58
06.08.2019 5 z 5

Opravdu úspěšné pokračování Porodní báby od řeky Hope. Tentokrát je hlavní hrdinkou kamarádka porodní báby Patience Becky, která se po několika letech vrátila zpátky s doktorem Blumem do Západní Virginie. Příběh se odehrává v těžkém období velké hospodářské krize, kdy bylo 40% amerických obyvatel nezaměstnaných. A přesto bylo třeba se postarat o rodící se novou generaci. Líbil se mně vztah mezi rodinou Patience a Becky a postupný vývoj vztahu mezi Becky a Blumem. Velmi zajímavé jsou i popisy jednotlivých porodů a všech tomu přítomných, často i malých dětí. Pravdivý je úvodní citát: Život umí být těžký, ale budeme-li se držet za ruce, zvládneme společně přebrodit řeku.

PetaZ
29.07.2019 5 z 5

I druhy dil byl uzasny a ctivy.. Moc se mi libil az mi bylo lito, ze uz je konec

_Michelle_
03.07.2019 5 z 5

Působivý příběh o těžkých časech a lidskosti. Děj se pozvolna posouvá kupředu, nenudí a mnohdy překvapuje. Velice poutavý byl nápad autorky se zápisky doktora Bluma. Knihu to příjemně ozvláštnilo. Kladně hodnotím i fakt, že se nejedná o žádné umělé nastavování prvního dílu. Je to jiný příběh, který má s původním spojitost, plynule na něj navazuje a doplňuje jej. Krásný literární zážitek.

Pavlaj
21.06.2019 5 z 5

Zase hezké, i když vlastně dost stejné jako první díl. Na začátku trauma, postupné uzdravování, důraz na tradiční americké hodnoty jako je komunita a víra. Trošičku mi tam chybělo něco nového, dobře že autorka aspoň prostřídala hlavní hrdinky.

Kami97
10.06.2019 5 z 5

Druhý díl o porodní bábě, tentokrát zaměřený na sestřičku Becky Mayersovou. Becky se vrací s doktorem Blumem zpět do Liberty, odkud před pár lety odešli. Popis důsledků hospodářské krize, to, že neměli pomalu ani na jídlo bylo hrozné. A přitom, co to dnes je, pár centů za potraviny ? Nejvíce mě bavil doktor Blum - to, jak se časem jeho stav zlepšoval, jeho deník či momentální stavy bdělosti.
Oba díly z prostředí porodních bab od řeky Hope jsou krásné a ráda se k nim časem vrátím.

inkatenysek
26.05.2019 5 z 5

Tak to byla zase jízda. Porodní bábou proti své vůli, pokračování knížky Porodní bába od řeky Hope, se odehrává s čtyřletým časovým odstupem od prvního dílu.

Hospodářská krize v USA se prohlubuje, zemi sužuje nejen vysoká nezaměstnanost, ale také nebezpečné sucho. A k tomu všemu se ještě začínají stahovat černá mračna nad Evropou...
V těchto podmínkach se odvíjí další osudy jak našich starých známých, porodní báby Patience či veterináře Hestera, tak i v prvním díle trochu opomíjených postav. Příběh je tentokrát napsán z pohledu zdravotní sestřičky Becky, trápené nepřízní osudu a nucené svědomím k péči o zhrouceného a apatického doktora Bluma. Díky jejímu povolání jsou pak čtenáři svědky nejen dalších porodů, ale také jejího boje o zlepšení Blumova stavu či péče o zraněné a nemocné zaměstnance tábora civilního sboru pro ochranu přírody...

Neumím to přesně vysvětlit, ale po začtení se do druhého dílu jsem se cítila, jako bych se vrátila za kamarády. A jeho dočtení jsem pak den ode dne odkládala, protože jsem se s nimi nechtěla jen tak rozloučit. Asi jsem divná, ale něco mě na tom příběhu prostě fascinuje. Akorát nevím, co víc. Jestli vykreslení tehdejší doby, popis zrození nového života nebo boj jednotlivých postav s těžkostmi života. Patricia Harman se tímto zařadila mezi mé oblíbené autory. Je neuvěřitelné, jak ve svých knihách zvládá skloubit dohromady nejen tolik lidských osudů, ale také popsat tehdejší dobu, čímž vytváří velmi emotivní a čtivé příběhy, od kterých se nelze pomalu odtrhnout. Už škrtám dny v kalendáři a těším se na listopad, kdy by měl vyjít třetí díl...

Pavlína79
26.05.2019 4 z 5

I ve velmi těžké ekonomické krizi celé země, může být člověk šťastný či nešťastný - záleží pouze na něm. Velmi silný příběh o tom, jak přežije pouze ten, kdo se přizpůsobí.

Martina023
26.04.2019 4 z 5

Krásná kniha, jsem ráda že jsem si jí přečetla...

whiolet
23.04.2019 4 z 5

Opět to bylo skvělé čtení!
Trochu sem se bála zda si vysokou laťku autorka udrží i u druhého dílu,ale moje obavy byly zbytečné.

tereza1198
19.02.2019 4 z 5

Pořád jsem si říkala kolik toho ty lidi musí ještě vydržet. Strašně těžká doba. A přece v ní přežívala láska a rodinná soudržnost.

knihovniceS
21.12.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla druhý díl Porodní báby, který je snad ještě lepší než byl první. Úžasné čtení a obdiv k práci sester v předválečném období na americkém venkově. V tomto pokračování nejsou jen porody, ale je to i o práci zdravotníků a lékařů nejen v porodnictví. Nebudu nic prozrazovat - příběh diplomované sestry, která se ještě stará o doktora, je napínavý od začátku do konce, chvílemi jsem ani nedýchala, když se rozpoutal požár ... Určitě doporučuji oba díly. Právem dávám 5 hvězd s pomyslnou další hvězdou !!!!

Astonius
26.11.2018 5 z 5

Tahle knížka se musí pomalu prožívat a nikam s ní nespěchat. Nemůžu si pomoct,ale dojímalo mě to a myslela jsem na to,jestli si naši předkové nedokázali ten život užít a prožít daleko lépe než my se všemi nynějšími vymoženostmi.... Např. při popisu vánoc jsem úplně cítila to rodinné štěstí... :-) No a pak zhruba od poloviny knížky dojde k nečekanému zvratu v příběhu,kdy deníkové zápisky začnou mít najednou velký význam (abych nic nevyzradila), až jsem si říkala,jak je paní spisovatelka šikovná,že to takhle narafičila na čtenáře :-) Moc doporučuji,oba díly jsou stejně kvalitní :-)

Martina99
18.11.2018 4 z 5

Lidé přežijí vše, jen musí chtít, nevzdávat to a dělat to co je třeba, tohle si odnáším z té knihy.

Lemurka
11.10.2018 5 z 5

Krásná kniha, se kterou se těžce loučim, postavy mi budou chybět. Tento díl se mi líbil více (nebylo zde tolik špatně končících porodů), v budoucnu si knihu ráda přečtu znova. Dojemné ukončení příběhu. Kéž by vyšla i třetí kniha takto dobrá :)

Kabi
10.10.2018

Kniha se mi moc líbila. Doporučuji. Vše podstatné popsáno v dalších komentářích.

orinka3
19.09.2018 5 z 5

Optimistická kniha o závažných událostech v Apalačských horách na počátku 20. století. Tento díl se mi zdál lepší než předešlý, ale to je opravdu hodně inividuální pohled. Každopádně mi kniha sedla jak tématem, tak zpracováním. Moc se mi líbila hlavní postava sestry, která i přes vnitřní nesouhlas nedokázala opustit opravdu hodně obtížného kolegu lékaře a vláčela se s ním do neznáma. Bylo hezké pozorovat pozvolné uzdravování traumatizovaného muže i statečnost zdravotní sestry a její schopost čelit překážkám. Issacův deník mi připadá až moc, ale vlastně proč ne? Pěkné čtení, můžu doporučit.

Danago
14.07.2018 5 z 5

Opět krásný příběh , tentokrát z pohledu zdravotní sestry Becky, na kterou dopadne opravdu těžký osud, musí se starat o nemocného doktora Bluma, kterého smrt na operačním sále a tragický skon jeho ženy v ten samý den z něho udělaly nemluvnou, neschopnou trosku. Navíc přišel o všechen majetek a rodina se jej zřekla.
Becky se vrací zpět do apalačských hor v Západní Virginii a zabydlí se v domě své přítelkyne Patience, která nyní bydlí se svým mužem veterinářem Danielem. Becky hledá jakoukoli práci. Ale je to moc těžké, práce není ani pro muže. Přestože má z porodů panický strach, musí se v chudém kraji plném zoufalých žen a mužů postavit svému strachu čelem.
Pokračování první knížky opět nemá chybu, knížka se čte jedním dechem , má spád, nápad nemá jediné hluché místo. Příběh je poutavý a napínavý. Je zde skvěle popsaná těžká doba , chudoba se kterou lidé bojují všemi svými silami. Knížka se mi moc líbila.
Knížka se dá klidně číst i samostatně bez přečtení prvního dílu. Přesto jsem ráda, že jsem knihy četla ve správném pořadí.

kveta1410
10.07.2018 5 z 5

Pěkně čtivá kniha. Ani vraždy, ani politika ... Román ze života tehdejší doby, kde najdeme zajímavé informace a ponaučení z oblasti zdravotnictví.

přátelství děti láska naděje pro ženy chudoba, bída porod

2017  91%Porodní bábou proti své vůli
2016  88%Porodní bába od řeky Hope
2020  79%Porodní bábou navždy

Kniha Porodní bábou proti své vůli je v